صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  صد و یک روش روزانه ب...
مهر
۱
۱۳۹۳
صد و یک روش روزانه برای مردان که بتوانند دوستان زنان باشند
مهر ۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , , , ,
image_pdfimage_print

2464955731_e1583f7b17_n

عکس: thehutch

ترجمه: مریم شجاعی

  خانه امن: من مدتی است که خودم را یک مرد فمنیست و یک دوستدار حقوق زنان می دانم. دو سال پیش که اولین کلاس در مورد مطالعات زنان را برمی داشتم آنقدر متوجه نبودم که تا چه اندازه  به مسیری زیبا، متفاوت و فارغ از هر بدگمانی را در راه تساوی حقوق زنان قدم خواهم گذاشت. در اینجا ۱۰۱روش روزانه را آورده ام که نشان می دهد چگونه مردان می توانند دوستان بهتری برای زنان باشند.

باید اذعان کنم که این متن تا حد ممکن یک نوشتار فرا جنسیتی و علاقمند به حقوق جنس مخالف است و روی صحبتش با مردانی است که، مسائل زنان با عدم حمایت و توجه شان روبرو بوده است، هر چند احساس می کنم بسیاری از این روش ها، در مقیاس بزرگتری قابل اجرا و استفاده هستند. اگرچه برخی از این نکات توسط دوستان پیشنهاد شده بودند ولی اکثریت آنها از تجارب شخصی من با دوستی و فعالیت های حقوق زنان بدست آمده است.

امتیازات خود را شناسایی کنید، بخصوص امتیازات مردانه خود را و امتیازاتی که در مورد شما کاربرد دارد.

در مورد این نکته من ذهنیت جهان شمولی دارم. درک همه امتیازاتتان. نکته اصلی و مهم رابطه دوستانه شما با زنان و یا کسانی است که خارج از طیف جنسیتی هستند. امتیازات مردانه امتیازاتی هستند که مردان (و یا هر کسی که به عنوان جنس مذکر شناخته می شود) تحت پوشش پدر سالارانه از آن بهره مند می شود. تمام این امتیازات بهائی است که زنان پرداخته اند. در اینجا لیستی از موارد امتیازات مردانه وجود دارد.

برای شناسایی و به چالش کشیدن امتیازات مردانه تان کوشش روزانه به کار ببرید.

برای ساختن یک رابطه خوب و سالم با زنان، شما باید تلاش مستمری برای شناسایی امتیازات خود و به چالش کشیدن آنها داشته باشید. به عنوان یک مرد این مسئولیت اجتماعی شماست که نسبت به این امتیازات آگاهی داشته باشید و این آگاهی را برای کشف موقعیت های مختلف به کار برید. برای مثال اگر خانمی در موقعیت اجتماعی و در جایگاه شما بود چه اتفاقی می افتاد؟ و چگونه با آن زن به نوع دیگری رفتار می شد؟

آگاه باشید که امتیازات مردانه شما چشمانتان را به روی تجربه های دیگران نبندد.

دوستان همیشه کامل و بی عیب نیستند، ما اشتباهاتی مرتکب می شویم کاری که پس از ارتکاب اشتباه مان انتخاب می کنیم و انجام دهیم، همان چیزی است که  تاثیر گذاری ما را به عنوان یک دوست مشخص می کند. بنابراین بسیار مهم است که به این نتیجه برسیم که ما همه چیز را صرفا” به دلیل مرد بودنمان نمی دانیم. ما در مورد مسائلی ناآگاه خواهیم بود که فقط یک زن می تواند در مورد آن صحبت کند. بنابراین، این موقعیت را تشخیص دهید و اگر زمانی، کسی به دلیل اشرافی که به موضوعی دارد شما را تصحیح می کند آن را مغرضانه نپندارید.

تصاویری را که از دختران و مدل های زیبا به دیوار و یا بر روی آیفون دارید.

به وضوح به شما بگویم با این تصاویر شما زن و بدنش را به یک شی ساده و بیجان تبدیل می کنید.عجیب است که شما این تصاویر را به دلیل شکل نیمه برهنه یا برهنه ای که آن زن به نظر می رسد نگه می دارید. دقت کنید که زنان کالا نیستند. شما چگونه می توانید با زنان کار کنید و آنها را جدی بگیرید اگر تنها چیزی که به آن اهمیت می دهید ظاهر آنان است.

