صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نظر فقها: اگر زنی نو...
مهر
۷
۱۳۹۳
نظر فقها: اگر زنی نوه دختری یا پسری خود را شیر دهد، چه حکمی‌ دارد؟
مهر ۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

80865961-5033100

عکس: kerman.irna.ir

از مسائل مبتلابهی که برخی خانواده‌ها با آن مواجهند و در اثر ندانستن احکام مترتب بر آن، گره‌های شرعی و حتی روانی بسیاری در زندگی‌ها ایجاد می‌شود، مسائل مربوط به رضاع یا شیردادن است.

به گزارش مهرخانه، یکی از اسباب محرمیت در فقه، شیردادن به طفل شیرخوار با ضوابط و شرایطی خاص است. مهم‌ترین این شرایط چنانچه در رساله مراجع ذکر شده، عبارت است از اینکه: ۱٫ کودک شیر را به طور مستقیم از پستان زنی بخورد که به واسطه حمل شیردار شده است، نه اینکه در گلویش ریخته شود؛ ۲٫ شیری که می‌خورد خالص باشد و با چیز دیگری مخلوط نشده باشد؛ ۳٫ طفل به واسطه بیماری، شیر خورده‌شده را قی نکند؛ ۴٫ طفل ۲ سال تمام نشده باشد و ۱۵ بار یا یک شبانه‌روز کامل تا حدی‌که سیر شود، شیر بخورد؛ به‌طوری‌که بگویند با شیرخوردن استخوان او محکم شده و گوشت روییده است و…

اما در این رابطه مسائلی وجود دارد که بررسی چند استفتاء در این زمینه می‌پردازیم.

–          سؤال: چنان‌چه فرزندی به‌مدت یک هفته از شیر مادر از سینه به‌صورت دائم استفاده کند، چه کسانی به فرزند شیرخورده محرم می‌شوند و آیا محرمیت او با برادران وی نیز صادق است؟

پاسخ:‌ آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند:‌ طفل شیرخورده بر شیردهنده و شوهری که شیر از اوست و اولاد مادر رضایی خود، محرم است.

–          سؤال:‌ زنی به بچه‏ای به طور کامل شیر داده است؛ به طوری‌که آن زن، مادر رضاعی طفل محسوب می‏شود. آیا فرزندان این زن نسبت به برادر و خواهر طفلِ رضیع محرم هستند یا خیر؟

پاسخ:‌ آیت‌الله نوری‌همدانی ایشان را محرم نمی‌دانند.

–          سؤال:‌ اگر زنی نوه دختری یا پسری خود را شیر دهد، چه حکمی‌ دارد؟

پاسخ:‌ حضرات آیات بهجت، نوری‌همدانی، تبریزی، سیستانی و صافی معتقدند: شیر دادن به نوه دختری موجب حرمت است، آیت‌الله نوری‌همدانی در ادامه می‌فرمایند: ولی در نوه پسری موجب حرمت نمی‌شود.

–          سؤال: اگر خواهرى بچه‌هاى خواهر خود را شیر دهد، آیا این خواهر به شوهرخواهرش محرم مى شود؟ ضمناً حکم فرزندان او چه خواهد شد؟

پاسخ:‌ آیت‌الله بهجت می‌فرمایند: محرم نمى‌شود و فرزندان دیگر غیر از شیرخوار، به هم‌دیگر محرم نمى‌شوند.

–          سؤال:‌ زنی چندین سال قبل به نوه دختری خود شیر داده است. حال بعد از گذشت چندین سال،‌ که صاحب فرزندان زیادى شده‌اند فهمیده‌اند که به همدیگر حرام هستند و باید از هم جدا شوند عولى خانواده او و فرزندانش ناراحت هستند. در این رابطه اگر مى شود راهنمائى فرمایید. در ضمن تکلیف بچه‌ها چه مى شود؟

پاسخ:‌ آیت‌الله صافی در تشریح چنین حالتی می‌فرمایند:‌ چنان‌چه شیر خوردن به‌مقدارى بوده که باعث نشر حرمت هست، دختر بانوى مذکوره به شوهرش حرام ابدى است و باید از یکدیگر جدا شوند و محتاج به طلاق نیست؛ ولى چون بعداً زوجین حکم و یا موضوع را فهمیده‌اند، اولاد آنها که در خلال این مدت به‌وجود آمده‌اند، در حکم حلال‌زاده هستند و از آنها ارث مى‌برند، ولى اگر شک داشته باشید که شیر خوردن به‌قدرى که شرعاً موجب نشر حرمت مى شود بوده یا نه و طریق شرعى هم براى اثبات آن در بین نیست، به ازدواج دختر مرضعه با شوهرش ضرر نمى‌زند و به قوت خود باقى است.Leave a reply

Your email address will not be published.