صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  سالانه بیش از 14 میل...
فروردین
۲۹
۱۳۹۲
سالانه بیش از ۱۴ میلیون ازدواج کودکان در جهان ثیت می شود
فروردین ۲۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , ,
image_pdfimage_print

خانه امن: اگر روند ازدواج کودکان در همین سطح باقی بماند سالانه ۱۴ میلیون و دویست هزار و روزانه ۳۹۰۰۰ دختر در سنین بسیار پائین ازدواج می کنند. بین سالهای ۲۰۱۱-۲۰۲۰ ازدواج ۱۴۰ میلیون دختر جوان خواهند کرد.علاوه بر این از ۱۴۰ میلیون دختری که در سنین کمتر از ۱۸ سال ازدواج می کنند ، ۵۰ میلیون از آنها زیر ۱۵ سال سن خواهند داشت.

۷ مارچ ۲۰۱۳ – نیویورک: بر طبق گزارش “انجمن سرمایه مردمی سازمان ملل” بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بیش از ۱۴۰ میلیون دختر کوچک عروس می شوند.

علی رغم صدمات فیزیکی و تداوم تبعیضاتی که نسبت به دختران جوان صورت می گیرد هنوز پیشرفت چشمگیری جهت پایان دادن به این ازدواج ها صورت نگرفته است.

پیش بینی می شود که این مشکل بخاطر افزایش جمعیت در کشورهای در حال توسعه افزایش نیز پیدا کند.

مدیر “انجمن سرمایه ملی سازمان ملل” دکتر باباتونده استیمهین Babatunde Ostimehin  می گوید:

“ازدواج کودکان یک نوع از وحشتناک ترین تجاوزات به حقوق بشر است و دختران را از تحصیل، سلامت و آرزوهایشان باز می دارد. دختری که در زمان کودکی ازدواج می کند هیچگاه استعدادها و توانائی هایش شکوفا نخواهد شد. از آنجا که هنوز بسیاری از والدین و اجتماعات هستند که بهترین ها را برای دخترانشان می خواهند، باید با همکاری و کمک یکدیگر به ازواج کودکان خاتمه دهیم”.

دخترانی که در کودکی و یا در سنین بسیار کم ازدواج می کنند در برابر خشونت ها و تجاوزات جنسی بیشتر آسیب پذیرند تا دخترانی که در سنین بالاتر ازدواج می کنند.

دکتر فلاویا باستریو Flavia Bustreo ، معاون دبیر کل انجمن زنان و کودکان در سازمان بهداشت جهانی می گوید: “عوارض بارداری و بدنیا آوردن فرزند از دلایل اصلی مرگ زنان کوچک بین ۱۵ تا ۱۹ ساله است. دختران جوانی که در سنین بالاتر ازدواج می کنند و دیر بچه دار می شوند بیشتر احتمال می رود که سالمتر زندگی کنند و تحصیلات و زندگی بهتری برای خود و خانواده شان فراهم کنند .ما کل منابع و اختیارات را برای اینکه بتوانیم به ازدواج کودکان خاتمه دهیم در اخیتار داریم”.

روز ۷ مارچ، انجمن وضعیت زنان در کمیسیون سازمان ملل جلسه ای مختص بحث پیرامون ازداوج کودکان داشت.

دولتهای بنگلادش، مالاوی، و کانادا متحدا” این جلسات را پشتیبانی کردند. این جلسه برای حمایت از جنبش ” هر زن هر کودک” که توسط دبیر کل سازمان ملل و به هدف نجات زندگی ۱۶ میلیون زن و کودک تا سال ۲۰۱۵ عرضه شد، صورت گرفت.

این جلسه مسائلی که در اثر ازدواج های زود هنگام رخ می دهند را مورد خطاب قرار داد.

در این جلسه، مرسکو کیلوسو Meresco Kiluso ، مادر بیست ساله تانزانیایی که ۵ فرزند دارد و در سن ۱۴ سالگی با مرد ۷۰ ساله ای ازدواج کرد داستان خشونت های خانگی اش را توضیح داد.

اگر به مسئله ازدواج کودکان آنگونه که باید رسیدگی نشود، اهداف ۴ و۵ “توسعه هزاره” سازمان ملل که کاهش دو سومی مرگ و میر کودکان در سنین پائین تر از ۵ سالگی و کاهش سه چهارمی مرگ و میر مادران باردار تا سال ۲۰۱۵ می باشد محقق نخواهد شد.

ازدواج کودکان – که ازدواج زیر سن ۱۸ سالگی تعریف شده است، هم شامل حال دختران و هم پسران می باشد؛ اما بیشتر در بین دختران شایع است.

ازدواج کودکان یک مسئله جهانی است اما چه در داخل کشور و چه در بین کشورهای دیگر درجات مختلفی دارد. بعنوان مثال  اکثر ازدواج ها ی کودکان در مناطق روستایی صحرای بزرگ آفریقا و آسیای جنوبی رخ می دهد.

