صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  محاسبه نرخ مهريه در ...
شهریور
۲۷
۱۳۹۳
محاسبه نرخ مهریه در سال ۹۳
شهریور ۲۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

P-04

بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ ای فرمول محاسبه ارزش مهریه با وجه رایج کشور در سال ۹۳ را اعلام کرد

به گزارش اعتماد تعیین مهریه به نرخ روز، همواره از جمله مواردی بوده که اطلاع‌رسانی دقیق و شفافی در زمینه آن صورت نگرفته و به طور معمول،کمتر کسی از چگونگی محاسبه آن اطلاع دارد. گاه این ناآگاهی‌ نیز سوءبرداشت‌هایی را به‌دنبال دارد.شاید کسی تاکنون بداند که برای محاسبه مهریه خود به نرخ روز هر ساله، بانک مرکزی جدولی از شاخص‌های مختلف را منتشر می‌کند که براساس آن، مهریه محاسبه می‌شود. البته این فرمولی که بانک مرکزی در سایت خود ارایه می‌دهد، مربوط به مهریه‌هایی است که براساس پول نقد تعیین شده است.

مهریه در اواسط دهه۶۰

در سال‌های اخیر میزان مهریه در عقدنامه‌ها براساس تعداد سکه تعیین می‌شود؛ این در حالی است که تا اواسط دهه ۶۰ پول نقد حرف اول را در مهریه‌ها می‌زد و در دوره‌ای رقم مهریه به ۳۵۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هم رسید.تقریبا از نیمه دوم دهه ۶۰ تعیین مهریه به صورت سکه باب شد و اغلب در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سکه بود. البته از دهه ۷۰ به بعد اتفاق جالبی افتاد و این‌که تعداد سکه روندی افزایشی به خود گرفت و در سال ۷۸ حتی دیده می‌شد که برخی از افراد ۷۰۰ سکه را برای مهریه دختر خود تعیین می‌کنند.دهه ۸۰ نیز کلا اتفاقات عجیب و غریبی در تعیین مهریه‌ها مشاهده می‌شد؛ اگرچه همه روزهای این دهه در تمام زوایا عجیب و غریب بود. در این دوره مهریه‌هایی به مقدار سال تولد به صورت یک رسم درآمد و همین موضوع در دهه ۹۰ زوج‌ها را به دردسر انداخت؛ زمانی که قیمت سکه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

پرواز نرخ محاسبه مهریه

حالا از میزان مهریه‌ها در طی سال‌های گذشته که بگذریم، نگاهی به جداول بانک مرکزی نشان می‌دهد که عدد شاخص تورم که مهریه با آن محاسبه می‌شود، در ۳۰ سال گذشته از عدد ۷۹/۰ در سال ۶۲ به ۸۸/۱۷۵ در سال ۹۲ افزایش یافته است. این گزارش حاکی از آن است که عدد شاخص تورم در دهه ۸۰ روند صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که از ۳۸/۲۳ در سال ۸۰ به ۱۰۰ در سال ۹۰ رسید. البته تغییر این شاخص طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ بسیار جالب است؛ چراکه عدد شاخص تنها طی این دو سال، در سال ۹۲ به ۸۸/۱۷۵ افزایش یافت که این موضوع هم بیشتر به‌دلیل تغییر و تحولات اقتصاد کشور و اجرای طرح‌هایی بود که نتیجه‌ای جز رشد شدید تورم نداشت.با توجه به این آمار، می‌شود ارزش روز مهریه را محاسبه کرد؛ البته برای مهریه‌هایی که با پول نقد تعیین شده است؛ چراکه قیمت سکه و قیمت زمین براساس تورم هر ساله رشد پیدا کرده و تنها پول نقد به صورت ثابت در یک رقم مانده است.

براساس ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخ ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۷۷ هیات وزیران، نحوه محاسبه و فرمول ارزش فعلی مهریه به این صورت است که متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضربدر مهریه مندرج در عقدنامه می‌شود. برای نمونه، اگر ازدواجی با مبلغ مهریه ۲۰ هزار تومان در سال ۵۲ صورت گرفته و قرار باشد این مبلغ در حال حاضر، یعنی سال ۹۳ تادیه شود، برای محاسبه مبلغ مهریه باید عدد شاخص ۸۸/۱۷۵ که مربوط به سال ۹۲ است، تقسیم بر عدد شاخص ۱۷/۰ درصد سال ۵۲ شود و سپس عدد حاصله در رقم مهریه که ۲۰ هزار تومان بوده، ضرب شود. در نهایت عددی که به دست می‌آید، ۲۰ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۷۶۵ تومان است. یعنی ارزش مهریه ۲۰ هزار تومانی در سال ۵۲، امروز و بعد از ۴۱ سال ۱۰۳۴ برابر شده است.

وقتی ۳۰۰ هزار تومان ۶۶ میلیون تومان‌ می‌شود

همچنین فردی که در سال ۶۲ با مهریه حدود ۳۰۰ هزار تومان ازدواج کرده و اگر بخواهد مهریه خود را به روز محاسبه کند، باید عدد شاخص ۸۸/۱۷۵ سال ۹۲ را تقسیم بر عدد ۷۹/۰ سال ۶۲ کند و عدد حاصله در رقم مهریه که ۳۰۰ هزار تومان است، ضرب شود. عددی که برای ارزش روز این مهریه به دست می‌آید، ۶۶ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۸۷۳ تومان می‌شود.

براساس گزارش بانک مرکزی، تا پایان سال ۹۳ صورت کسر شاخص سال ۹۲ یعنی عدد ۸۸/۱۷۵ خواهد بود و بعد از اتمام سال و ورود به سال ۹۴، شاخص سال ۹۳ جایگزین می‌شود.

در این میان، اگر فردی بخواهد به صورت دستی نسبت به محاسبه مهریه اقدام نکند، می‌تواند مراجعه‌ای به سایت مرکز ارتباطات مردمی قوه‌قضاییه داشته باشد. در سمت چپ سایت لینکی به عنوان «محاسبه مهریه» وجود دارد که با ورود به آن و وارد کردن سال عقد، سال قبل از وصول مهریه و مبلغ مهریه به عدد، می‌توان ارزش روز مهریه را مشاهده کرد.Leave a reply

Your email address will not be published.