خودکشی" فریادی برای کمک" است


357065_111

عکس:  mandegarnews

خانه امن، سازمان بهداشت جهانی به تازگی و به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی که هر ساله دهم سپتامبر برگزار می شود، اولین گزارش خود پیرامون خودکشی را با عنوان ” جلوگیری از خودکشی، نیاز به اقدام جهانی” منتشر کرد.

در این گزارش آمده است، خودکشی قابل پیشگیری است ولی نیازمند تدوین سیاست های موثر و فرگیر دولت ها است.

این گزارش در حالی منتشر شد که طبق گزارش های رسمی هر 40 ثانیه یک نفر در جهان به دلیل خودکشی جان خود را از دست می دهد.

دردناک ترین خودکشی ، خودکشی های جمعی و خانوادگی است که در این موارد وقتی جمع می بیند که هیچ کس به حرف آنان گوش نمی دهد و سازمان ها نیز حمایت نمی کنند دست به خودکشی گروهی می زنند که این موارد را دیده ایم و این فاجعه ها همچنان در جامعه تکرار می شود.

دکتر ‘جعفر بوالهری’ رئیس دانشکده سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران روز پنجشنبه در سمینار نقش اورژانس اجتماعی در پیشگیری از خودکشی افزود: افسردگی شایع ترین اختلال روانپزشکی و همچنین ساده ترین اختلال روانپزشکی قابل درمان است مگر آنکه همراه اختلال شخصیت، اختلال هذیانی و عوامل پیچیده اجتماعی باشد.

بوالهری افزود: خودکشی یک خشونت علیه خود تعریف می شود و اگر به فردی فرصت حرف زدن ندهیم یا برای حضورش احترام قائل نباشیم، در صورت سازگار نبودن فرد به محیط ، خشم و غم و پرخاشگری را علیه خود پیاده می کند.

وی تصریح کرد: خودکشی، ‘فریادی برای کمک’ است که باید آن را شنید؛ اگر فردی گفت ‘خدا مرگم بده’ ، آن را جدی نمی گیریم در حالیکه قضیه جدی است و به آن معنا است که فرد خودکشی را جزو مکانیسم های ارتباطی و اجتماعی خود به کار گرفته است .

وی افزود: به نظر می رسد اگر سازمان ها و وزارتخانه ها، مسوولان و مدیران مداخلات جدی در زمینه سلامت روان انجام دهند، عوارض، خطرات و هزینه های خودکشی در جامعه کاهش می یابد.

رئیس دانشکده سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه (پیگیری مراجعه کنندگان خودکشی) فراموشی مطلقی در نظام سلامت رخ داده و لازم است یک خط ارتباطی ویژه خودکشی در کشور راه اندازی شود.

وی افزود اضافه کرد: در جهان هر 40 ثانیه یک خودکشی و هر 16 ثانیه یک ‘اقدام به خودکشی’ رخ می دهد، گفت: بالاترین میزان خودکشی در سال های گذشته در استان ایلام بوده به طوری که آمار خودکشی در جهان به طور متوسط 14 نفر در هر صدهزار نفر بوده اما این آمار در این استان 26 نفر در هر صد هزار نفر بوده است65  درصد افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند، مرد و 35 درصد را زنان تشکیل می دهند.بدین معنا زنان سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنند اما خودکشی منجر به مرگ در مردان سه برابر بیشتر از زنان است.

دکتر حسین اسد بیگی معاون مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی کشور نیز در این سمینار با اشاره به اینکه هرچند آمار خودکشی دقیقی در دست نیست اما تخمین زده می شود سالانه سه هزار نفر در کشور خودکشی منجر به مرگ دارند. خاطر نشان کرد: این به آن معنا است که شش نفر در هر صد هزار نفر در کشور خودکشی منجر به مرگ دارند که این میزان، یک درصد کل مرگ و میرهای کشور را به خود اختصاص می دهد.

اسد بیگی تصریح کرد: یکی از دلایلی که خودکشی در کشور ما زیاد شده این است که به سمت مدرنیزه پیش می رویم.

وی گفت: همه انسان ها در طول زندگی خود به مرگ فکر می کنند اما اغلب این مساله در حد همان فکر باقی می ماند.

اسد بیگی خودکشی را به انواع افکار خودکشی ، قصد خودکشی، تمایلات خودکشی، برنامه خودکشی ، رفتار خودکشی، اقدام به خودکشی، تهدید به خودکشی، ژست خودکشی، شبه خودکشی، خودکشی کامل، مرگ آوری ، پیمان خودکشی، خودکشی گروهی، خودکشی تقلیدی ، آماده سازی برای خودکشی، رفتارهای خود تخریبی، خودزنی و داغ کردن تقسیم بندی کرد.

معاون مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی کشور گفت: افسردگی و اعتیاد از جمله اختلالات همراه با خودکشی و امنیت شغلی نیز از جمله عوامل محافظت کننده از خودکشی است.

اسدبیگی افزود: درمان خودکشی شامل مراحل تصمیم گیری برای بستری، نظارت، اتحاد درمانی ، رفتار درمانی دیالکتیک (مباحثه ای) و پیگیری است.

وی یادآور شد: باید به بازماندگان فردی که خودکشی کرده نیز توجه کرد زیرا آنان نیز در معرض خطر خودکشی هستند.

منابع:

http://www.irna.ir/fa/News/81308515/

http://www.irna.ir/fa/News/81308460/