صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  طرح جامع توانمندسازی...
شهریور
۲۶
۱۳۹۳
طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اجرا می شود
شهریور ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

27901

عکس: clip.c19

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده از اجرای طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در آینده نزدیک در کشور خبر داد.

 به گزارش ایرنا فهیمه فرهمند پور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شهرکرد گفت: مرحله نخست این طرح، آزمایشی در شهرستان ری استان تهران و درصورت موفقیت در سراسر کشور اجرا می شود.

وی اظهار کرد: شورای راهبردی این طرح متشکل از معاونت امور زنان وخانواده وزارت کشور، نمایندگان وزارت کار، تعاون ورفاه اجتماعی، سازمان فنی وحرفه ای، شهرداری و استانداری تهران، کمیته امداد، وزارت جهادکشاورزی و سازمان های مردم نهاد برنامه ریزی این طرح را در دستور کار دارد.

فرهمندپور با بیان اینکه تاکنون در کشور شبکه جامع اطلاعات زنان سرپرست ایجاد نشده است، ادامه داد: در این طرح اطلاعات جامع زنان سرپرست خانوار و مسایل آنان در شبکه یکپارچه اطلاعاتی تجمیع می شود.

وی توانمندسازی همه جانبه روحی روانی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

مشاور وزیر کشور بالارفتن سن ازدواج، آمار بالای طلاق و کاهش سن طلاق، روند رو به رشد آمار اعتیاد و آسیب های ناشی ازاعتیاد مردان، مهاجرت و حاشیه نشینی را از مشکلات حوزه بانوان و خانواده در کشور برشمرد .

فرهمندپور اظهارداشت: برای کاهش مشکلات زنان سرپرست خانوار اقداماتی در دفتر امور خانواده وزارت کشور در دست پیگیری و اجراست که در سال های آینده باعث تحول در حوزه زنان می شود.

وی برگزاری جلسات و کارگروه های تخصصی در استان ها با حضور مدیران امور خانواده و بانوان استان ها را از برنامه های وزارت کشور در حوزه زنان عنوان کرد.

فرهمندپور ادامه داد: در ۱۰ ماه گذشته دو دوره نشست تخصصی منطقه ای در استان ها با شرکت مشاوران استانداری و مدیران دفاتر امور بانوان وخانواده به منظور شناسایی مشکلات و استفاده از نقطه نظرات کارشناسان استانی برگزار شد.

مشاور وزیر کشور همچنین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حدود ۹۵ درصد زنان شاغل کشور در شرایط مردانه مشغول فعالیت هستند بر تدوین الگوی اشتغال زنانه برای مشاغل عمومی تاکید کرد.

فرهمند پور با اشاره به اینکه دولت مخالف اشتغال زنان نیست، افزود: برای اشتغال زنان باید شرایط مناسب برای حضور آنان در مشاغل در نظر گرفته شود.

وی توسعه و حمایت از مشاغل خانگی، دورکاری بانوان با برنامه ریزی درست، کاهش ساعات کاری و اشتغال در مشاغل با شرایط انعطافی بالا را از راهکارهای موثر برای حضور همزمان زن در جامعه و ایفای نقش در خانواده دانست و گفت: وزارت کشور درصدد فراهم سازی شرایط بهتر برای اشتغال بانوان است.

فرهمندپور در زمینه سهم و جایگاه زنان در برنامه ششم توسعه بیان داشت: در این برنامه شناسایی اساسی ترین مسایل زنان و یافتن راهکاری برای حل این مسایل مدنظر برنامه ریزان قرار دارد.

وی با بیان اینکه برنامه ششم طبق ظرفیت های استانی و منطقه ای تدوین می شود، افزود: در این برنامه نیازهای زنان و حمایت از صاحبان مشاغل و کارآفرینان زن براساس شرایط و ظرفیت های بومی و استانی بخصوص درحوزه مشاغل خانگی بررسی می شود.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان به منظور شرکت درنشست تخصصی مدیران دفاتر کل امور بانوان و خانواده استان های منطقه دو کشور به شهرکرد سفر کرده است.Leave a reply

Your email address will not be published.