ضرورت توجه به بیماری روان در مدارس


51793_thum

عکس: خانه ملت

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی سازمان‌های بیمه‌گر در پوشش بیمه ای داروهای اعصاب و روان، گفت: در شرایطی که بیماری اعصاب و روان در کشور روند رو به رشدی داشته و بسیار شایع است اما متاسفانه بیمه‌ها نقش جدی در حمایت از آن ندارند.

شهلا میرگلوی‌بیات در گفت وگو با خانه ملت، ‌با ابراز تاسف نسبت به اینکه امروزه بسیاری از پیامدهای اجتماعی ناشی از بیماری‌های روانی است، افزود: درمان بسیاری از بیماران اعصاب و روان با هزینه‌های سنگینی روبرو است که متاسفانه با تحمیل این هزینه‌ها به بیمار، روند درمان با چالش مواجه می‌شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخلاف تصور، بیماری اعصاب و روان در کشور پنهان نبوده و بسیار شایع است، ادامه داد: به نظر می‌ر‌سد باید در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، درمانگاه‌هایی برای حضور پزشکان اعصاب و روان وجود داشته باشد تا کارمندان در صورت نیاز به آنها مراجعه کرده و بتوانند بر مشکل خود غلبه کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه مشکلات موجود در سطح جامعه منجر به شیوع بیماری اعصاب و روان شده است، تصریح کرد: ویزیت بیماری اعصاب و روان باید در کنار آزمایشات روتین افراد قرار گیرد تا فرد مجبور به چکاب اعصاب و روان خود شود.

وی یادآور شد: از علت‌های شیوع بیماری اعصاب و روان آن است که بسیاری از افراد از بیماری خود آگاهی کامل ندارند لذا به همین علت برای درمان خود به پزشک مراجعه نمی‌کنند؛ از سویی دیگر بسیاری از بیماری‌های جسمی منشا روحی دارد و اگر پزشک روی اعصاب و روان بیمار نیز کار کند شاید بیماری فرد به راحتی بهبود یابد.

میرگلوی بیات با انتقاد از ضعف حمایت‌های بیمه‌ای در پوشش بیماری‌های اعصاب و روان، افزود: متاسفانه بیمه‌ها نقش جدی در تحت پوشش قرار دادن داروی بیماران اعصاب و روان ندارند و در این میان تنها ویزیت بیمار تحت پوشش بیمه قرار دارد.

نماینده مردم ساوه و زرند در مجلس نهم، تصریح کرد: در همه کشورها توجه به اعصاب و روان افراد جزو لاینفک هر سازمانی به شمار می‌رود و تاکید زیادی بر سلامت اعصاب و روان افراد دارند اما متاسفانه در کشور به این معضل توجه چندانی نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت قرار گرفتن سلامت اعصاب و روان افراد در طرح تحول نظام سلامت، ادامه داد: توجه به این امر در نظام سلامت بسیار حائز اهمیت است اما امروزه توجه به موضوعات دارو، درمان و مسایل بهداشتی در اولویت قرار گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید از دوران کودکی توجه به مشکلات اعصاب و روان مورد توجه واقع شود،‌ گفت:‌ همان‌گونه که به موضوعات بهداشت دهان و دندان در مدارس توجه شده لازم است تا مشکلات اعصاب و روان از مدارس شروع شده و جزو برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت قرار گیرد.