سازمان غیر دولتی رعد از خیابان قزوین تا کنون


logo-raad01

 عکس: raad-charity

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

یکی از سازمان های غیر دولتی فعال در ایران مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد است .

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به همت تعدادی از مهندسین مسلمان علاقمند به خیر و خدمت با هدف ارائه آموزش های فنی و حرفه ای ویژه معلولین و جانبازان  با هدف ارائه خدمات آموزشي و حمايتي به معلولين جسمي – حركتي جهت اتكاء بيشتر به خويشتن و حضور موثر و فعال در اجتماع به عنوان يك سازمان غير دولتي (NGO) تاسيس شد .
مجتمع رعد آموزش را بعنوان ابزاري موثر و مفيد سرلوحه فعاليت هاي خويش قرار داده و معتقد است، براي ارتقاء توانائيهاي توان يابان هيچ راهكاري بهتر از آموزش نیست . پس از طي ربع قرن فعاليت مستمر در مجتمع رعد ، بيشترين بودجه ، وقت و انرژي صرف ارائه آموزش با كيفيت و كميت مناسب به توان يابان شده است. در كنار آموزش و مشاوره شغلي و كار يابي، خدمات توان بخشي شامل فيزيوتراپي ، كاردرماني ، گفتاردرماني و مشاوره نيز به كارآموزان ارائه مي شود . همچنين واحد مددكاري در جهت حل مشكلات توان يابان فعاليت مي کند .

رعد از محل کمکهای مردمی و حمایت افراد نیکوکار اداره می شود. برخي فعاليت هاي درآمدزا از قبيل برگزاری بازارهاي خيريهو مراسم فرهنگي توسطگروه همياری بانوانو جوانانرعد انجام مي شود . این انجمن در ارائه این خدمات هیچ گونه تبعیضی به دلایل نژادی، سیاسی عقیدتی، فرقه ای، جنسیت، رنگ پوست و ملیت قومی در مورد کارآموزان قایل نمی شود.

مجتمع آموزشي نيکوکاري رعد به عنوان يک نهاد خصوصی و غيرسياسی در تاريخ ٥ فروردين ١٣٧٦ (٢٤ مارس ١٩٩٧) به عنوان عضو وابسته دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد از جانب اين سازمان رسمآ يک سازمان غير دولتي (NGO) شناخته شد.

در این مجتمع علاوه بر آموزش فنی حرفه‌ای خدمات زیر نیز ارائه می شود.

توانبخشی ، مددکاری و مشاوره شامل :

فیزیوتراپی
کاردرمانی
گفتاردرمانی
مدد کاری و مشاوره

منشور رعد

آمال و آرزوهاي بنيان گزاران و موسسين رعد در متني با نام منشور مجتمع آموزشي نيكوكاري رعد تدوين شده  است.

مددکاری و مشاوره

عبارت از مجموعه ای متشکل از تدابیر و مشاوره و فعالیت های حرفه ای است که در قالب نهادها، سازمانها و موسسات رفاهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی برای افراد معلول را فراهم آورد.

توانبخشی

تیم توانبخشی در سیر پذیرش کارآموز در مجمع نقش مهمی را ایفا می کند. این تیم در مجتمع رعد شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی است. این واحد در سال۷۳ با بخش فیزیوتراپی شروع به فعالیت کرده است.به ­دنبال تأسیس دفتر کارآفرینی و اشتغال خیریه رعد به­ منظور تسهیل در فرآیند کاریابی و اشتغال معلولان بانک اطلاعات فرصت­ های شغلی افراد دارای معلولیت جویای کار مدتی پیش فعالیت خود را آغاز کرده است و از داوطلبان ثبت‌ نام می کنند.

این بانک با هدف دریافت، ذخیره و پردازش اطلاعات توان­یابان جویای کار راه اندازی شده و علاوه بر دریافت اطلاعات فردی و تحصیلی به مهارت­های حرفه­ ای و سوابق اجرایی افراد داوطلب توجه دارد. همچنین ثبت شرایط جسمانی و میزان محدودیت­ های حرکتی و نیز نوع وسایل کمک حرکتی و سطح مناسب­ سازی فیزیکی محیط کار از دیگر مواردی است که داوطلبان در فرم ­ثبت­ نام به آنها اشاره می­کنند تا در صورت ایجاد فرصت های شغلی یا درخواست کارفرمایان به نیروی افراد دارای

در حال حاضر گروهی از کارفرمایان علاقه­ مند به استفاده از نیروی کار و توانمندی­های افراد دارای معلولیت با استفاده از اطلاعات بانک اطلاعات معلولان جویای کار نسبت به تکمیل نیروی انسانی مورد نیازشان اقدام کرده­ اند که این رویه در آینده با شتاب بیشتر پی­گیری خواهد شد که این امر ضرورت تقویت و پردازش داده­ های بانک اطلاعات داوطلبان جویای کار را مورد تأکید قرار می­دهد.

