سه درصد آمار ولادت در کشور ثبت نمی شود


IMG12591782

عکس: مهر

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال از افزایش ثبت رویداد ولادت به 97 درصد خبر داد و گفت: ثبت به موقع وقایع حیاتی باعث گسترش قانون مداری در جامعه می‌شود.

به گزارش مهر، علی اکبر محزون در سومین هم اندیشی ثبت یاران با بیان اینکه در ارزیابی کشورها از حیث نظام ثبت احوال 11 محور وجود دارد که چهارمین محور آن ثبت بموقع آمار حیاتی است گفت: ایران در بین کشورهای منطقه در رتبه هشتم قرار دارد.

وی با بررسی سابقه و وضعیت پوشش ثبت به موقع وقایع حیاتی گفت: طرح پوشش وقایع حیاتی در خصوص ثبت رویداد ولادت از سال 1375 شروع شده است که این از سطح پوشش از حدود 77 به 97 درصد رسیده که رشد چشمگیری داشته است.

محزون با بیان اینکه در پوشش ثبت رویداد فوت نیز به رشد خوبی دست یافته‌ایم گفت: سالانه بالغ بر 400 هزار فوت در کل کشور ثبت می شود که بیشترین مرگ و میرها مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی می باشد.

وی در خصوص وضعیت واقعه ازدواج و طلاق در کشور گفت: سالانه حدود 800 هزار واقعه ازدواج در کشور ثبت می‌شود که میانگین سن ازدواج برای آقایان 28 سال و برای خانمها 23 است و در حال حاضر حدود 11 میلیون نفر جوان ازدواج نکرده و در سن ازدواج در کشور وجود دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت در مورد واقعه طلاق نیز تصریح کرد: سالانه حدود 155 هزار مورد طلاق در کشور ثبت می‌شود که 14 درصد طلاق‌ها مربوط به یک سال اول زندگی مشترک و 50 درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی مشترک است که باید با آسیب شناسی این موضوع ، راهکارهای عملی در خصوص آن ارائه شود.