راه افتادن دنبال خانم ها در کوچه و خیابان را کنار بگذارید.

بسیاری از دوستانی که خانم هستند به من گفته اند که متلک ها و مزاحمت های خیابانی از وحشتناک ترین تجربه هایی بوده که در زندگی شان داشته اند. با این کار شما در ایجاد فرهنگی ایفای نقش می کنید که به زنان می آموزد از محیطی که در آن زندگی می کنند هراسان باشند. به آنها می گوئید که همه مردان موجودات پستی هستند که هیچ احترامی برای زنان قائل نیستند. با این کار شما مبلغ فرهنگ تبعیض جنسیتی هستید، شما از زنان احساس امنیت و آرامش در جامعه را می گیرید. همین الان از این کار دست بکشید.

زمانی که خانمی از کنارتان می گذرد مواظب چشمانتان  باشید.

نمونه دیگری از مزاحمت های خیابانی نگاه مردان است. ما عادت کرده ایم به زنان به عنوان شی بنگریم، ممکن است که همه اقرار نکنند اما همه ما مرتکب این خطا می شویم. صادقانه بگویم حتی به عنوان مردی که در کلاس های مطالعات زنان شرکت کرده است ، بارها مچ خودم را در حال زل زدن به خانمی گرفته ام. باید تا جایی که می توانم روی خودم کار کنم تا بتوانم این عادت زشت را کنار بگذارم و بتوانم خودم را یک دوست مفید بدانم.

این تصور را که خانم ها فقط به دلیل نگاه کردن و لبخند زدن به شما علاقه مند هستند فراموش کنید.

ممکن است تعجب کنید اما لبخند زدن معمولاً علامت علاقه و کشش داشتن نیست بلکه نشانه خوشرویی و اینکه شما به عنوان یک انسان در آن محیط حضور دارید. امیدوارم متوجه این موضوع بشوید.

مواظب خوش و بش کردن با یک خانم باشید

همه روزه طرفداران حقوق زنان مقالات خوبی در این زمینه منتشرمی کنند.

هنگام شب زمانی که خانمی به سمت شما راه می رود مسیر حرکت تان را به سمت دیگری تغییر دهید.

در موقع راه رفتن در شب تلاش می کنم موقعیتم طوری باشد، خانمی که در خیابان است احساس امنیت بیشتری کند. یکی از کارهایی که می کنم این است: دستانم را در وضعیتی قرار می دهم که قابل دیدن باشد، نگاهم را به پایین یا سمت دیگری می برم و یا اینکه کلا مسیر را به عرض خیابان تغییر می دهم تا خانمی که از کنارم می گذرد به هیچ وجه با حضور من احساس وحشت نکند. به عنوان یک مرد آگاه هر کاری که می توانم انجام می دهم. نکته مهم این است که من یک لاتین هستم. متاسفانه، مردان رنگین پوست بیشتر خطر محسوب می شوند و من با توجه به این مطلب این تمرین را شروع کردم. زنان به دلایل گوناگون از بیرون رفتن در شب منع شده اند. جامعه به دلیل نابهنجاری هایی که در آن وجود دارد پیام هایی به زنان برای توجیه کردن این معضلات می دهد، به عبارت دیگر زنان باید خود را از این آسیب ها دور نگه دارند. این می تواند به این معنا باشد که زنان در شب حتی به سالن های ورزشی نروند چراکه ممکن است در راه برگشت و سوار شدن به ماشین خطری آنان را تهدید کند.

 اگر می خواهید در زندگی تان آدم جوانمردی باشید این شیوه را در مورد همه و همواره اجرا کنید

برخی از مردم فکر می کنند که جوانمردی از بین رفته است، بعضی دیگر باور دارند که نسبت به موقعیت و ضرورت هنوز وجود دارد. من فکر می کنم که جوانمردی مفهوم زیبایی است که باید توسط همه و همه جا به کار گرفته شود. زنان ممکن است رفتار مردانی را که در را برایشان باز می کنند یا صورت حساب را می پردازند مورد تحسین قرار دهند، اما من باور دارم جوانمردی شیوه ای است که باید همه رعایت کنند احترام همه جا و برای هر انسان و هم نوعی به کار گرفته شود.

در محیط کار با زنان بااحترام رفتار کنید به ویژه حرفه هایی که در تسلط مردان هستند.

