صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آخرین آمار خودکشی زن...
شهریور
۱۸
۱۳۹۳
آخرین آمار خودکشی زنان و مردان در گزارش سازمان جهانی بهداشت
شهریور ۱۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13325_107

عکس: مهرخانه

کشور کره، یکی از سه کشوری است که نرخ خودکشی در آن بسیار بالا است. در این منطقه با افزایش سن، نرخ خودکشی نیز افزایش می‌یابد. یکی از نکات جالب توجه این است که در این منطقه، نرخ خودکشی در میان زنان، بالاتر از مردان است.

بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، روزانه بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر در اثر خودکشی در جهان می‌میرند و هر ۴۰ ثانیه، یک نفر در اثر خودکشی کشته می‌شود.

بر طبق اولین گزارش جهانی در مورد پیشگیری از خودکشی، بالغ بر ۷۵ درصد از موارد خودکشی، در کشورهای با درآمد کم و یا متوسط صورت می‌گیرد. سازمان جهانی بهداشت معتقد است که این گزارش، هشداری در خصوص افزایش خودکشی به عنوان یک معضل جهانی در امر سلامت مردم جهان، محسوب می‌شود.

بنا به اذعان سازمان جهانی بهداشت، بیشترین نرخ خودکشی در افراد ۷۰ سال و بالاتر از آن دیده می‌شود. با این وجود، در برخی از کشورها، نرخ خودکشی در میان نوجوانان وجوانان ۱۵ تا ۲۹ سال نیز زیاد است؛ تا آن‌جاکه در برخی از کشورها، خودکشی به عنوان دومین عامل مرگ افراد در این بازه سنی، قلمداد می‌شود.

همچنین بنا به نخستین گزارش سازمان جهانی بهداشت در مورد پیشگیری از خودکشی، نرخ خودکشی در میان مردان، بیشتر از زنان است. در کشورهای توسعه‌یافته و ثروتمند، نرخ خودکشی مردان، ۳ برابر بیشتر از زنان است و مردان ۵۰ ساله و یا بالاتر، عمدتاً در برابر خودکشی، آسیب‌پذیرترند.

در کشورهای کم‌درآمد و یا کشورهای با درآمد متوسط، زنان جوان و کهنسال، بیشترین نرخ خودکشی را به خود اختصاص می‌دهند و البته زنان بالای ۷۰ سال، دو برابر بیشتر از دختران و زنان ۱۵ تا ۲۹ سال در معرض خودکشی قرار دارند.

خودکشی قابل پیشگیری است

نکته بسیار مهمی که از سوی سازمان جهانی بهداشت در گزارش اخیر خود مورد تأکید قرار گرفته است، این است که معضل جهانی خودکشی، امری قابل پیشگیری است. ایجاد محدودیت در کشورها، جهت دسترسی افراد به ابزارها و شیوه‌های معمول خودکشی؛ از جمله دسترسی به سم، دسترسی به طناب و سایر ادوات، در برخی از کشورها از جمله کانادا، نیوزلند، ژاپن و استرالیا، از عوامل کاهش خودکشی بوده است. از دیگر شیوه‌های مورد اشاره سازمان جهانی بهداشت جهت پیشگیری از وقوع خودکشی در جوامع، توجه به نقش رسانه‌ها است و اینکه رسانه‌ها به راحتی در برنامه‌هایشان، خودکشی را نشان ندهند و ترویج نکنند و شیوه‌های خودکشی را برای مخاطبان توصیف نکنند، زیرا بی‌تردید، جنبه ترغیب‌کننده دارد.

نکته جالب توجه در گزارش سازمان جهانی بهداشت این است که بنا به اذعان این سازمان، مقابله با معضل خودکشی و پیشگیری از آن، صرفاً یک موضوع مربوط به سلامت نیست، بلکه باید تمامی بخش‌های یک کشور اعم از نظام آموزش و پرورش، دستگاه قضایی، بخش‌های مربوط به رفاه و امور اجتماعی نیز مساعدت لازم را داشته باشند.