در آسیای جنوبی، نزدیک به نیمی از زنان جوان و در صحرای بزرگ آفریقا بیش از یک سوم آنها تا تولد ۱۸ سالگی شان ازدواج کرده اند.

۱۰ کشوری که بالاترین آمار ازدواج کودکان را دارند عبارتند از: نیجر، چاد،و جمهوری آفریقای مرکزی ۶۸% ، بنگلادش ۴۶% ، گینه ۶۳%، موزامبیک ۵۶%، مالی ۵۵%، بورکینافاسو و سودان جنوبی ۵۳%، و مالاوی ۵۰%؛ و هند به نسبت جمعیتش بالاترین آمار ازدواج کودکان را دارد.

پیشرفتی که تا کنون برای مبارزه با ازدواج کودکان صورت گرفته است بیشتر در مناطق روستایی نشین و از طریق ایجاد فرصت های کاری و تحصیلی برای دختران جوان بوده است.

خشونت علیه حقوق دختران

دکتر Michelle Bachelet ، مدیر “انجمن زنان سازمان ملل” می گوید:

” حق کودکی، تحصیلات، سلامت و آرزوهای هیچ دختری نباید به تاراج برود. اما افسوس که امروزه این حق از میلیونها دختر که در دوران کودکی و بالاجبار ازدواج می کنند گرفته می شود”.

ازدواج دوران کودکی به دلایل ذکر شده ذیل به عنوان یکی از انواع تجاوزات نسبت به حقوق دختران شناخته شده است:

 • بطور موثری جلوی تحصیل آنان را می گیرد.
 • مانع هر فرصت کاری و یا کسب مهارت می شود.
 • آنها را پیش از اینکه آمادگی فیزیکی و روحی- روانی داشته باشند در معرض خطرات بارداری و زایمان زود هنگام قرار می دهد.
 • خطر قرار گرفتن در معرض خشونت های جنسی و ایدز برای آنها افزایش پیدا می کند.

نیارادزایی گامبنزوندا  Nyaradzayi Gumbonzvanda ، دبیر کل انجمن جهانی زنان جوان مسیحی می گوید: “در اجتماعات فقیر و کم درآمد ازدواج کودکان از بزرگترین مشکلات است.”

ازدواج در سنین پائین و کودکی چپاول آینده دختران است. آنها با ازدواج فرصت تحصیل و انتخاب همسر را از دست می دهند و تا آخر عمر در رنج و عذاب بسر می برند.

انجمن جهانی زنان جوان مسیحی می خواهد دادخواستی را به CWS ارائه دهد و از آنها بخواهد که راه حل مخصوصی برای خاتمه دادن به ازدواج کودکان در پیش گیرد. تصویب کنندگان و صاحبان امضاء معتقدند که با همکاری کشورهای عضو سازمان ملل و گروه های مربوطه می توان تا سال ۲۰۳۰ به ازدواج کودکان خاتمه داد.

علی رغم این که ۱۵۸ کشور، سن ۱۸ سالگی را سن قانونی برای ازدواج قرار داده اند اما به دلیل اینکه ازدواج کودکی همچنان در بعضی مناطق یک مساله سنتی و نورم اجتماعی است قوانین بندرت اجرا می شوند.

اثرات مضر ازدواج کودکی

آنتونی لیک Anthony Lake ، مدیر عامل انجمن صندوق سرمایه گذاری کودکان سازمان ملل می گوید:

” ازدواج کودکی علاوه بر اینکه اشتباه است بلکه بسیار خطر ناک می باشد. ازدواج در کودکی می تواند سلامت دختران را در معرض خطر بگذارد؛ خطراتی مانند: بارداری زودهنگام، وضع حمل بی موقع و زودتر از موعد مقرر، و مشکلات نوزاد زود رس.

بنابر گزارش سازمان ملل، دلیل اصلی مرگ و میر دختران بین ۱۵ تا ۱۹ سال در کشورهای در حال توسعه، عوارض ناشی از بارداری و وضع حمل می باشد.

از ۱۶ میلیون دختر جوانی که هر ساله وضع حمل می کنند ، ۹۰% آنها ازدواج کرده اند.

انجمن صندوق سرمایه گذاری سازمان ملل تخمین می زند که حدود ۵۰,۰۰۰ نفر از این دختران در کشورهای کم درآمد یا متوسط از بین میروند.

بدنیا آوردن بچه مرده و یا مرگ در نوزادان تازه بدنیا آمده برای مادرانی که کمتر از ۲۰ سال سن دارند نسبت به زنانی که در دهه ۲۰ سالگی خود بچه دار میشوند ۵۰% بیشتر است.