به طور تاریخی محیط کاری بیشتر در اختیار مردان بوده است. اکنون زمان آن است که این محیط را بازتعریف کنیم و همان احترامی را که انتظار داریم از دیگران دریافت کنیم نسبت به زنان داشته باشیم.

از فرهنگ عامه لذت ببریم اما با شناخت آن را بسنجیم.

هر چیزی که در رسانه ها می خوانیم، تماشا می کنیم و می شنویم بر ما تاثیر می گذارند. به عنوان مردانی که می خواهند دوست زنان باشند لازم است که اشارات و پیام های فرهنگی رسانه ها را دریابیم و تشخیص دهیم، اگر دراین مورد با من موافق نیستید، معلوم است پیام ها تاثیر خود را بر شما گذشته اند.

بعضی مواقع لازم است با احساس معذب بودن کنار  بیایید.

این نکته بسیار مهم است. تنها راه آموختن این است که خود را در موقعییت های مختلف قرار دهید، به خصوص موقعیت هایی که احساس راحتی کامل نمی کنید. برای مثل من کتاب هایی در رابطه با حقوق زنان خوانده ام و در گفتگوهای مرد سالارانه مشارکت می کنم. هموار به دنبال فضاهایی برای گفتگو با زنان در رابطه با حقوق شان هستم. بعضی از این مکالمات گفتگوهای دشواری است که در برگیرنده نکات مردسالارانه ای است که ممکن است شما به عنوان عضوی از این گروه، مورد هجمه قرار گرفته و معذب شوید. اما من می خواهم دوستی تاثیر گذار باشم، پس مسئولیت اجتماعی من این است که با شرایط کنار بیایم و علی رغم سختی در آنجا قرار بگیرم.

گوش دادن را یاد بگیرید

زنان در زندگی تجارب و دانشی کسب کرده اند که هسته مرکزی جنبش حقوق زنان و جنبش های تساوی خواهی دیگر شده است. در صورتی که این جنبش ها نیازمند آن هستند که همه افراد، از زن و مرد کارهایی علیه تبعیض جنسیتی انجام دهند. به جای محکوم کردن زنان برای اینکه نظرات شما شنیده شود گامی به عقب بردارید و به چیزهائی که قبلا” گفته شده گوش دهید، قطعا” چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید بیاموزید. به عنوان یک فرد خواستاراتحاد و دوستی با زنان، روزانه سعی در بهتر کردن مهارت گوش دادن دارم.

  به نوع کلماتی که به کار می برید دقت کنید

از کلماتی که علیه زنان استفاده می کنید، نظراتی که می دهید، یا چیزهایی که در موردشان می گویید بپرهیزید.شما نمی توانید خود را دوست زنان بدانید و در عین حال از واژه هایی مانند زنیکه هرزه، هرجایی، و یا شلخته استفاده کنید، باید حواستان را جمع کنید.

 هرگز نظراتتان را به دیگران تحمیل نکنید

یاد بگیرید که بعضی اوقات کنار بکشید همیشه نمی توانید همه گفتگوها را رهبری کنید به خصوص، جایی که مبحث به زنان برگردد، در آنجا شما باید خود را مهمان بحث به حساب آورید. حتی در بحث های مربوط به حقوق زنان لازم است که امتیازات مردانه خود را به یاد بیاورید و نظرات خود را فقط زمانی که اقتضاء می کند مطرح کنید. لازمه گفتگو شنیده شدن همه و احترام به نظراتشان است.

 مراقب چیزهائی که می گویید و تاثیرشان بر دیگران باشید

تجربه می گوید این اولین قدم در مورد اهمیتی است که شما به جریان رابطه تان با خانم ها می دهید. نمی توانید پیش بینی کنید که حرفهایتان چه تأثیری بر دیگران خواهد گذاشت، خواه این یک گفتگوی دو نفره باشد یا یک مکالمه جمعی. ممکن است حرف هایتان شنیده شود. آنچه را که در مورد کنار آمدن با احساس ناراحتی و معذب بودن را گفتم به یاد بیاورید.

