صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بانکی مون در روز جها...
مهر
۹
۱۳۹۳
بانکی مون در روز جهانی سالمندی: درباره تبعیض و محرومیت علیه سالمندان هشدار داد
مهر ۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

3290449531_0be8b2f1af_b

عکس: Christopher Holden

۹ مهرماه روز جهانی سالمندان است. سالمندانی که در فرهنگ و سنت ایرانی جایگاه ویژه ای دارند و از احترام و منزلت برخوردار هستند. اما این به آن معنا نیست که هیچ سالمندی از محیط گرم خانواده اش دور نیست و یا از تغذیه، بهداشت، حمایت های مالی و معنوی، مقررات و امکاناتی که یک سالمند باید برخوردار باشد بهره مند است .

به همین مناسبت بانکی مون دبیرکل سازمان ملل طی پیامی اعلام کرد که تا سال ۲۰۵۰ از هر ۱۰ نفر سالمند جهان،‌ هشت نفر در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی خواهند کرد و تا آن زمان انتظار می‌رود تعداد سالمندان جهان دو برابر شده و از ۸۴۱ میلیون در ۲۰۱۳ به ۲ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ برسد.

بان کی مون در پیام خود دولت‌ها و مردم را به احترام و تضمین منزلت سالمندان دعوت کرد و مشارکت سالمندان در اداره امور جامعه را ضروری دانست. وی در ادامه گفت: سالمندان کمک‌های گسترده‌ای به توسعه اقتصادی و اجتماعی می‌کنند ولی  تبعیض و محرومیت اجتماعی نسبت به آنان وجود دارد. وی با تاکید برتضمین جمعیت سالمند سالم، استوار وفعال گفت: ما باید بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی در این مسیر غلبه کنیم .۱

در همین رابطه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام برنامه تدوین ‘سند جامع سالمندی’ در چارچوب برنامه ششم توسعه گفت: با توجه به افزایش آمار سالمندان، ساختارهای جامعه باید برای پذیرش سالمند آماده شده و فرهنگ سالمندی مورد توجه قرار گیرد.

‘علی ربیعی’ در حاشیه نخستین نشست شورای ملی سالمندان به خبرگزاری ایسنا گفت: بیش از شش میلیون سالمند در ایران زندگی می کنند لذا آمارها نشان می دهد رشد جمعیت سالمندی در کشور بالا است و پیش بینی می شود طی سال های آینده نیز ۳۰ درصد جامعه به سمت سالمندی پیش رود.

وی افزود: هم اینک ۳۰ درصد جمعیت سالمندی تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. لذا بررسی ها نشان می دهند سالمندان با مشکلات معیشتی روبه رو هستند و همچنین جمعیت سالمندی به سمت زنانه شدن پیش می رود. زنانه شدن سالمندی در کشور یکی از مسائل مهم در بروز پدیده سالمندی است و در آینده جامعه با پدیده زنان سالمند روبه‌ روست و درصد زنان سالمند بی‌سواد بیش از مردان است و پدیده زنان سالمند در استان های محروم بیشتر است. ۲

 به گفته ربیعی در آینده تعداد سالمندان زنانی که تنها زندگی می‌کنند افزایش پیدا خواهد کرد برهمین اساس باید با توجه به سبک زندگی و شهرنشینی نسبت به نیازهای سالمندان اقدامات ویژه ای برای سال‌های آینده انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰ درصد جمعیت سالمندی تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی هستند تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که سالمندان با مشکلات معیشتی روبه رو هستند .

به گفته ربیعی مطالعات نشان می‌دهد بخشی از سالمندان در زندگی‌های جدید حمایت مالی می‌شوند اما از حمایت عاطفی و پرستاری بی بهره اند و به همین دلیل دولت باید آینده نگری‌های خاصی را انجام دهد.

وی با اشاره به مساله سالمندی تاکید کرد: برای سالمندانی که امرار معاش می‌کنند باید شغل سبک و مناسب حالشان در نظر گرفت و باید بدانیم که سالمندان مشکل نیستند بلکه فرصت و راه حل هستند و بر همین اساس هزینه آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در گذشته سند سلامت در حوزه سالمندی تدوین شده بود و سازمان‌های مختلف مانند بهزیستی، تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و غیره نیز اسنادی را برای سالمندان در نظر گرفته بودند اما در جلسه دیروز قرار شد، سند جامع سالمندی تدوین شود و تمامی سندهایی که تاکنون وجود داشت برای سالمندان یکپارچه شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه بیمه‌ها نیز تعریف جدیدی از بیمه‌های درمانی انجام شد و همچنین قرار است در برنامه ششم توسعه بخشی را با عنوان سالمندی پیش‌بینی کنیم که متاسفانه تاکنون فقط در یک برنامه بخش سالمندی وجود داشت و در برنامه‌های توسعه دیگر این بخش مورد غفلت واقع شده بود.

‘محمدرضا پوریوسف’ نیز روز سه شنبه در آستانه ‘روز جهانی سالمند’ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: هم اینک بخش محدودی از سالمندان از سوی فرزندانشان به دلایل مختلف به موسسات و مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان سپرده می شوند که در این میان سالمندان مجهول الهویه نیز درصد قابل توجهی را تشکیل می دهند.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه طی ۳۵ سال آینده ۲۵ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند افزود: این به معنای آن است که به ازاء هر چهار نفر، یک نفر سالمند داریم و حتی اگر یک چهارم این تعداد برای نگهداری به مراکز واگذار شوند جمعیتی زیادی را شامل می شوند.

وی گفت: هم اکنون ۳۲ مرکز شبانه روزی، شش مرکز خدمات در منزل و دو مرکز روزانه نگهداری از سالمندان در خراسان رضوی فعالیت دارند.

او افزود: هزینه نگهداری هر سالمند در مراکز شبانه روزی به صورت میانگین ماهیانه هفت میلیون ریال است و هزار نفر از مجموع ۱۴۰۰ سالمند مقیم در این مراکز یارانه دریافت می کنند.

پوریوسف ادامه داد: همین مساله موجب افزایش چشمگیر واگذاری نگهداری سالمندان به مراکز شبانه روزی و نگهداری می شود که این امر معضلات دیگری را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بهترین محیط برای سالمند فضای خانه و خانواده است زیرا دوری از این فضا صدمات روحی جبران ناپذیری به سالمند وارد می کند بنابراین بیشترین توصیه، تلاش و حتی حمایت ما برای نگهداری سالمندان در فضای خانواده است. ۳

 منبع: 

 a.ir/fa/news/93070804924/دو-برابر-شدن-جمعیت-سالمندان-جهان-تا-سال-۲۰۵۰

http://isna.ir/fa/news/92071006418/ربیعی-خبر-داد-تشکیل-شورای-ملی-سالمندان-ظرف

http://khabarfarsi.com/ext/10677604Leave a reply

Your email address will not be published.