در بسیاری از کشورهای فقیر و کم درآمد اکثر دختران صرف نظر از سنشان بلافاصله پس از ازدواج مجبور به بچه دار شدن می شوند. دکتر کرول پریزرن Carol Presern ، مدیر انجمن شرکای حامی سلامت مادران، کودکان، نوزادان و ماماها می گوید: این کودکان به دلیل سن کمشان از قرص های جلوگیری استفاده نمی کنند و یا باید از شوهرانشان این اجازه را بگیرند و یا اینکه ممکن است هیچ آگاهی نسبت به امکان استفاده از این قرص ها و نحوه دسترسی به آنها را نداشته باشند.

خشونت معمول و موجود در ازدواجهای کودکان

از دست دادن دختری و مشکلات مربوط به سلامت و بهداشت که نتیجه بارداری زودهنگام است تنها خطراتی نیستند که عروسهای جوان با آن روبرو هستند.

بر اساس تحقیقات سازمان ملل، با اینکه بعضی والدین معتقدند که ازدواج در سنین پایین دخترانشان را از خشونت ها و تجاوزات جنسی محافظت می کند اما اغلب خلاف آن ثابت می شود.

دختران جوانی که در سنین پایین تر از ۱۸ سالگی ازدواج می کنند نسبت به دخترانی که در سنین بالاتر ازدواج می کنند بیشتر احتمال می رود که قربانی خشونت خانگی شوند.

این مورد بخصوص در میان “عروسان کوچکی” که با همسرانشان اختلاف سنی زیادی دارند بیشتر صادق است.

دکتر کلادیا گارسیا مارنو Claudia Garcia Mareno  از سازمان بهداشت جهانی و متخصص ارشد خشونت علیه زنان می گوید: ازدواج در کودکی اغلب مقدمه خشونت در روابط جنسی را فراهم می کند.

“دختران جوان معمولاً قدرت و اختیار این را ندارند که در صورت تمایل شوهر به رابطه جنسی، با او مخالفت کنند و بدلیل فقدان منابع و یا حمایت های اجتماعی و حقوقی قادر به ترک یک رابطه خشونت آمیز نیستند.

مسئه ای پیچیده و ریشه دار

ازدواج کودکان قرن ها است که وجود دارد و مسئله پیچیده ای است که ریشه در نابرابری های جنسیتی ، سنت و فقر دارد. این سنت بیشتر در مناطق محروم و روستایی حاکم است. مناطقی که در آن انتظارات دختران می تواند محدود باشد.

در اکثر موارد، والدین هستند که این ازدواج ها را برنامه ریزی می کنند و دختران حق انتخابی ندارند. خانواده های فقیر معمولاً دخترانشان را زود شوهر می دهند تا مجبور نباشند دیگر هزینه خوراک، پوشاک و تحصیلات شان را بدهند.

در برخی از فرهنگ ها، اصلی ترین محرک برای والدین پولی است که از عروس کردن دخترانشان بدست می آورند. فشارهای اجتماعی موجود در جوامع مختلف نیز می توانند خانواده ها را ترغیب به شوهر دادن دختران کودکشان کند.

برای مثال، در بعضی از فرهنگ ها مردم معتقدند که ازدواج دختر قبل از سن بلوغ خیر و برکت برای خانواده می آورد. بعضی دیگر از جوامع معتقدند که ازدواج در سنین پایین محافظ دختران از خشونت ها و تجاوزات جنسی است و ازدواج دختران را تضمینی می دانند بر این مسأله که آنها دیگر از فرد نا محرم، بچه دار نخواهند شد و مایه ننگ برای خانواده نخواهند بود.

همچنین بسیاری از خانواده ها دخترانشان را زود شوهر می دهند چون این تنها کاری است که می توانند باید برای دخترانشان انجام دهند.

تیم کاستلو Tim Costello ، مدیر عامل سازمان چشم انداز جهانی استرالیا می گوید: ” بسیاری از رهبران مذهبی و جوامع شان ازمدتها پیش مشغول فعالیت هایی در راستای خاتمه دادن به ازدواج کودکان و دیگر فرم های خشونت علیه دختران هستند”.

عوض کردن چنین رفتار خود رأیانه ای بسیار مشکل است بنابراین ما باید نهایت سعی خود را در گذاشتن تاثیری مثبت بر روی این نوع عقاید به انجام برسانیم.

فعالیت های ملاوی برای خاتمه دادن به خشونت علیه کودکان

در مالاوی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است حداقل نیمی از زنان آن قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده اند.

خانم کاترین گوتانی هارا Catherine Gotani Hara ، وزیر بهداشت مالاوی می گوید: کشوردارد تلاش می کند تا به این سنت دیرینه خاتمه دهد تا دختران کوچک این امکان را پیدا کنند تا به تحصیلاتشان ادامه دهند و شهروندانی تحصیل کرده شوند. شهروندانی که می توانند در توسعه و بهبود اقتصاد کشور مشارکت داشته باشند.