 طرفدار حق انتخاب باشید      

حق انتخاب دادن به انسان ها یک موهبت است. این را به این دلیل می گویم که زنان همیشه دوست دارند بر بدن خود کنترل داشته باشند. قوانین و گفتگوهائی که در جامعه مبنی بر تصمیم گرفتن برای زنان وجود دارد خشم آنان را برمی انگیزد. چرا مردان که  عده کثیری از دولت را تشکیل می دهند باید برای زنان و بدنشان تصمیم بگیرند؟

 به خودتان فرصت گریه کردن و احساساتی شدن بدهید

 مردان گمان می کنند که نشان دادن احساساتشان به خصوص درعموم مردانه نیست؛ اینطور نیست. توقعات سنتی و مردانه را به چالش بکشید و با زنان متحد شوید. گریه کردن، احساساتی بودن و صداقت در مورد اینکه چگونه احساس می کنید علی رغم توقعات فرهنگی یک ضرورت است.

 همیشه رضایت طرف مقابلتان را بخواهید

همواره رضایت مندی شریک جنسی خود را بخواهید. ما مردان یاد نگرفته ایم که رضایت و اجازه طرف مقابل را در روابط جنسی بخواهیم. اما من به شما قول می دهم که پرسیدن و آگاهی داشتن از تمایل طرف مقابلتان در روابط جنسی احساس بهتری به شما می دهد. برخی از زنان ممکن است فکر کنند که شما سوال عجیبی می پرسید، اما نگذارید این احساس شما را از پرداختن به انجام کاری درست باز دارد.

 برای منابع خبری از تارنمای مربوط به زنان استفاده کنید و از آنان را روزانه بازدید کنید

هر کدام از آنها داستان ها و خبرهای جالب که دیدگاههای فمنیستی دارند و شما را در راهتان به سمت دوستی با زنان کمک خواهند کرد. چیزی که در مورد این تار نماها جالب است اینکه معمولاً به منابع بهتری وصل شده اند

  کلاس هایی در مورد مطالعات زنان بردارید

اگر در مدرسه و یا دانشگاه هستید در مورد برداشتن کلاس هایی در رابطه با زنان فکر کنید، به شما قول می دهم که دیدگاهتان را به عنوان یک مرد تغییر خواهد داد. اولین کلاسی که برداشتم برایم این امکان را فراهم کرد که در مورد جنسیت، پدرسالاری، و تبعیض جنسیتی که در آمریکا وجود دارد صحبت کنم و بعدها باعث شد که آن را به عنوان رشته اصلی خود انتخاب کنم. باور کنید که باید یک کلاس در این زمینه بردارید و اگر ارتباطتان با مدرسه و دانشگاه قطع شده است بگردید و اگر در اطرافتان کلاس های آزاد وجود دارد ثبت نام کنید. اینترنت هم یک منبع فوق العاده است، کلاس های جالبی که در این رابطه به صورت آنلاین وجود دارند.

 تجربه های زنان را بشنوید و بپذیرید

به عنوان یک یار و دوست زنان هرگز نباید فرض کنید یا به جای آنان حرف بزنید. وظیفه شما این است که به آنان گوش دهید و ببینید که چه چیزی از زندگیشان به شما می گویند.

از همجنس گراهاهراس نداشته باشید.

خواهر من یک همجنس گرا است، به عنوان یک دوست زنان من حمایت از این مسئله را در برنامه خود قرار داده ام.

 یک کتاب فمنیستی را از کتابخانه بگیرید و شروع به خواندن آن کنید.

نکته اصلی در مورد دوستی و اتحاد با زنان آموزش است. آن را در نظر داشته باشید و منابع مناسب پیدا کنید.

 با مدارس، مرکز آموزشی و برنامه های آنان همکاری کنید.

دوستی و متحد شدن با زنان فقط به آموزش دادن خودتان ختم نمی شود بلکه باید در اشاعه آن کوشا باشید. دنبال منابع و مراکزی که در رابطه با مسائل اجتماعی فعال هستند باشید و با آنها همکاری کنید.

 سازمان های غیر دولتی و مدافع حقوق زنان را حمایت کنید.

ایمیل خود را در اختیار این سازمان ها قرار دهید و به صورت داوطلبانه و آموزشی با آنها همکاری کنید. راه های مختلفی برای یاری رساندن وجود دارد.

 یادداشت هایی از تاثیرات روزانه بر عقاید و افکارتان را تهیه کنید.

ما بعضی وقت ها باید خود آزمایی کنیم، من این کار را بسیار مفید یافته ام، این کار برای حرکت های بزرگتر و فعالیت بیشتر به من انگیزه می دهد.

 تبعیض جنسیتی را هر روزه در زندگی روزانه خود به چالش بکشید.

