اعتیاد عامل 55 درصد طلاق‌ها و 65 درصد همسرآزاری‌ها


13331_816

عکس: مهرخانه

67 درصد جوانان ما می‌گویند مواد مخدر را نمی‌شناسیم. یک مسئول سابق می‌گفت 12 سال پیش به مسئولان آموزش و پرورش گفته است که متون درسی درباره مواد مخدر را افزایش دهید، اما گفتند فعلاًٌ آسیبی وجود ندارد؛ اما ضرورت دارد تا آگاهی در متون درسی را افزایش دهیم.

اختتامیه سومین جشنواره کشوری “نوجوان سالم؛ ترویج شیوه‌های زندگی سالم، پیشگیری از رفتارهای پرخطر” با مشارکت دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و با حضور مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر در محل باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش مهرخانه، در ابتدای این همایش اسفندیار چاربند؛ مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، با گرامی‌داشت یاد شهدای انقلاب اسلامی ‌و آرزوی سلامتی برای رهبر انقلاب و موفقیت دولت تدبیر و امید گفت: به نوعی باید این جشنواره را یک فرصت تربیتی دانست که بخشی از فعالیت‌های آموزش و پرورش به عنوان متولی تربیت رسمی‌ در کشور را ساماندهی می‌کند. هر یک از این فرصت‌های تربیتی عرصه‌ای برای در موقعیت قرار دادن دانش‌آموز است تا بتواند در این موقعیت تجربه‌ای کسب کرده و این تجربه به او کمک کند تا بخشی از هویت خود را کامل نماید که اصطلاحاً ساختن همان شخصیت است که امری تدریجی و تعاملی است.

تربیت، مهم‌ترین وظیفه حاکمیت است

وی افزود: ما معتقدیم تربیت مهم‌ترین وظیفه حاکمیت است. اگر این وظیفه خوب محقق شود و سازوکارهای لازم برای اهداف این مأموریت متناسب با بنیان‌هایی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پیش‌بینی شده، محقق شود؛ شک نکنید که آینده این کشور تضمین شده است؛ در واقع باید توفیق جوانان ما در حوزه‌های مختلف برای رسیدن به همه مأموریت‌های نظام جمهوری اسلامی‌ ادامه پیدا کند و لازمه آن این است که پیوستگی بین موفقیت‌های نسل سوم و چهارم به خوبی برقرارشود و این در مأموریت نظام تعلیم و تربیت است.

چاربند با بیان اینکه یکی از این عرصه‌های کمک‌کننده، آموزش شیوه زندگی سالم است، ادامه داد: دانش‌آموزی می‌تواند خوب درس بخواند و سازنده باشد که با شیوه زندگی سالم آشنا باشد و مهارت‌های لازم برای زندگی سالم را کسب کند. یکی از وظایف امروز دستگاه تعلیم و تربیت، انتقال مهارت‌های زندگی سالم است. اینکه زندگی چیست و ویژگی‌ها و مختصات زندگی سالم چیست؟؛ از مأموریت‌های ماست که در ساختار سازمانی در حوزه معاونت تربیت بدنی، برنامه‌ریزی آن انجام می‌شود و بعد در سطح گسترده مناطق و مدارس دنبال می‌شود.

وی با اشاره به مقوله خودمراقبتی گفت: یکی از مهارت‌های زندگی سالم خودمراقبتی است؛ اینکه چگونه فرد می‌تواند مراقب خود باشد؟ اصول این مراقبت چیست؟ آسیب‌های این مراقبت چیست؟ اینها مباحثی است که موضوع این جشنواره بوده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: این مأموریت و وظیفه‏ای است که باید به آن دامان زده شود و نهایتاً نتیجه آن توانمندسازی دانش‌آموزان در حوزه شیوه‌های زندگی سالم می‌شود.

در ادامه مهرزاد حمیدی؛ معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: موضوع پرورش نوجوان و جوان در سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش به خوبی دیده شده است. ما نوجوان و جوانی می‌خواهیم که شخصیت در تمام ابعاد وجودی‌اش متوازن رشد یافته است. ساحت‌های تعلیم و تربیت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به این قضیه توجه دارد که باید به همه ابعاد وجودی نوجوان و نونهال دانش‌آموز توجه کنیم و ما مأمور به این نیستیم که فقط بعد شناختی و دانشی دانش‌آموزان را افزایش دهیم.

وی افزود: در این زمینه فعالیت‌های خاصی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی با نگاه فراگیر انجام شده است؛ از جمله انتشار دو کتاب سبک زندگی در دو سال تحصیلی برای آموزش و ترویج زندگی سالم و مهارت‌های اجتماعی که از اقدامات ارزشمند وزارت آموزش و پرورش است.

