صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان در بازسازی جوام...
شهریور
۲۰
۱۳۹۳
زنان در بازسازی جوامع پس از مخاصمات نقش مؤثری دارند
شهریور ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

111

عکس: مهرخانه

امروزه نقش زنان فراتر از مخاصمات، بلکه به منزله عوامل ایجاد و تحکیم دائمی صلح مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. اخیراً نیز نشستی توسط کمیسیون ایجاد صلح ملل متحد و مقامات رسمی ملل متحد در برزیل برگزار شد که در آن تعدادی از زنان فعال در عرصه صلح و امنیت از کشورهایی چون کلمبیا، کنیا، و لیبریا گرد هم آمدند.

مطالعات و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نقش زنان تعیین‌کننده‌ای پس از مخاصمات و در جریان بازسازی جوامع دارند.

به گزارش مهرخانه، زنان اغلب در مخاصمات؛ چه به عنوان مبارز و چه به عنوان فعالان سیاسی و اقتصادی، برای حمایت از خانواده خود فعالیت می‌کنند. البته امروز نقش زنان فراتر از مخاصمات، بلکه به منزله عوامل ایجاد و تحکیم دائمی صلح مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. اخیراً نیز نشستی توسط کمیسیون ایجاد صلح ملل متحد و مقامات رسمی ملل متحد در برزیل برگزار شد که در آن تعدادی از زنان فعال در عرصه صلح و امنیت از کشورهایی چون کلمبیا، کنیا، و لیبریا گرد هم آمدند.

مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد در پیام ویدئویی خود برای این نشست، اظهار کرد: میلیون‌ها دلار صرف پروژه‌هایی می‌شود که در اغلب آنها مردان ذی‌نفع هستند و برعکس، زنان معمولاً در برنامه‌هایی با دسترسی کم به بودجه و درآمد، مشغول به فعالیت می‌شوند.

وی تصریح داشت: فعالان امنیت بین‌المللی و داخلی، باید حمایت از زنان حافظ صلح را تضمین کنند تا این گروه از زنان بتوانند به فعالیت حیاتی خود ادامه دهند.

مشاور سابق دبیرکل ملل متحد در عملیات حفظ صلح، بر نقش زنان در مذاکره و ایجاد صلح در سطح محلی و تأثیر آن در عرصه ملی تأکید کرد و در خصوص راهکار افزایش کمی و کیفی حضور زنان در عملیات حفظ و تحکیم صلح، توانمندسازی زنان در امور روزمره گفت: به طور مثال، در  کشور کنیا کاربرد تکنولوژی‌های مدرن توسط گروه‌های زنان و افزایش حضور ایشان در عملیات صلح، بسیار مؤثر بود و یا در کشور کلمبیا در مورد اهمیت توانمندسازی اقتصادی زنان در عملیات حفظ صلح توضیحاتی ارائه شد؛ از جمله اینکه صندوق حفظ صلح برای ارائه تسهیلات به زنان فعال در حوزه عملیات حفظ صلح تأسیس شود.

به گزارش مهرخانه، در واقع امروزه حضور زنان در عملیات تحکیم و ایجاد صلح در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی مورد تأکید است و نکته مهم تلاشی است که صورت می‌گیرد تا این مسئله با سایر موضوعات مطرح در حوزه زنان ارتباط داده شود؛ از جمله مسئله توانمندسازی اقتصادی یا مشارکت زنان در کاربرد تکنولوژی‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی مدرن که هر چند ظاهراً ارتباط مستقیم با مسئله نقش زنان در حفظ صلح و امنیت ندارد، اما به عنوان شیوه‌ها یا ابزار زمینه‌ساز حضور مؤثر زنان در عملیات ایجاد و تحکیم صلح از آنها یاد شده است.Leave a reply

Your email address will not be published.