صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برقراری 379 تماس با ...
شهریور
۲۱
۱۳۹۳
برقراری ۳۷۹ تماس با “صدای یارا” در مرداد
شهریور ۲۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

child-abuse

عکس: ایسنا

مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان به اعلام آخرین آمار از تماس‌های برقرار شده با “صدای یارا” در مرداد ماه پرداخت.

شیرین صدرنوری در گفت‌وگو با (ایسنا)، به اعلام آمار منتشر شده صدای یارا در مردادماه پرداخت و گفت: ۳۷۹ نفر با صدای یارا در مردادماه تماس گرفتند که از این تعداد ۹۴ درصد مادر، دو درصد پدر، دو درصد اقوام و دو درصد نیز کسانی بودند که به نحوی با کودک در ارتباط هستند.

وی افزود: ۴۸ درصد از کودکانی که درباره آنها مشاوره انجام شده است از سنین چهار تا هفت سال، ۲۴ درصد در سنین هشت تا ۱۱ سال، ۱۵ درصد از سنین صفر تا سه سال، ۹ درصد در سنین ۱۲ تا ۱۵ سال و چهار درصد در سنین ۱۶ تا ۱۸ سال قرار داشتند.

به گفته این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان، ۶۴ درصد از کودکانی که مشاوره درباره آنها انجام شده، پسر و ۳۶ درصد دختر بوده‌اند.

صدرنوری با بیان اینکه ۳۹ درصد از این کودکان زیر سن مدرسه، ۱۷ درصد پیش دبستانی، ۳۳ درصد دبستانی، شش درصد دبیرستانی و مابقی راهنمایی بوده‌اند، گفت: ۵۳ درصد از تماس‌گیرندگان دارای تحصیلات دیپلم، ۲۶ درصد دارای تحصیلات کارشناسی، ۱۱ درصد کاردانی، سه درصد زیر دیپلم، سه درصد دارای مدرک سیکل و مابقی ابتدایی بوده‌اند.

وی ادامه داد: ۳۲ درصد از کودکانی که درباره آنها مشاوره انجام شده است، تحت «تنبیه» قرار گرفته بودند که ۵۰ درصد تنبیه بدنی و ۵۰ درصد عاطفی و روانی بوده است.

این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره نحوه آشنایی تماس‌گیرندگان با صدای یارا گفت: ۴۸ درصد از طریق دوستان، ۲۴ درصد از طریق اقوام، پنج درصد از طریق مشاور مدرسه با صدای یارا آشنا شده‌، پنج درصد نیز جزو کسانی بوده‌اند که قبلا با صدای یارا تماس گرفته و نحوه آشنایی مابقی، سایر موارد بوده است.

صدرنوری در ادامه با بیان اینکه ۹۷ درصد از تماس گیرندگان دارای خانواده هسته‌ای، ۲ درصد دارای خانواده گسترده و یک درصد دارای خانواده گسسته بوده‌اند گفت: ۵۳ درصد خانواده تک‌فرزندی، ۴۴ درصد خانواده دوفرزندی، دو درصد خانواده سه فرزندی و یک درصد خانواده چهار فرزندی بوده‌اند.

وی افزود: از این تعداد ۸۶ درصد خانه‌دار، ۹ درصد کارمند، چهار درصد دارای شغل آزاد و یک درصد دانش‌آموز بوده‌اند.

این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره مشکل تماس‌گیرندگان نیز توضیح داد: ۳۱ درصد دارای مشکلات از نوع خانوادگی، ۱۰ درصد دارای مشکلاتی در مدرسه، شش درصد دارای مشکلاتی در ارتباط با دوستان، چهار درصد دارای مشکلات عادتی، ۲۵ درصد دارای مشکلات رفتاری، سه درصد دارای مشکلات ارتباطی و شش درصد مشکلاتی درباره بلوغ داشته‌اند و مابقی به سایر موارد نظیر مشکلات ذهنی، فیزیکی، اجتماعی، اطلاعاتی و… بازمی‌گردد.

به گفته صدرنوری، در این مدت حدود پنج مورد کودک آزاری گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، کودکان و نوجوانان از آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه بوده و گذار تغییرات اجتماعی، زندگی آنها را بیش از همه دچار اختلال و نابسامانی می‌کند، در نتیجه ضرورت دسترسی آنها به راهنمایی‌های گسترده بیش از پیش احساس می‌شود.

از آنجا که مشاوره و گفت‌وگو یکی از راهبردهای مهم پیشگیری از آسیبهای اجتماعی است، انجمن حمایت از حقوق کودکان اقدام به راه اندازی صدای یارا کرده است. واحد مددکاری صدای یارا با شماره تلفن‌های ۸۸۵۰۱۴۱۴و ۸۸۵۰۱۴۱۵و ۸۸۵۳۱۱۰۹و۸۸۵۳۱۱۱۳ (با کد بین شهری۰۲۱) همه روزه از ساعت ۹تا ۱۷، برای کمک رسانی به کودکان ‌و نوجوانان و خانواده‌ها آماده است.

مشاوران صدای یارا با ایجاد رابطه‌ای همدلانه با تماس گیرندگان و با رعایت فن مصاحبه، طرح سئوالات مناسب، بررسی جوانب و علل مشکل، سعی در توانمند سازی افراد در جهت شناخت زوایای مختلف مشکل و یافتن راهکار مناسب دارند. به طور کلی بسیاری از تماس‌ها از جانب کسانی است که از موارد کودک آزاری مطلع شده‌اند، مانند همسایه‌ها و اولیای مدرسه و یا مادرانی که شاهد خشونت همسرشان علیه کودک هستند.Leave a reply

Your email address will not be published.