صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  رابطه افسردگی و قلدر...
شهریور
۲۵
۱۳۹۳
رابطه افسردگی و قلدری در کودکان
شهریور ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

635452125778924095

عکس: جام جم

مطالعات مشترک نشان داده است که تجربه قلدری توسط یک خواهر یا برادر زمانی که یکی از آنها بزرگتر است، ۲ برابر میزان افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش جام جم، این تحقیقات که توسط «آسفورد بریستول» و دانشگاه «وارویک» انجام شد، حدود ۷ هزار کودک ۱۲ ساله که خواهر و برادر پر آزار داشتند که به آنها صدمه زده و یا آنها را نادیده گرفتند و یا درباره آنها دروغ گفتند را مورد بررسی قرار داد.

سؤالات این تحقیقات در مورد آن زمانی بود که برادری یا خواهری تلاش کرده است تا با گفتن حرف های تند و زننده آنها را ناراحت کند یا اینکه آنها را به طور کامل نادیده بگیرد و اینکه آنها را هل دهد و در مورد آنها دروغ بگوید.

نتایج پرسش نامه نشان می دهد: وقتی که یک برادر یا خواهر می خواهد تا شما را با گفتن حرف های تند ناراحت کند یا به طور کامل شما را از لیست دوستانش حذف کند، معمولاً به شما لگد می زند، هل می دهد و یا داد و بیداد در اطراف شما راه می اندازد و یا شایعات مختلف به پا می کند.

کودکان تا ۱۸ سالگی تحت مراقبت بودند و وضعیت سلامت روحی آنها محک زده شد؛ افرادی که قلدری را تجربه کرده بودند حدود ۲ برابر احتمال افسردگی، اضطراب و خود آسیب زنی بیشتری نسبت به افرادی که فاقد چنین تجربه ای بودند، داشتند.

نویسنده دکتر لوسی بوئز، از بخش سیاست اجتماعی دانشگاه آکسفورد، گفت: ما در مورد نوع اذیت کردن که اغلب در درون خانواده وجود دارد صحبت نمی کنیم؛ منظور اذیت هایی است که چندین بار در هفته در خانواده ها اتفاق می افتد که در آن قربانیان توسط برادران یا خواهران خود نادیده گرفته می شوند و یا با خشونت های کلامی و یا جسمی اذیت می شوند.

محققان نتیجه گرفتند که افرادی که توسط برادر یا خواهر مورد قلدری واقع شده بودند خطر افسردگی و خودآزاری را در دوران بلوغ خود بالقوه داشتند.Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