نگاهی بر آمار منطقه‌ای خودکشی در گزارش سازمان جهانی بهداشت

۱. خودکشی در منطقه آفریقا

بر طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت، در این منطقه در سال ۲۰۱۲، از هر ۱۰۰ هزار نفر، بالغ بر ۱۱٫۴ خودکشی صورت گرفته است. در مقایسه با سال ۲۰۰۰، نرخ خودکشی در سال ۲۰۱۲، در حدود ۳۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و این افزایش به‌ویژه در میان زنان و مردان کهنسال بالای ۷۰ سال ییشتر به چشم می‌خورد. البته افزایش در میان مردان، به مراتب بیشتر از زنان بوده است.

۲. خودکشی در منطقه آمریکا

بر طبق گزارش سازمان سازمان جهانی بهداشت، آمار خودکشی در منطقه آمریکا، کمتر از سایر مناطق جهان است. در این منطقه در کشور گینه، بالاترین نرخ خودکشی وجود دارد. همچنین مردان سالخورده، در سال ۲۰۱۲، بیشترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

۳.    خودکشی در منطقه مدیترانه شرقی

در این منطقه نیز نرخ خودکشی در مقایسه با سایر مناطق، پایین‌تر است. بیشترین میزان خودکشی در میان مردان و زنان بالای ۶۰ سال و مردان و زنان ۱۵ تا ۲۹ سال دیده می‌شود.

۴.    خودکشی در منطقه اروپا

بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، نرخ خودکشی در منطقه اروپا کم و بیش زیاد است و به‌طور میانگین از هر ۱۰۰ هزار نفر، بالغ بر ۱۱٫۴ نفر در سال ۲۰۱۲، خودکشی کرده‌اند. در منطقه اروپا، جوانان و افراد میانسال و افراد سالخورده، بیشترین میزان خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند. در برخی از کشورهای اروپایی متأسفانه، خودکشی عامل اصلی مرگ نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال است. خودکشی عمدتاً در کشورهای اروپای شرقی که کم‌درآمد هستند، شیوع دارد.

۵.    خودکشی در منطقه جنوب و شرق آسیا

این منطقه، بالاترین نرخ خودکشی را در مقایسه با سایر مناطق، به خود اختصاص داده است و بیشتر خودکشی‌ها در جهان، در این منطقه واقع می‌شود. بالغ بر ۳۹ درصد از کشورهای کم‌درآمد جهان در این منطقه قرار دارند. همچنین در این میان کشور هند، بیشترین نرخ خودکشی را داشته و این امر به‌ویژه در میان زنان و مردان روستایی شایع است.

۶خودکشی در منطقه آسیا و اقیانوسیه

بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، نرخ خودکشی در این منطقه، کم است. کشور کره، یکی از سه کشوری است که نرخ خودکشی در آن بسیار بالا است. در این منطقه با افزایش سن، نرخ خودکشی نیز افزایش می‌یابد. یکی از نکات جالب توجه این است که در این منطقه، نرخ خودکشی در میان زنان، بالاتر از مردان است.

به گزارش مهرخانه، اما یک نکته تحلیلی در خصوص نخستین گزارش سازمان جهانی بهداشت در مورد «پیشگیری از خودکشی» که نباید مغفول بماند این است که به‌رغم اهمیت این گزارش و موضوعات مد نظر سازمان جهانی بهداشت در رابطه با مساعدت به کشورها جهت پیشگیری از بروز معضل جهانی خودکشی، می‌توان قاطعانه اظهار کرد که مهم‌ترین و مؤثرترین عامل جهت پیشگیری از بروز خودکشی، ایجاد مکانیسیم‌های نگهدارنده درونی در خود افراد است تا افراد به خود اجازه دست زدن به چنین اقدام غیرانسانی را ندهند و ایجاد و نهادینه‌شدن این نگرش، فقط و فقط در گروی ایجاد یک نگرش توحیدی در افراد است و اینکه حیات، موهبتی از جانب خداوند به انسان است و انسانیت انسان حکم می‌کند که امانتدار خوبی باشد. در دیدگاه اسلام نیز خودکشی در زمره بزرگ‌ترین معاصی به‌شمار می‌رود و اقدام‌کننده به آن مستوجب سخت‌ترین عقاب‌ها می‌شود.Leave a reply

Your email address will not be published.