صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »   آزار جنسی کودکان، ا...
شهریور
۳۱
۱۳۹۳
 آزار جنسی کودکان، ابتلا به اعتیاد را افزایش می‌دهد
شهریور ۳۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

isna1-4

عکس: ایسنا

یک روانپزشک معتقد است، آزار جنسی در دوران کودکی سبب بروز اضطراب و اعتیاد آنها به مصرف مواد مخدر صنعتی در نوجوانی و جوانی می‌شود.

به گزارش ایسنا، شهلا کرمی بیان این مطلب و با تاکید بر اینکه باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد، افزود: والدین هوشیار باشند اگر فرزندشان از اختلال اضطراب رنج می‌برد باید بلافاصله سلامت روحی و روانی او را بسنجند و از مشاور کمک بگیرند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد جوانانی که معتاد می‌شوند دچار مشکلات روانی هستند، اظهار کرد: فردی که مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، حشیش و غیره مصرف می‌کند به دلیل مشکل روانی که دارد، سعی می‌کند به تصور غلط به آرامش دست یابد، غافل از آنکه این مواد علاوه بر تخریب روح، مغز و سایر اعضای بدن را نیز به مرور نابود می‌کند.

این روانپزشک با انتقاد از اینکه امروزه به دلیل مشغله‌های کاری و زندگی تجملاتی، والدین کمتر به مسایل و مشکلات فرزندان خود توجه می‌کنند، ادامه داد: خانواده مهمترین نهادی است که می‌تواند از همان بدو تولد با روش درست تربیتی، آینده‌ای عاری از هر گونه استعمال مواد مخدر و سایر موارد را برای فرزندان خود رقم زند.

کرمی همچنین در مورد رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، گفت: یکی از تاثیرگذارترین برنامه‌هایی که می‌توان در مورد رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر انجام داد، ایجاد تفریحات سالم در قالب اوقات فراغت برای کودکان، نوجوانان و جوانان است.

وی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی وسیع در مورد عوارض مواد مخدراز سوی نهادهای مختلف و کانون‌های فرهنگی و آموزش و بالا بردن آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها امری خوب است اما کافی نیست باید به‌صورت عملیاتی به این موضوع ورود کرد.

این روانپزشک اضافه کرد: باید از همان دوران کودکی برنامه‌هایی برای آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی طراحی کرد که وقتی آنان به سن نوجوانی و جوانی می‌رسند بر اساس مهارت‌هایی که یاد گرفته‌اند، خود به خود از اعتیاد دوری کنند.Leave a reply

Your email address will not be published.