صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نظر فقها: اگر مرد به...
شهریور
۲۴
۱۳۹۳
نظر فقها: اگر مرد به همسرش یا زن به شوهرش هدیه‌ای بدهد، آیا می‌تواند آن را پس بگیرد؟
شهریور ۲۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

gift_hand

دانستن اینکه بخشش هم احکامی دارد و شرایطی، شاید تا حدودی عجیب باشد؛ از این‌رو پرداختن به این موضوع، با توجه به رایج بودن و در عین حال ناشناخته بودن آن، ضروری به نظرمی‌رسد. ازطرفی باید دید زن و شوهر که رابطه نسبی با یکدیگر ندارند و از ارحام یکدیگر محسوب نمی‌شوند، حکم هبه‌شان‌ و رجوع از آن چیست؟

هبه و بخشش مال، به عنوان یکی از مسائل مبتلابهی است که در مراحل و شرایط مختلف به تناسب موقعیت‌های گوناگون؛ به‌ویژه در زندگی مشترک با آن مواجهیم.

به گزارش مهرخانه، دانستن اینکه بخشش هم احکامی دارد و شرایطی، شاید تا حدودی عجیب باشد؛ از این‌رو پرداختن به این موضوع، با توجه به رایج بودن و در عین حال ناشناخته بودن آن، ضروری به نظرمی‌رسد. ازطرفی باید دید زن و شوهر که رابطه نسبی با یکدیگر ندارند و از ارحام یکدیگر محسوب نمی‌شوند، حکم هبه‌شان‌ و رجوع از آن چیست؟

سؤال: رجوع از (پس گرفتن) هبه (مالی که به دیگری بخشیده‌ایم) چه حکمی دارد؟

پاسخ: حضرات آیات بهجت، فاضل لنکرانی، وحیدخراسانی و مکارم‌شیرازی، معتقدند که رجوع از هبه جایز است؛ مگر در موارد ذیل:

  1. هبه به یکی از ذی‌رحم (بستگان نسبی) باشد.
  2. هبه معوضه باشد؛ یعنی در عوض هبه چیزی از طرف گرفته باشد.
  3. مالی که هبه شده است به حال خود باقی نمانده باشد و تغییر یافته باشد؛‌ مانند لباسی هدیه‌شده‌ای که رنگ یا تزیین شود، یا پارچه‌ای که دوخته شده باشد.

حضرات آیات بهجت، فاضل‌لنکرانی و مکارم‌شیرازی اصل دیگری را نیز شرط می‌دانند: هدیه به قصد قربه‌الی‌الله و ثواب داده شده باشد.

همچنین آیت‌الله مکارم‌شیرازی فوت هبه‌کننده؛ و آیات عظام بهجت و فاضل‌لنکرانی، فوت هبه‌کننده یا هبه‌گیرنده را نیز جزو مواردی می‌دانند که رجوع از هبه جایز نیست.

البته برخی مراجع مانند آیت‌الله وحیدخراسانی، شروط دیگری مانند تلف‌شدن هبه و یا انتقال آن به فردی دیگر را نیز از عواملی می‌دانند که مانع رجوع در هبه است.

هبه ایام زوجیت

سؤال: اگر مرد به همسرش یا زن به شوهرش هدیه‌ای بدهد، آیا می‌تواند آن را پس بگیرد؟

پاسخ: از نظر حضرات آیات وحیدخراسانی و فاضل‌لنکرانی، پس گرفتن هدیه‌ای که زوجین به یکدیگر می‌دهند، مانعی ندارد؛ اما عده‌ای از فقها مانند آیت‌الله بهجت این عمل را خلاف احتیاط و یا مانند حضرات آیات مکارم‌شیرازی و فاضل‌لنکرانی آن را مکروه دانسته‌اند و چنان‌چه در شروط رجوع گفته شد، اگر زن تصرف مالکانه‌ای در هدایا داشته باشد، به عنوان مثال طلا را تعویض کرده باشد، به فتوای آیت‌الله مکارم‌شیرازی، حق رجوعی باقی نخواهند ماند؛ همچنین آیت‌الله خامنه‌ای معتقدند که حکم به ملکیت آن اموال داده خواهد شد.

سؤال: می‌خواستم بدانم که طلایی که خانواده داماد سر عقد به عروس هدیه می‌دهند، متعلق به عروس است یا به داماد؟ و آیا هدایایى که در طول زندگى زناشویى زن و شوهر به آنان هدیه مى‏شود، ملک شوهر است یا زن و یا هر دو؟

پاسخ: به فتوای حضرات آیات خامنه‌ای و سیستانی، اگر این هدایا بنابر عادت مورد استفاده زنان قرار می‌گیرد، متعلق به زوجه است، ولی اگر از اموالی باشد که مانند سکه اشتراکی است، باید از روی قراین معلوم شود.

سؤال:‌ آیا در صورتى‌که مردى زنش را طلاق دهد، جایز است آن زن اموالى را که خانواده‏اش هنگام ازدواج به او داده‏اند (مانند فرش، رختخواب، لباس و مانند اینها) از شوهرش مطالبه کند؟

پاسخ: حضرات آیات خامنه‌ای و بهجت فرموده‌اند که اگر از اشیایى باشند که زن از خانواده‌اش گرفته و یا از چیزهاى شخصى باشند که براى خودش خریده و یا به شخص او هبه شده باشند، ملک اوست و در صورتى‌که موجود باشند حق دارد آنها را از شوهرش مطالبه کند، ولى اگر از چیزهایى باشند که از طرف خانواده یا اقوام او به دامادشان که شوهر اوست، هدیه شده باشند، نمى‌تواند آنها را از شوهرش مطالبه کند، بلکه اختیار این قبیل اموال در دست کسى است که آنها را به زوج هدیه کرده است، که اگر عین آنها باقى مانده و زوج هم از ارحام آنان نباشد، جایز است هدیه‌کننده، هبه را فسخ کند و آن مال را پس بگیرد.Leave a reply

Your email address will not be published.