صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  یونیسف: یک میلیون نو...
شهریور
۲۶
۱۳۹۳
یونیسف: یک میلیون نوزاد یک روزه در سال می‌میرند
شهریور ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

1409469154028_55

عکس: ایسنا

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی اعلام کرد: هر سال در جهان یک میلیون نوزاد در روز نخست تولد، جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش ایسنا، یونیسف در گزارش خود با اعلام آمار مرگ و میر یک میلیون نوزاد در روز نخست زندگی‌شان در سال اعلام کرد که بسیاری از این نوزادان به دلایل قابل پیشگیری فوت می‌کنند و می‌توان آنان را با اقدامات پیشگیرانه پیش از تولد، در طول وضع حمل مادر و پس از آن حفظ کرد.

در گزارشی مشابه آمده است فاصله بین کودکان فقیر و ثروتمند که فوت می‌کنند با گذشت زمان در حال از بین رفتن است. همچنین از سال ۱۹۹۰ در میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال از ۱۲٫۷ میلیون مورد فوتی به ۶٫۳ میلیون مورد کاهش داشتیم بنابراین به طور کلی وضعیت رو به بهبود مشاهده می‌شود. هرچند به رغم این بهبود همچنان بیش از ۲٫۸ میلیون کودک که کمتر از ۲۸ روز از تولدشان می‌گذرد در سال جان خود را از دست می‌دهند.

«گیتا رائو گوپتا»، معاون مدیر اجرایی یونیسف گفت: این اطلاعات کاملا نشان می‌دهد شانس زنده ماندن نوزاد به طور قابل توجهی با دسترسی مداوم مادر به مراقبت‌های سلامتی در طول بارداری و وضع حمل افزایش می‌یابد.

بنابر این گزارش از سال ۱۹۹۰ میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال که هر سال جان خود را از دست می‌دهند کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال دیلی، همچنین در گزارش یونیسف آمده است: یکی از راه‌های پیشگیری از مرگ و میر زودرس نوزادان و کودکان تغذیه با شیر مادر است. تغذیه با شیر مادر در اولین ساعت تولد خطر مرگ آنان را تا ۴۴ درصد کاهش می‌دهند.Leave a reply

Your email address will not be published.