صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چشم در برابرچشم موجب...
مهر
۱۰
۱۳۹۳
چشم در برابرچشم موجب ایجاد جهانی پر از نابینا است
مهر ۱۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

Redefining Sustainable Development: Ki-moon

عکس: World Economic Forum

بانکی مون درروز جهانی بدون خشونت گفت: چشم در برابرچشم موجب ایجاد جهانی پر از نابینا است

 دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بدون خشونت(۲ اکتبر ۲۰۱۴ برابر با ۱۰ مهر ماه جاری) از تمامی مردم جهان خواست تا با نفوذ نابردباری مبارزه و براساس فلسفه بدون خشونت ماهاتما گاندی برای ایجاد همبستگی انسانی تلاش کنند .

بانکی مون در این پیام گفت: درزمانی که خشونت فرقه ای افزایش یافته و تخریب بی جهت مکان‌ها و میراث فرهنگی ادامه دارد، موقع مناسبی برای یادآوری فراخوان گاندی برای صلح و آشتی و هشدار وی است مبنی بر این که «چشم در برابرچشم موجب ایجاد جهانی پر از نابینا می‌شود.

وی تصریح کرد: ما باید فرهنگ صلح را پرورش دهیم، بر گفت‌وگو و تفاهم تکیه کنیم، فرهنگ بدون خشونت را ترویج دهیم و صلح پایدار ایجاد کنیم. ما می‌توانیم از راه آموزش راه‌های نوین همزیستی با یکدیگر درسراسر جهان ایجاد کنیم چرا که  آموزش می‌تواند بنیادی برای توسعه الگوی جدید شهروند جهانی و همبستگی ارائه دهد که برای جهان امروز بسیار اساسی است.

دبیرکل سازمان ملل از تمام مردم جهان درخواست کرد در روز جهانی بدون خشونت فلسفه ماهاتما گاندی را سرمشق قرارداده چرا که وی اثبات کرد اعتراض‌های صلح‌آمیز می‌تواند بیش‌تر از تجاوزات دستاورد داشته باشد.

بان کی مون افزود: عدم خشونت نه راکد بودن و نه منفعل بودن است، بلکه شهامت ایستادگی در برابر آنانی است که برای اجرای خواسته یا باورهای خود از خشونت استفاده می‌کنند و ما نیازمند مصمم بودن به ایستادگی در برابر بی عدالتی، تبعیض و بی رحمی و مطالبه احترام برای گوناگونی و حقوق بشرهستیم .

وی ضمن تاکید بر شهامت وحرکت به سوی پذیرش گفتگوی مسالمت‌آمیز است گفت:  عدم خشونت نیازمند رهبرانی است که در سراسر کشورها و در جوامع و خانه‌ها، ارتشی از مردم شجاع آماده برای صلح‌خواهی، آزادی و عدالت از آنان پشتیبانی کند.

همچنین دراین پیام آمده است: امروز تولد “مهاتما گاندی” است  و طنین میراث او قدرت مخالفت صلح‌آمیز با ظلم، بی‌عدالتی و نفرت  است ؛ او سرمشق و مایه الهام تاریخ‌سازان بسیاری از جمله “مارتین لوتر کینگ”، “وکلی هاول”، “ریگوبرتا منچوتوم” و “نلسون ماندلا” شد.

پیام آنانی که  به هریک از ما دفاع از منزلت انسان، نفی نابردباری و کوشیدن برای جهانی که در آن مردم از تمامی فرهنگ‌ها و عقاید بر مبنای احترام و برابری در کنار هم زندگی کنند را یادآوری کرد.

ما در چنین روزی  عدم خشونت را جشن می‌گیریم.

منابع:

http://www.unic.org.in/display.php?E=13573&K=Non-Violence

http://www.un.org/sg/statements/index.asp?nid=8079

http://www.unis.unvienna.org/unis/en/pressrels/2014/unissgsm559.html

https://www.facebook.com/pages/2-October-International-Day-of-Non-Violence/103128953130241

http://www.unmultimedia.org/radio/english/2014/10/gandhi-to-be-remembered-on-international-day-of-non-violence/#.VC2gFPldXToLeave a reply

Your email address will not be published.