صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش بانک جهانی از ...
شهریور
۲۶
۱۳۹۳
گزارش بانک جهانی از زندگی اجتماعی زنان افغان
شهریور ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Afghanistan.JPEG-0ea74

عکس: ایسنا

بنابر گزارش بانک جهانی پس از سقوط طالبان در افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی، زنانِ این کشور در برخی از موقعیت‌های مختلف اجتماعی پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

به گزارش (ایسنا)، طی سال‌های اخیر زنان افغان گام‌های موثری در مسیر پیشرفت‌های اجتماعی برداشته‌اند اما هنوز چالش‌های بسیاری پیش روی آنان است.

گزارش اخیر بانک جهانی که با عنوان «نقش زنان در آینده افغانستان: پیشرفت‌ها و ادامه چالش‌ها» منتشر شده به بهبود نسبی وضعیت و حقوق زنان در این کشور به دنبال سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی اشاره می‌کند.

این گزارش به بررسی وضعیت مشارکت زنان در چهار حوزه اجتماعی سلامت، ‌تحصیل، کار و استخدام می‌پردازد و بر حقوق قانونی ‌آنها تاکید می‌کند. همچنین بانک جهانی بر گزینه‌های مناسب افغانستان در استفاده از هر دو جنس به منظور بخشی از استراتژی توسعه ملی تاکید می‌کند. علاوه بر این بانک جهانی مهمترین بخش از چهار حوزه اجتماعی فوق را سلامت و آموزش می‌داند و معتقد است که پیشرفت زنان در این حوزه‌ها باید بیشتر مورد تشویق قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی سی‌اف‌آر، افغانستان از سال ۲۰۰۵ میلادی رشد موثری در زمینه سلامت مادر و فرزند داشته است. بر اساس آمارها نرخ مرگ و میر مادران در این کشور هم اکنون از هر ۱۰۰ هزار زن ۳۲۷ مورد است ‌در حالی که قبل از آن ۱۶۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار زایمان بوده است. به همین ترتیب نرخ مرگ و میر نوزادان نیز از ۱۱۵ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد به ۷۴ مورد کاهش یافته است. همچنین امکانات سلامت در این کشور با توجه به افزایش متخصصان سلامت زنان و مراقبت‌های زایمان حدودا دو برابر شده است.

در خصوص تحصیلات نیز گزارش‌ها حاکی از آن است که آمار ثبت نام دختران در تمام سطوح آموزشی به نسبت گذشته افزایش یافته است. در حال حاضر آمار حضور دختران دانش آموز در مقطع ابتدایی ۴۰ درصد است در حالیکه این آمار در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۳۴ درصد بود. همچنین حضور دختران در مقطع دبیرستان نیز هم اکنون ۳۵ درصد است. اما آمار حضور آن‌ها در دانشگاه‌ها از سال ۲۰۰۵ بدون تغییر و در سطح ۱۹ درصد باقی مانده است. با این حال به طور کلی و در یک آمار سالانه تعداد دانشجویان در این کشور افزایش یافته است.

اما با وجود این پیشرفت‌ها هنوز راه بسیاری پیش روی افغانستان در زمینه بهبود شرایط زندگی به ویژه برای زنان و دختران است چراکه آمارهای اجتماعی در این کشور با استانداردهای بین المللی بسیار فاصله دارد. مشکلاتی همچون سوء تغذیه، خشونت خانگی، ازدواج اجباری، ازدواج کودکان، سقط‌های غیرقانونی و مشکلات سلامت روان در این کشور همچنان شایع است.

علاوه بر این سیستم آموزشی افغانستان با کمبود معلمان زن، امکانات محدود بهداشتی و امنیت پایین (از جمله آزار و اذیت دختران) روبرو است.

این گزارش برای دست یابی افغانستان به پیشرفت‌های بیشتر در آینده آموزشی و سلامت زنان، افزایش سرمایه گذاری روی نیروی انسانی را پیشنهاد می‌کند که این سرمایه گذاری می‌تواند در زمینه سلامت روان و افزایش متخصصان آن باشد. از سال ۲۰۰۵ وضعیت اشتغال و حقوق قانونی زنان افغان با محدودیت‌های بیشتری روبرو شده است. زنان این کشور همچنان در مشاغل غیررسمی و کارهای خانگی مشغول به کار هستند و اغلب در مشاغل خصوصی مورد استثمار واقع می‌شوند. این کارها عمدتا با حقوق پایین همراه است. کارهایی که شامل خیاطی یا آشپزی و خدمات خانگی هستند. تنها ۳٫۵ درصد زنان شهری استخدام دولتی هستند. در زمینه سیاسی نیز آن دسته از زنانی که مشارکت‌ سیاسی بالاتری دارند (شرکت در انتخابات و کاندید شدن) عمدتا مورد آزار و اذیت و تهدیدات مختلف هستند. آنها همچنین زمانی که در پست‌های سیاسی کاندید می‌شوند امکانات کمتری برای حراست از آرای خود در قبال تقلب‌های انتخاباتی دارند.

این گزارش همچنین بر لزوم اصلاحات حقوقی و قانونی در افغانستان به منظور افزایش حقوق انسانی زنان و سرمایه گذاری بر افزایش تخصص‌ آن‌ها در تمامی زمینه‌ها تاکید می‌کند. بانک جهانی با هدف افزایش مشارکت اجتماعی، حمایت و توسعه حقوق زنان پس از ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان به ارائه راهکارهای زیر پرداخته است:

  • تلاش‌های سیاسی برای افزایش ثبات در وضعیت اجتماعی زنان در آینده
  • افزایش امنیت زنان در مکان‌های عمومی از جمله مدارس و محیط‌های کار
  • افزایش اشتغال زنان در تمام بخش‌ها و تمامی مناطق کشور به ویژه مناطق محروم
  • استفاده از رهبران مذهبی در امور مربوط به مشارکت اجتماعی زنان

 با توجه به این گزارش، در صورت افزایش سرمایه گذاری بر زنان از سوی دولت و انجمن‌های بین‌المللی و حمایت از آنان، امنیت بیشتر آنها در آینده تامین خواهد شد و با بهبود شرایط زندگی اجتماعی زنان جامعه این کشور شاهد رشد چشمگیری خواهد بودLeave a reply

Your email address will not be published.