در بانک اطلاعات فرصت­ های شغلی، اطلاعات فردی، تحصیلی، نوع معلولیت و مهارت­های حرفه­ ای و سوابق تحصیلی افراد متقاضی ذخیره می­شود تا در هنگام نیاز با استفاده از این اطلاعات به توان­یابان جویای کار کمک شود.

افراد دارای معلولیت جهت تکمیل فرم ثبت ­نام می­توانند با مراجعه به سایت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به نشانی:www.raad-charity.org یا سایت دفتر کارآفرینی اجتماعی توانیابان به نشانی www.social-ent.irاقدام نمایند.

گروه همیاری بانوان

گروه همیاری بانوان رعد در سال ۱۳۷۳ با هدف یاري رساندن به اهداف انسانی این مجتمع از طریق ایجاد ارتباط مردمی میان مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و موسسات وابسته با افراد نیکوکار و علاقمند تشکیل شد و براساس آئین نامه مربوطه شروع به کار کرد.
جلسات گروه مرتبا روزهای دوشنبه هر هفته درساختمان مجتمع در تهران تشکیل می شود. دامنه فعالیت های گروه در سطح کشور و خارج از آن نیز دایر است.

اعضای گروه بانوان از بدو تشکیل، کمیته های مختلف کاری از قبیل تبلیغات ، مددکاری، آموزش، جذب کمک های مردمی، تحقیقات و مالی را تشکیل داده اند.اعضا بنا به تخصص و علاقه، درکمیته های مختلف مشغول به فعالیت می باشند.

در صورت تمایل همکاری با گروه بانوان با واحد روابط عمومی مجتمع رعد تماس حاصل فرمائید.

 تاریخچه و معرفی گروه جوانان

گروه همياري جوانان رعد در سال ۱۳۷۴ به منظور ساماندهي و تعامل هر چه بيشتر جوانان ايران زمين با مجتمع خيريه آموزشي – نيكوكاري رعد تشكيل شد.اين گروه هم اكنون به عنوان يكي از بازوهاي مجتمع رعد در كنار ديگر همياران اين خيريه در راستاي تحقق اهداف متعالي فرهنگي و آموزشي مجتمع رعد فعاليت مي كند.گروه جوانان رعد در طول ۱۳ سال فعاليت خود توانسته با سازماندهي تخصص هاي مختلف جوانان و تقويت روحيه نوع دوستي و كار جمعي در بين اعضاي خود ماموريت هاي خود را بر اساس اساسنامه مصوب و هماهنگي مديريت مجتمع رعد به پيش ببرد.پشتيباني از برنامه هاي خيريه و فرهنگي مجتمع رعد يكي از فعاليت هاي اصلي گروه جوانان از بدو تاسيس تا كنون بوده است.

زمینه فعالیت

گروه همياري جوانان رعد مهمترين ماموريت هاي خود را حول پنج محور اصلي تعريف كرده است كه عبارتند از:
* ايجاد زمينه مناسب براي حضور جوانان از طريق مشاركت در امور اجتماعي و فرهنگي
* جذب و معرفي افراد توان ياب به مجتمع
* شناسايي و كمك به دست يابي فرصت هاي شغلي براي كار آموختگان رعد
* جذب كمكهاي مردمي و هدايت منابع خيريه در جهت ادامه و توسعه فعااليت هاي مجتمع
* همياري در فعاليت هاي متنوع مجتمع از طريق تشكيل گروهاي كاري و تخصصي

اعضاي گروه همياري جوانان رعد در همه سال هاي گذشته تلاش پيگيرانه خود را براي توانمند سازي افراد معلول به كار گرفته اند و در اين راه دست ساير جوانان ايراني را كه با آنان هم پيمان بوده و به آرمان هاي بلند مجتمع رعد دارند صميمانه مي فشارند و از همراهي و همكاري آنان اسقبال مي كنند

برای همکاری با موسسه رعد می توانید از اطلاعات زیر استفاده کرده و با آنها همکاری کنید .

آدرس مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد: تهران – شهرک غرب – فاز دو – هرمزان – پیروزان جنوبی – شماره ۷۴

تلفن:۸۸۰۸۲۲۶۶

فکس: ۸۸۰۷۶۳۲۶

کد پستی: ۱۴۶۶۶۴۳۳۷۱

صندوق پستی: ۱۴۴-۱۴۶۶۵