صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دستورالعمل جدید سازم...
شهریور
۲۵
۱۳۹۳
دستورالعمل جدید سازمان ملل برای حمایت آنلاین از کودکان
شهریور ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13412_299

عکس: مهرخانه

در دسترس بودن و کاربردی بودن برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و به طور آنلاین، از جمله اهدافی است که در این دستورالعمل دنبال شده است.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) و مرکز فن‌آوری اطلاعات ملل ملل متحد، دستورالعمل جدیدی در خصوص حمایت آنلاین از کودکان منتشر کردند.

به گزارش مهرخانه، بر طبق اخبار منتشرشده توسط ملل متحد، چند آژانس تحصصی ملل متحد با همکاری یکدیگر، مبادرت به انتشار دستورالعمل جدید و کاربردی جهت حمایت آنلاین از کودکان کردند.

هدف اصلی از این دستورالعمل، ایجاد ابزارهای مؤثر و کارآمد برای حمایت هر چه بیشتر از کودکان و نوجوانان است تا بیش از این بتوان آنها را جهت مطالبه کمک، توصیه و راهنمایی و یا در صورت لزوم، حمایت‌های عملی، مساعدت کرد.

دبیرکل اتحادیه ارتباطات بین‌المللی ملل متحد در رابطه با این دستورالعمل، خاطرنشان کرد: در دسترس بودن و کاربردی بودن برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و به طور آنلاین، از جمله اهدافی است که در این دستورالعمل دنبال شده است.

وی افزود: اگر چه دسترسی به اطلاعات و حضور در فضای مجازی، انقلابی را برای نسل نوجوان به‌دنبال داشته و کمک شایانی به ارتقای علمی آنان کرده است، اما نمی‌توان از این واقعیت نیز مغفول ماند که پیشرفت تکنولوژی و فن‌آوری، خود سبب بروز آسیب‌ها و تهدیدهای جدی برای کودکان و نوجوانان شده است؛ از این‌رو، باید در همین فضای مجازی، تمهیداتی برای حمایت از آنان اندیشیده شود تا بتوان هر چه بیشتر، امنیت را برای کودکان و نوجوانا، تضمین کرد.

دبیرکل اتحادیه ارتباطات بین‌المللی ملل متحد با ذکر مثالی ادامه داد: به‌طور نمونه در فیس‌بوک، تمهیداتی اندیشیده شده است که یک نهاد و یا مرجع در قبال کودکان و نوجوانان کاربر، مسئول شناخته شود تا در صورت مطالبه کمک از جانب آنان، مساعدت‌های مزبور به‌موقع صورت پذیرد. همچنین سعی شده است از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز بهره جسته شود و همه امور، محدود به نهادهای بین‌الدولی و خود دولت‌ها نباشد.

 پی‌نوشت

۱٫    Hamadoun I. Touré, the Secretary-General of the UN International Telecommunication Union (ITU).

۲٫    http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=48645#.VAocdhbs1mMLeave a reply

Your email address will not be published.