راه‌اندازی المپیادهای درون‌مدرسه‏‌ای برای افزایش شادابی و نشاط فضای مدرسه‌ای

حمیدی با بیان اینکه ما یک بسته چندبعدی را برای پیش‌گیری فراهم کردیم، ادامه داد: موضوع راه‌اندازی المپیادهای درون‌مدرسه‏ای برای افزایش شادابی و نشاط فضای مدرسه‌ای است که امسال سه میلیون دانش‌آموز در مدارس کشور تحت پوشش این پروژه ملی قرار می‌گیرند و المپیاد درون‌مدرسه‌ای را به اجرا می‌گذارند. ما می‌خواهیم نشاط محیط آموزشگاهی و انس به ورزش را در دانش‌آموزان افزایش دهیم؛ لذا باید این فرصت‌های مشارکت را برای دانش‌آموزان فراهم کنیم تا در کنار نهضت علمی‌، مسائل اجتماعی و ورزشی نیز توسعه یابد. ما درالمپیادهای درون‌مدرسه‌ای پیش از آنکه به دنبال استعدادیابی باشیم، به دنبال پرورش اجتماعی دانش‌آموزان، کار تیمی، و ایجاد پروژه‏ برای افزایش اعتماد فردی و جمعی دانش‌آموزان هستیم.

وزارت آموزش و پرورش از اعضای اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

سپس علیرضا جزینی؛ قائم‌مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام وظیفه می‌کنیم که رئیس این ستاد، رئیس‌جمهور و از اعضای اصلی آن وزارت آموزش و پرورش است.

وی افزود: در بحث مبارزه با مواد مخدر فرآیندهای مختلف و راهبردهای چندگانه‌ای داریم؛ نظیر پیشگیری، درمان، صیانت، مقابله و توانمندسازی.

اولین راهبرد ستاد مبتنی بر پیشگیری است

جزینی ادامه داد: اولین راهبرد ستاد مبتنی بر پیشگیری است و اولین سندی که به تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید نیز سند پیشگیری است. ازطرفی نقشی که آموزش و پرورش دارد، نقشی اساسی است. در گزارشی که همکاران ما در وزارت علوم درخصوص جرم‌شناسی از دانشجویان، ارائه کردند بیش از 60 درصد افرادی که مواد مصرف می‌کردند اظهار داشتند که شروع مصرف‌شان از دوره دانش‌آموزی بوده است.

اولویت ما بر حوزه پیشگیری اولیه است

وی بیان کرد: در حال حاضر یک ‌درصد دانش آموزان ما مواد مصرف می‌کنند که البته به این معنی نیست که معتادند؛ بلکه تفننی مصرف می‌کنند. الان مصرف شیشه و مواد روان‌گردان روبه فزونی است و ما باید این را کنترل کنیم؛ آن هم با پیش‌گیری اولیه؛ نه ثانویه و نه ثالثیه. اولویت ما در حوزه پیشگیری اولیه است.

قائم‌مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ما باید مردم را درگیر این مسئله کنیم، گفت: والدین نقش اساسی دارند، معلمان پرورشی و آموزشی، مربیان و دبیران و مدیران هرکدام نقش دارند. این افراد ارتباط بسیار نزدیکی با دانش‌آموزان دارند، از احساسات آنها آگاه‏اند و می‌توانند به عنوان یک الگو در سطح دانش‌آموزی مطرح باشند و این توانایی در وجود این افراد وجود دارد که آلودگی‌ها را پاک کنند. این قشر توانایی روشنگری و ارتقای سطح آگاهی حوزه دانش‌آموزی را دارد و می‌تواند باورهای غلط در حوزه دانش‌آموزی را تغییر دهد.

دلیل 55 درصد طلاق‌ها و 65 درصد همسرآزاری‌ها مصرف مواد مخدر است

جزینی ادامه داد: در حال حاضر 27 هزار نفر بیمار ایدزی داریم که عامل ابتلای 67 درصد آنها استفاده از سرنگ‌های آلوده معتادین است. ازطرفی 70 درصد زندانیان ما معتاد بوده و 40 درصد جرایم خرد توسط معتادین صورت می‌پذیرد، دلیل 55 درصد طلاق‌ها و 65 درصد همسرآزاری‌ها نیز مصرف مواد است و همچنین قتل.

وی خاطرنشان کرد: 67 درصد جوانان ما می‌گویند مواد مخدر را نمی‌شناسیم. یک مسئول سابق می‌گفت 12 سال پیش به مسئولان آموزش و پرورش گفته است که متون درسی درباره مواد مخدر را افزایش دهید، اما گفتند فعلاًٌ آسیبی وجود ندارد؛ اما ضرورت دارد تا آگاهی در متون درسی را افزایش دهیم.

گفتنی است در این جشنواره دانش‌آموزان در پنج رشته روزنامه‌دیواری، مقاله‌نویسی، فیلم کوتاه، عکاسی و نقاشی با یکدیگر رقابت کردند که به 85 نفر از دانش‌آموزان برگزیده جوایزی اهدا و در انتها نیز از تمبر یادبود و تندیس سومین جشنواره کشوری دانش‌آموزی نوجوان سالم رونمایی شد.