صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  "انجمن حمایت از زنان...
شهریور
۲۱
۱۳۹۳
“انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده “حامی
شهریور ۲۱ ۱۳۹۳
سازمانهای غیر دولتی
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

11111111111

 انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده ( حامی ) از سال ۱۹۹۲ شروع به کار کرد. هدف این انجمنبهبود بخشیدن به وضعیت زندگی زنان و کودکان پناهجو و پناهنده عراقی و افغان است که در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ایرانی زندگی می کنند. “حامی ” با تمرکز فعالیت ها بر روی زنان؛ کودکان و جوانان مهاجر و پناهنده مقیم ایران؛ تلاش کرد تا با ارتقاء توانایی های این افراد؛ موقعیت وامکانات آنها را افزایش داده تا  نقش شایسته ای در بازسازی زندگی خود وکشور شان به عهده گیرند.

این انجمن نخستین قدم را درجهت تسهیل و تامین امکانات آموزشی در زمینه های سوادآموزی، تحصیلی، بهداشت، تنظیم خانواده، مهارت های زندگی؛ آموزش های حرفه ای و افزایش مشارکت پذیری اجتماعی برداشت و از این ابزاربه عنوان راهی که به رشد و توسعه آگاهیهای فردی و اجتماعی پناهندگان منتهی می شود استفاده کرد.

همچنین در جهت اهداف و ماموریت تعریف شده انجمن و یاری رساندن به زنان افغانستان که پس از فروپاشی نظام طالبان؛ در مسیر جدیدی از تلاش و اقدام برای دسترسی به حقوق طبیعی خود قرار گرفته بودند؛ به عنوان تنها سازمان غیر دولتی ایرانی از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرد.

انجمن حامی در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ از طرف سازمان ملل، مقام مشورتی خاص دریافت کرد. این موقعیت به حامی امکان داد تا در فعالیت های مرتبط به حوزه تخصصی خود با دفاتر آژانس های سازمان ملل و دیگر اعضای رسمی این شورا همکاری کند.

فعالیت های حامی بر آموزش، توانمند سازی، تحقیق و امداد رسانی استوار است و در همین جهت برنامه های مختلفی تعریف کرده است.

نشست « بررسی جنبه های اخلاقی ارایه خدمات سلامت به پناهندگان افغان» از آخرین فعالیت های این انجمن است. در این جلسه مدیر ارشد امور حمایتی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که از سخنران های این نشست بود گفت: کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان همه برنامه هایش را با مشارکت و تعامل جامعه میزبان و همچنین خود پناهندگان انجام می دهد. وی گفت کمیساریا قادر نیست همه پناهندگان را تحت پوشش قرار دهد، زیرا هزینه های زیادی دارد و تنها ۲۵ درصد یعنی ۲۲۰ هزار پناهنده در کشورهای مختلف بیمه هستند.

همچنین پروفسور لیندا بریسکمن عضو هیئت علمی دانشگاه سوینبرن ملبورن استرالیا در سخنان خود ضمن مقایسه میزبانی ایران از جمعیت زیاد پناهندگان افغان در مقابل استرالیا گفت استرالیا برای مهاجران افغان محدودیت ایجاد کرده و از ورود آنها جلوگیری می کند در حالی که ایران میزبان خوبی برای آنها بوده است. وی درادامه گفت: سیاست های دولت ها در برابر پناهندگان به سیاست های جذبی و دفعی تقسیم می شود که باید بین این سیاست ها تعادل برقرار شود .

بریسکمن تصریح کرد: به نظر من اینگونه نیست که اگر همه شرایط برای زندگی مهاجران در کشور میزبان خوب و مناسب باشد، جمعیت آنها زیاد شود و یا به کشور خود بازنگردند، بلکه این موضوع به دقت و تامل بیشتری نیاز دارد.

همچنین پروفسور لورا بیزایلون عضو هیئت علی دانشگاه تورنتو کانادااز دیگر سخنران های این نشست بود. وی که استاد جامعه شناسی پزشکی دانشگاه تورنتو است رویکرد مناسب برای مداخله در سلامت مهاجرین را رویکردی اخلاقی دانست و گفت علوم اجتماعی با کیفیت بسیار بالایی می تواند در این زمینه راهگشا باشد . وی تاکید کرد : این رشته یک چارچوب اخلاقی در اختیار ما می گذارد تا مشکلات جامعه را مورد بررسی و ملاحظه قرار دهیم .

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت انجمن حامی مراجعه کنید :

http://hamiorg.org/?p=4137Leave a reply

Your email address will not be published.