بانکی مون در روز جهانی سالمندی: درباره تبعیض و محرومیت علیه سالمندان هشدار داد


3290449531_0be8b2f1af_b

عکس: Christopher Holden

9 مهرماه روز جهانی سالمندان است. سالمندانی که در فرهنگ و سنت ایرانی جایگاه ویژه ای دارند و از احترام و منزلت برخوردار هستند. اما این به آن معنا نیست که هیچ سالمندی از محیط گرم خانواده اش دور نیست و یا از تغذیه، بهداشت، حمایت های مالی و معنوی، مقررات و امکاناتی که یک سالمند باید برخوردار باشد بهره مند است .

به همین مناسبت بانکی مون دبیرکل سازمان ملل طی پیامی اعلام کرد که تا سال 2050 از هر 10 نفر سالمند جهان،‌ هشت نفر در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی خواهند کرد و تا آن زمان انتظار می‌رود تعداد سالمندان جهان دو برابر شده و از 841 میلیون در 2013 به 2 میلیارد نفر تا سال 2050 برسد.

بان کی مون در پیام خود دولت‌ها و مردم را به احترام و تضمین منزلت سالمندان دعوت کرد و مشارکت سالمندان در اداره امور جامعه را ضروری دانست. وی در ادامه گفت: سالمندان کمک‌های گسترده‌ای به توسعه اقتصادی و اجتماعی می‌کنند ولی  تبعیض و محرومیت اجتماعی نسبت به آنان وجود دارد. وی با تاکید برتضمین جمعیت سالمند سالم، استوار وفعال گفت: ما باید بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی در این مسیر غلبه کنیم .1

در همین رابطه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام برنامه تدوین ‘سند جامع سالمندی’ در چارچوب برنامه ششم توسعه گفت: با توجه به افزایش آمار سالمندان، ساختارهای جامعه باید برای پذیرش سالمند آماده شده و فرهنگ سالمندی مورد توجه قرار گیرد.

‘علی ربیعی’ در حاشیه نخستین نشست شورای ملی سالمندان به خبرگزاری ایسنا گفت: بیش از شش میلیون سالمند در ایران زندگی می کنند لذا آمارها نشان می دهد رشد جمعیت سالمندی در کشور بالا است و پیش بینی می شود طی سال های آینده نیز 30 درصد جامعه به سمت سالمندی پیش رود.

وی افزود: هم اینک 30 درصد جمعیت سالمندی تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. لذا بررسی ها نشان می دهند سالمندان با مشکلات معیشتی روبه رو هستند و همچنین جمعیت سالمندی به سمت زنانه شدن پیش می رود. زنانه شدن سالمندی در کشور یکی از مسائل مهم در بروز پدیده سالمندی است و در آینده جامعه با پدیده زنان سالمند روبه‌ روست و درصد زنان سالمند بی‌سواد بیش از مردان است و پدیده زنان سالمند در استان های محروم بیشتر است. 2

 به گفته ربيعي در آينده تعداد سالمندان زناني که تنها زندگي مي‌کنند افزايش پيدا خواهد کرد برهمين اساس بايد با توجه به سبک زندگي و شهرنشيني نسبت به نيازهاي سالمندان اقدامات ويژه اي براي سال‌هاي آينده انجام شود.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به اينکه در حال حاضر 30 درصد جمعيت سالمندي تحت پوشش نهادهاي حمايتي کميته امداد و بهزيستي هستند تصریح کرد: بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد که سالمندان با مشکلات معيشتي روبه رو هستند .

به گفته ربيعي مطالعات نشان مي‌دهد بخشي از سالمندان در زندگي‌هاي جديد حمايت مالي مي‌شوند اما از حمايت عاطفي و پرستاري بي بهره اند و به همين دلیل دولت بايد آينده نگري‌هاي خاصي را انجام دهد.

وي با اشاره به مساله سالمندي تاکيد کرد: براي سالمنداني که امرار معاش مي‌کنند بايد شغل سبک و مناسب حالشان در نظر گرفت و بايد بدانيم که سالمندان مشکل نيستند بلکه فرصت و راه حل هستند و بر همين اساس هزينه آسيب‌هاي اجتماعي کاهش پيدا خواهد کرد. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: در گذشته سند سلامت در حوزه سالمندي تدوين شده بود و سازمان‌هاي مختلف مانند بهزيستي، تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگي و غيره نيز اسنادي را براي سالمندان در نظر گرفته بودند اما در جلسه ديروز قرار شد، سند جامع سالمندي تدوين شود و تمامي سندهايي که تاکنون وجود داشت براي سالمندان يکپارچه شود.

وي همچنين با اشاره به اينکه در حوزه بيمه‌ها نيز تعريف جديدي از بيمه‌هاي درماني انجام شد و همچنين قرار است در برنامه ششم توسعه بخشي را با عنوان سالمندي پيش‌بيني کنيم که متاسفانه تاکنون فقط در يک برنامه بخش سالمندي وجود داشت و در برنامه‌هاي توسعه ديگر اين بخش مورد غفلت واقع شده بود.

‘محمدرضا پوریوسف’ نیز روز سه شنبه در آستانه ‘روز جهانی سالمند’ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: هم اینک بخش محدودی از سالمندان از سوی فرزندانشان به دلایل مختلف به موسسات و مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان سپرده می شوند که در این میان سالمندان مجهول الهویه نیز درصد قابل توجهی را تشکیل می دهند.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه طی 35 سال آینده 25 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند افزود: این به معنای آن است که به ازاء هر چهار نفر، یک نفر سالمند داریم و حتی اگر یک چهارم این تعداد برای نگهداری به مراکز واگذار شوند جمعیتی زیادی را شامل می شوند.

وی گفت: هم اکنون 32 مرکز شبانه روزی، شش مرکز خدمات در منزل و دو مرکز روزانه نگهداری از سالمندان در خراسان رضوی فعالیت دارند.

او افزود: هزینه نگهداری هر سالمند در مراکز شبانه روزی به صورت میانگین ماهیانه هفت میلیون ریال است و هزار نفر از مجموع 1400 سالمند مقیم در این مراکز یارانه دریافت می کنند.

پوریوسف ادامه داد: همین مساله موجب افزایش چشمگیر واگذاری نگهداری سالمندان به مراکز شبانه روزی و نگهداری می شود که این امر معضلات دیگری را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بهترین محیط برای سالمند فضای خانه و خانواده است زیرا دوری از این فضا صدمات روحی جبران ناپذیری به سالمند وارد می کند بنابراین بیشترین توصیه، تلاش و حتی حمایت ما برای نگهداری سالمندان در فضای خانواده است. 3

 منبع: 

 a.ir/fa/news/93070804924/دو-برابر-شدن-جمعیت-سالمندان-جهان-تا-سال-2050

http://isna.ir/fa/news/92071006418/ربیعی-خبر-داد-تشکیل-شورای-ملی-سالمندان-ظرف

http://khabarfarsi.com/ext/10677604