صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »   راه های قانونی متقا...
شهریور
۱۸
۱۳۹۳
 راه های قانونی متقاعد کردن پدر به اذن تحصیل
شهریور ۱۸ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

علامت-سوال

دختران جوانی که به سن رشد رسیده، دیپلمه هستند و پدر و مادر به آنها اجازه ادامه تحصیل نمی دهند چگونه می توانند از این مانع بگذرند و خودشان را به دانشگاه برسانند؟

پرسش:

دختر دیپلمه ای هستم که در قم زندگی می کنم. از کودکی زیر دست پدری خشن بوده ام که من را مورد ضرب و شتم قرار می داده و می دهد و با دشنام و حرف های رکیک و توهین آمیز و افترا، روح و روانم را لگد مال کرده است. اما همه را در شهری که نمی شود علیه پدر به دادگاه رفت تحمل کرده ام. اکنون رسیده ام به یک بن بست اساسی که این یکی را نمی توانم تحمل کنم و حاضرم به هر آب و آتشی بزنم تا از این مانع بگذرم.

پاسخ:

از آن چه شما را تا این اندازه پریشان کرده بیشتر بگوئید.

پرسش:

پدرم عقیده دارد همه زن ها فاسد و بی بند و بار هستند و نباید بروند دانشگاه، وگرنه خراب می شوند و پدری که به آنها اجازه داده تا بروند دانشگاه در آتش جهنم می سوزد. من دیپلم را با هزار محدودیت و خشونت گرفته ام. با نمرات بسیار بالا به خصوص در رشته ریاضی. ولی اجازه نمی دهد بروم دانشگاه.

پاسخ:

آیا پدرتان در شهر قم یک دوست روحانی دارد که از او حرف شنوی داشته باشد؟ اگر خیلی مذهبی است حتما از یک مجتهد تقلید می کند. بروید دفتر آنها و اجازه ملاقات بگیرید. در اسلام دستور”ز گهواره تا گور دانش بجوی” خاص مردان نیست. با این پدر که با اسلام آشنائی ندارد باید با زبان خودش حرف زد.

پرسش:

به دفتر آنها یواشکی مراجعه کرده ام، ولی وقت نمی دهند و می گویند حاج آقا کارهای مهم تری دارد و شما را نمی پذیرد. بروید با پدرتان بیائید.

پاسخ:

بنابراین باید دل و جرات داشته باشید و با پدرتان با احترام، ولی به صورت قانونی وارد دعوی بشوید و از حقوق قانونی و شرعی خود دفاع کنید. نترسید. اتفاقی نمی افتد. یک بحران را می گذرانید و تمام.

پرسش:

حاضرم. به جان رسیده ام. به هر قیمت “اذن تحصیل” می خواهم. حاضرم به خاطر این اذن بمیرم. مگر من با آن بانوی جوان ایرانی که بزرگترین جایزه ریاضی جهان را اخیرا دریافت کرد چه فرقی دارم؟ چرا باید به جرم این که استعداد سرشار ریاضی دارم و می خواهم دانشگاه بروم این قدر کتک بخورم و متهم به هرزگی بشوم؟

پاسخ:

بدون شک فرقی با آن بانوی ایرانی ندارید. ولی ناگزیر شده اید برای احقاق حق وارد دعوی بشوید. در غیر این صورت شما را شوهر می دهند و فرصت ها از دست می رود.

پرسش:

چه کنم؟

پاسخ:

بروید دادگاه خانواده. یک دادخواست پر کنید و شرایط خودتان و نمرات تحصیلی را ضمیمه کنید. در ستون “خواسته”  بنویسید ” تعیین تکلیف و متقاعد کردن پدر به اذن تحصیل”. در دادخواست مجوزهای شرعی را هم بیاورید. در قم کتاب فروشی ها پر است از این مجوزها و می توانید دو سه تائی را پیدا کنید و مورد استفاده قرار بدهید.

پرسش:

فکر می کنید رئیس دادگاه با پدرم فرق دارد؟

پاسخ:

ممکن است فرق نداشته باشد و از لحاظ ذهنی و تربیتی مثل پدرتان باشد. ولی حق ندارد قانون و شرع را در جایگاه قاضی زیر پا بگذارد. شما زود جا نزنید و با استناد به قانون و شرع رهایش نکنید. چاره چیست؟ در این شرایط که زنان قرار می گیرند مگر راهی غیر از مقاومت و شجاعت و استواری دارند؟ اگر بتوانید از برخی آقایان استفتا کنید و فتوی بگیرید، دیگر می شود نور علی نور. نترسید. حق با شماست.Leave a reply

Your email address will not be published.