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از کارهایی که من هر روزه برای نقد این حرکت انجام می دهم این است که به دوستانی که حرف های غیر منصفانه علیه زنان می زنند تذکر می دهم. همچنین زمانی که سر کار هستم اطمینان حاصل می کنم که زنان نیز نظراتشان شنیده و مطرح می شود.

 فقط اهل حرف زدن نباشید بلکه به حرف هایی که می زنید عمل کنید.

 دوست و یار بودن یک کار اداری نیست، نمی توانید انتخاب کنید چه زمان های می خواهید و چه زمان های نمی خواهید که یک طرفدار حقوق زنان باشید، اگر به اندازه کافی شهامت این کار را دارید، باید آن را به درستی انجام دهید. این کار را به صورت روزانه انجام دهید. این کار بیشتر از یک ادعا، برچسب و حتی یک شیوه است. باید خود را در آن حل کنید و کاری را که می توانید از بهترین وجه انجام دهید.

 نیازی نیست به خانم ها بگویید شما با بقیه مردان متفاوت هستید در عمل ثابت کنید.

عملتان بیشتر از حرفتان باشد، سعی کنید متفاوت باشید.

  به دوستانتان در مورد جوک ها، نظرات و رفتارهای تبعیضانه تذکر دهید.

این نمونه بارزی از تبعیض جنسیتی است که همه روزه علیه زنان انجام می شود، رعایت این مسئله ممکن است در ابتدا سخت باشد چرا که این زبان در بین مردان بسیار ترویج یافته و عادت شده است، اما شما باید به این عادت دوستانتان مقابله کنید و آنان را دعوت به دوری از هر گونه تبعیض جنسیتی بکنید.

 مردان دیگر را تشویق به انجام کاری که می دهید بکنید.

تمام این اطلاعات در مورد رفع تبعیض جنسیتی بی فایده خواهد بود اگر آنها را با مردان دیگر قسمت نکنید. در زندگی خود بر روی مردان تاثیر مثبت بگذارید. این وظیفه شماست که مردان دیگر را متوجه امتیازات مردانشان کنید و دعوت به مقابله به مرد سالاری موجود در جامعه. اگر همه ما با هم کار کنیم امکان انجام کارهای بیشتری فراهم است.

  بر روی شیوهای که با آن به عنوان یک پسر بزرگ شده اید تاثیر بگذارید.

آموزش های اجتماعی به ما یاد داده اند که مردانی باشیم که امروز هستیم، تجربیات، درس ها و گفته های پدران و مادرانمان از ما انسان هایی ساخته اند که امروز هستیم، با آگاهی که به مسائل زنان پیدا کردید کودکی خود را بررسی کنید و بر آن چیزی که به شما یاد داده شده است تاثیر گذار باشید، گذشته خود را به چالش بکشید و تعریف جدیدی از هویت مردانه ارائه دهید. کسی باشید که واقعا می خواهید.

  رابطه خود را با مردان دیگر تقویت کنید.

به عنوان یک مرد دورانی کوتاهی را به یاد می آورم که از مردان به دلیل عدم استقبال شان از مسائل حقوق زنان متنفر بودم، فقط انگشت شماری بودند که این مطلب با اقبال شان روبرو می شد، بعدها دریافتم که به جای این خشم وظیفه من به عنوان یک فمنیست این است که خود را به آنان نزدیک کنم، باید هر کوششی را به کار ببرم بدون هیچگونه ترسی از عواقب آن. بعضی وقت ها رابطه نزدیک مردان به عنوان رابطه همجنس گرائی پنداشته می شود، این خود به آن معنی است که چه طبقه بندی های مغرضانه ای در اجتماع وجود دارد.

  اگر دارای فرزند هستید، مسولیت های پدرانه را به عهده بگیرید.

وضعیت موجود را به چالش بکشید. پدری مسئولیت پذیر باشید و در پرورش نسل آینده مشارکت داشته باشید. به پسرانتان یاد بدهید که به زنان احترام بگذارند. آنها به راهنمایی شما تکیه می کنند.

ادامه دارد…

 لینک منبع    1. داریوش said on مهر ۲, ۱۳۹۳

    سلام..مطلب جالبی گذاشتید..ولی جالبتر اینه که این موارد بسیار شبیه به آموزه های اسلام در مسائل اجتماعی و رعایت جایگاه زنان هست.

Leave a reply

Your email address will not be published.