صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نقش زنان در رضایت از...
شهریور
۲۸
۱۳۹۳
نقش زنان در رضایت از زندگی مشترک
شهریور ۲۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

89-119

کارشناسان می‌گویند: رضایت زنان از ازدواج مهمتر از رضایت مردان است و تاثیر بیشتری بر تداوم زندگی زناشویی دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس یک مطالعه جدید در دانشگاه «راتگرز» آمریکا، زمانی که یک زن از ازدواج خود رضایت داشته باشد، رضایت شوهر وی از زندگی نیز صرفنظر از احساسی که مرد نسبت به این پیوند دارد به مروز زمان بیشتر می‌شود. در این مطالعه، کیفیت ازدواج و خوشبختی در میان ۳۹۴ زوجی که به طور میانگین ۳۹ سال با هم زندگی کرده بودند، بررسی شده است. بنابر این مطالعه مردان حتی در صورتی که از ازدواج خود راضی نباشند این عدم رضایت را به همسران خود ابراز نمی‌کنند. در این بررسی، امتیاز رضایت از ازدواج در میان آن دسته از زوج‌هایی که شوهرها اعتقاد بر کیفیت پایین ازدواجشان داشتند، ۱٫۸ از عدد ۶ بوده در حالی که این میزان برای آن دسته از زوج‌هایی که شوهرانشان ناراضی بودند اما همسرانشان رضایت از ازدواج داشتند ۵٫۴ از ۶ ثبت شده است.

بر اساس این برررسی، رضایت از زندگی در میان آن دسته از زنانی که از ازدواج خود ناراضی هستند، تاثیرپذیری اندکی از رضایت مردان دارد. در واقع دلیل این امر این است که زمانی که زنی از ازدواجش رضایت داشته باشد، تلاش بسیاری برای ایجاد فضا و تجربه‌های مثبت برای شوهرش می‌کند. بنابراین بیشتر به حرف‌های همسرش گوش داده، حمایت‌های احساسی بیشتری از وی می‌کند و بیشتر در فعالیت‌های روزانه به او کمک می‌کند. تمام این کارها از سوی زن، صرف نظر از تغییر دیدگاه مرد نسبت به ازدواجشان به تدریج باعث خوشحالی بیشتر مرد نیز می‌شود.

براساس یافته‌های این تحقیق، در حالت برعکس وضعیت بالا نیز اگر زنی از ازدواجش رضایت نداشته باشد، احتمال بیشتری دارد که همسرش را از این نارضایتی مطلع کند و این ابراز نارضایتی بر شوهر تاثیر منفی می‌گذارد. در صورتی که مردان ناراضی عموما شکایت نمی‌کنند و آرام هستند و در نتیجه این تاثیر منفی بر همسر را نخواهد داشت.

به گزارش ساینس دیلی،‌ سن افراد مورد بررسی در این تحقیق نیز بر یافته‌های به دست آمده موثر بوده چراکه نسل‌های گذشته اعتقاد بیشتری به این مساله داشتند که زن وظایف احساسی بیشتری در زندگی مشترک برعهده دارد. در واقع در میان زوج‌هایی که در دهه‌های ۳۰ عمرشان بودند هر دو نفر تمایل بیشتری به گفت‌وگو در مورد احساساتشان داشتند.

همچنین این تحقیق به ارائه راکارهایی برای آگاهی زوج‌ها از میزان رضایت همدیگر ارائه می‌دهد که به شرح زیر است:

–          رضایت خود و همسرتان از زندگی مشترکتان را دائما بررسی کنید

هرچند ماه یک بار روابط خود را بررسی کنید. به این معنی که در مورد موضوعاتی مثل نقاط مثبت و منفی خود و همسرتان، مسائلی که هر دوی شما را شاد می‌کنند و کارهایی که مورد تاییدتان است با یکدیگر صحبت کنید. گفت‌وگو در مورد مشکلات نیز به همین اندازه مهم است.

–          سوال کنید

صحبت کردن به تنهایی کافی نیست بلکه شما باید از شنیدن و توجه همسرتان به این گفت‌وگوها مطمئن شوید. سوال‌هایی از این قبیل می‌تواند به شمال کمک کند از همسرتان بپرسید که آیا وی می‌تواند نگرانی‌هایش را با شما در میان بگذارد؟ آیا از سوی شما به اندازه کافی برای صحبت کردن تشویق می‌شود؟ از نظر وی شما چقدر تمایل به بحث جدی دارید؟ آیا احساسات او را در مورد مسائل مختلف به خوبی درک می‌کنید؟ آیا او را عصبی می‌کنید؟ زمانی که پاسخ‌های همسرتان را دریافت کردید به بررسی آنها بپردازید. بنابر این مطالعه این راه به آگاهی زوجین از یکدیگر و رضایت آنها از زندگی مشترکشان کمک بسیاری می‌کند.Leave a reply

Your email address will not be published.