صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افزایش میزان مراجعه ...
شهریور
۲۵
۱۳۹۳
افزایش میزان مراجعه زوجین به مراکز مشاوره در دوران قاعدگی زنان
شهریور ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13409_656

عکس: مهرخانه

لازم است آگاهی و آموزش لازم به همسران زنانی که دچار این سندرم هستند، داده شود تا در دوران قاعدگی زنان، آنها حوصله بیشتری به خرج دهند، توجه بیشتری به همسرشان داشته باشند و رفتار خاص تنش‌زا انجام ندهند.

افسردگی پیش از قاعدگی شایع‌ترین بیماری زنان است. علت این سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به‌هم خوردن تعادل هورمونی بدن را محتمل‌ترین علت این بیماری می‌دانند. در این سندرم مجموعه‌ای از علائم جسمی، روانی و احساسات مرتبط با چرخه قاعدگی؛ از جمله افسردگی، احساس غم و اندوه، عصبانیت، تحریک‌پذیری بیش از حد، کاهش تمرکز و خواب‌آلودگی، حساس شدن پستان‌ها، احساس درد عضلات، سردرد، چربی پوست، تهوع، اسهال، نفخ، افزایش وزن ناشی از جذب مایعات و… در زنان ایجاد می‌شود.

دکتر رقیه سادات موسوی؛ روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با مهرخانه، در خصوص این نوع افسردگی شایع در زنان گفت: سندرم PMS  یا سندرم پیش از قاعدگی اختلالی است که ۶۰ درصد زنان به آن مبتلا هستند و علت این بیماری اکثراً ژنتیکی است.

وی با بیان اینکه اینکه زنان مبتلا به این سندرم معمولاً یک هفته در ماه درگیر این بیماری می‌شوند، تشریح کرد: این دوران سه یا چهار روز مانده به شیوع قاعدگی آغاز می‌شود و معمولاً تا چهار روز بعد نیز ادامه دارد.

موسوی در ادامه درخصوص مهم‌ترین علائم سندرم پیش از قاعدگی گفت: افسردگی، غمگینی، احساس بدبختی، میل به گریه، بی‌حوصلگی، بی‌حالی، کاهش انرژی، بدبینی، افکار منفی، تحریک‌پذیری بیش از اندازه، میل به دعوا کردن؛ از جمله مهم‌ترین علائم این بیماری هستند.

این روانشناس در ادامه درخصوص اهمیت مقابله با این بیماری تأکید کرد: افراد مبتلا به این سندرم بیشتر مستعد دچار شدن به افسردگی بعد از زایمان هستند و همچنین زمان رخ‌دادن درگیری در اکثر زوج‌های مراجع به مرکز مشاوره بیشتر در دوره سیکل قاعدگی زنان است.

عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه شاهد در خصوص راهکارهای مقابله با افسردگی پیش از قاعدگی گفت: لازم است آگاهی و آموزش لازم به همسران زنانی که دچار این سندرم هستند، داده شود تا در دوران قاعدگی زنان، آنها حوصله بیشتری به خرج دهند، توجه بیشتری به همسرشان داشته باشند و رفتار خاص تنش‌زا انجام ندهند.

وی تأکید کرد: درخصوص دخترانی مبتلا به این سندرم بوده و هنوز ازدواج نکرده‌اند نیز بایستی این آگاهی به والدین آنها داده شود.

به گزارش مهرخانه، لازم است در سندرم پیش از قاعدگی، به این توصیه‌ها توجه کنید:

  1. صحیح و مرتب غذا بخورید؛ تغییر در وضع هورمونی زمینه واکنش‌های مربوط به تأثیرات پایین بودن قند خون (مانند زودرنجی، میگرن، وحشت، گریه، عصبانیت شدید) را فراهم می‌کند. بنابراین، هرگز بیش از ۴تا ۵ساعت گرسنه نمانید؛ حتی ممکن است خوردن غذایی سبک هنگام خواب لازم باشد.
  2. تا جایی که ممکن است، مصرف قند را کاهش دهید. از مصرف آبنبات و شکلات و شیرینی و بستنی خودداری کنید و در عوض میوه‌های تازه بیشتر بخورید.
  3. نمک را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید؛ ازآن‌جاکه نمک سبب ماندن آب در بدن می‌شود، با کاهش نمک، ورم کاهش می‌یابد.
  4. از ویتامین‌های مکمل استفاده کنید؛ ویتامین‌های گروه «ب»، به‌خصوص «ب۶»، باعث کاهش ورم می‌شود و نیز اثر ضدافسردگی دارد و به‌نظر می رسد که میل شدید به مصرف کربوهیدرات‌ها را کاهش می‌دهد.‌
  5. سبوس را به برنامه غذایی خود بیفزایید.
  6. مصرف کافئین را کاهش دهید؛ زنانی که خوردن این مواد را کاهش می‌دهند در این دوران درد کمتری در سینه خود حس می‌کنند.


Leave a reply

Your email address will not be published.