صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حذف بودجه حوزه زنان ...
مهر
۱۰
۱۳۹۳
حذف بودجه حوزه زنان و خانواده خلاف است
مهر ۱۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81330835-5985605

عکس: ایرنا

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: مطالبه اصلی و مشترک زنان و دختران مناطق محروم مشکلی است که برای عرضه و فروش محصولات آنها در بخش صنایع دستی وجود دارد.

به گزارش ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در ششمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده با مشاورین امور بانوان وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی که در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، افزود: برخی انتقادات درخصوص امضای تفاهمنامه های این معاونت با دستگاه های دیگر وجود دارد.

وی اظهار داشت: برخی منتقدین بر این باورند که امضای این تفاهمنامه ها هیچ فایده ای ندارد در حالی که طبق ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه هیچ راهی جز انعقاد قرارداد با دستگاه های اجرایی با هدف فعالیت و رفع مسائل حوزه زنان وجود ندارد.

وی ادامه داد: تلاش داریم برخی از اعتبارات در حوزه زنان و خانواده از طریق دستگاه های ذیربط تامین شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به سند اجرایی اشتغال پایدار گفت: در این سند گروه هدف زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیل و دانشگاهی مناطق محروم است که پیش نویس آن در حال آماده شدن می باشد.

مولاوردی در بخشی از سخنانش درباره حذف پست مشاوره بانوان از دستگاه ها و وزارتخانه ها گفت: هنوز بخشنامه ای که در سال ۸۹ الزام به ایجاد این پست و اختصاص سه پست ذیل آن کرده تمام و کمال اجرا نشده است که مشمول گسترش بی رویه شده باشد.

به گفته وی، این مشاوران اکثرا با حفظ سمت و بدون اشغال جایگاهی خاص انجام وظیفه می کردند و حق حضور در جلسات شورای مدیران را هم نداشتند.

برخی اظهارنظرها درباره حذف بودجه مربوط به امور زنان و خانواده خلاف واقع است

مولاوردی در ادامه افزود: مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور طبق ماده ۱۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۲مجازند تا فعالیت های اجرایی خود را در راستای تحقق اهداف و سیاست های مورد نظر از طریق دستگاه های اجرایی در چارچوب تفاهم نامه فی ما بین از محل اعتبارات پیش بینی شده مربوط به خود در این قانون به انجام رسانند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: این ماده با اصرار و پیشنهاد معاونت امور زنان و خانواده عینا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ تنفیذ و به مجلس ارائه شد هر چند نظر اکثریت بر این بود که مجاز بودن دستگاه ها، آن را به ماده ای بی خاصیت تبدیل کرده کما اینکه هیچ دستگاهی هم طی اجرای این قانون به مفاد آن عمل نکرده است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل سیاست انقباضی دولت در بحث بودجه،« الزام» دستگاه های اجرایی هم به این موضوع ممکن نبود بنابر این در زمان بررسی و تصویب لایحه در مجلس، قسمت اخیر ماده حذف و متن باقی مانده به عنوان بند (ط) تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ به شرح ذیل به تصویب رسید.

معاونت های امور زنان و خانواده و علمی و فناوری رییس جمهور مجازند تا فعالیت های اجرایی خود را در راستای تحقق اهداف و سیاست های مورد نظر از طریق دستگاه های اجرایی در چارچوب تفاهم نامه فی ما بین از محل اعتبارات پیش بینی شده مربوط به خود در این قانون به انجام رسانند.

تفاهمنامه با صندوق جمعیت سازمان ملل

مولاوردی گفت: در چارچوب پنجمین برنامه کشوری تفاهمنامه ای با صندوق جمعیت سازمان ملل به امضا رسانده ایم که بازه زمانی آن سال ۹۰ تا ۹۴ تعیین شده است.

وی افزود: برونداد ۵ آن تقویت ظرفیت ملی برای اجرای برنامه حمایتی برای نهاد خانواده و زنان بی بضاعت و سرپرست خانوار است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: با بررسی های وزارت امور خارجه و هماهنگی دستگاه ها و با استفاده از منابعی که سازمان ملل در اختیار ما گذاشت، توانستیم پروژه خانواده سالم را در فعالیت های خود تعریف کنیم.

به گفته وی، حمایت از دوره های آموزشی ، آموزش آموزشگر برای تدریس ، کلاس های پیش و پس از ازدواج و برگزاری تور مطالعاتی به کشورهای دارای برنامه های موفق در زمینه زنان بدسرپرست از جمله فعالیت هایی است که در برنامه پروژه خانواده سالم گنجانده شده است.

بررسی مساله همجواری مهدهای کودک با ادارات

معاون رییس جمهور با بیان اینکه قرار است موضوع همجواری مهدهای کودک با ادارات در ستاد ملی زن و خانواده مطرح شود این مساله را از اولویت های معاونت امور زنان و خانواده برشمرد.

مولاوردی ادامه داد: یکی از راهکارهای تسهیل شرایط کار زنان شاغل و توازن میان کار و زندگی آنان، همین مساله است.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: بحث ساعات کار شناور و منعطف از دیگر موضوعات مورد بحث در جلسه ستاد است، زیرا باور داریم به جای حذف زنان از فعالیت های اجتماعی، باید امنیت شغلی آنها حفظ شود تا آنان بتوانند ایفاگر نقش های چندگانه باشد.

وی افزود: ستاد ملی زن و خانواده دارای ظرفیت بسیار بالایی در قانونگذاری و اجرای مصوبات حوزه زنان و خانواده است و برای برگزاری اولین جلسه آن منتظر موضوع جلسه هستیم تا به محض تعیین با حضور رییس جمهوری برگزار شد.

مولاوردی در پایان این نشست از نمایشگاه جانبی آموزش های محصول محور در حوزه زنان بازدید کرد.Leave a reply

Your email address will not be published.