دلیل دیگری که مالاوی سعی دارد به ازدواج کودکان خاتمه دهد آمار بالای حاملگی در دختران نوجوان است که موجب ۲۰% تا ۳۰% مرگ و میر مادران نوجوان کشور می شود.

کاترین می گوید: با خاتمه دادن به ازدواج کودکان می توانیم آمار مرگ و میر مادران را کاهش دهیم.

به گزارش وزیر بهداشت، مالاوی قدمها ی ذیل را برای خاتمه دادن به این سنت برداشته است:

 • تامین دسترسی همگانی و رایگان به تحصیلات مقدماتی.
 • همکاری با مسئولان برای حساس کردن جوامع نسبت به اهمیت فرستادن فرزندان به مدرسه با تاکید بر روی تحصیلات دختران.
 • اجرای سیاستی که به دخترانی که در طول سال تحصیلی حامله می شوند اجازه داده شود که پس از وضع حمل به مدرسه برگشته و به تحصیلات خود ادامه دهند.
 • همکاری با اعضای مجلس برای بالا بردن سن قانونی ازدواج به ۱۸ سالگی.
 • تامین مراکز خدمات بهداشتی برای نوجوانان. تامین چنین مراکزی به دختران نوجوان کمک می کند تا اطلاعات لازم را در ارتباط با سلامت جنسی و تناسلی خود کسب کنند.

اهداف توسعه هزاره سازمان ملل

خاتمه دادن به ازدواج کودکان در راستای هدف” هرزن هر فرزند” بان کی مون Ban Ki Moon ، دبیر کل سازمان ملل و از اهداف شماره ۳، ۴ و ۵ توسعه هزاره است که برابری جنسیتی را ترغیب ، آمار مرگ و میر کودکان را کاهش و بهداشت و سلامت مادران را بهبود می بخشد.

تداوم ازدواج کودکان بخصوص درصحرای بزرگ آفریقا و آسیای جنوبی مانع دستیابی به اهداف توسعه هزاره می شود.

دبیرکل سازمان ملل می گوید: من از دولت ها، اجتماعات، رهبران مذهبی، جوامع مدنی سازمان های بخش خصوصی و خانواده ها، بخصوص پسران و مردان می خواهم تا نهایت سعی خود را بکنند و اجازه دهند تا دختران ، دختر باشند و نه عروسانی کوچک.

هدف خاتمه دادن به ازدواج کودکان همچنین به دستیابی دیگر اهداف توسعه هزاره که از بین بردن فقر، تحصیلات همگانی ، مبارزه با ایدز، مالاریا و دیگر بیماری ها است کمک می کند.این هدف باید در دستورالعمل و برنامه جدید توسعه تجدید شود.

لکشمی ساندارام Lakshmi Sandaram ، هماهنگ کننده جهانی ” انجمن دختران نه نوعروسان” می گوید:

“نیاز دختران جوان در اهداف توسعه هزاره سازمان ملل زیاد مورد توجه قرار نگرفته است و به این دلیل توصیه می شود که جوامع بین المللی همیشه در کلیه اهداف جدید خود، اهمیت خاصی برای نیازهای این گروه قائل شوند”.

از آمار ازدواج کودکان می تواند بعنوان شاخصی برای تشخیص میزان پیشرفت در دستیابی به هدف خاتمه دادن به آن استفاده کرد و از آن طریق می توانیم اطمینان حاصل کنیم که دولت ها در راستای رسیدن به این هدف تلاش می کنند و ضامن خوشبختی و رفاه دختران هستند.

استراتژی های پیشنهاد شده به کمیسیون وضعیت زنان برای خاتمه دادن به ازدواج کودکان شامل:

 • اجبار و حمایت قانون به بالا بردن حداقل سن برای ازدواج به ۱۸ سالگی
 • سوق دادن دختران ، پسران ، والدین و رهبران به تغییر دادن سنت هایی که موجب تبعیض علیه دختران می شوند. بدین وسیله می توان فرصت های اجتماعی و اقتصادی برای دختران وزنان جوان ایجاد کرد.
 • ایجاد فرصت تحصیل ، کار و کسب مهارت ، اطلاعات بهداشتی – خدماتی (شامل خدماتی جهت پیشگیری از ایدز) و ارائه منابعی که دختران بتوانند در صورت قرار گرفتن در معرض خشونت خانگی به آنها مراجعه کنند.
 • مخاطب قرار دادن ریشه های اصلی ازدواج کودکی که ازآن جمله می توان فقر ، نابرابری های جنسیتی، تبعیض و کم ارزش شمردن دختران و خشونت علیه آنها را نام برد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:

http://www.unwomen.org/2013/03/child-marriages-39000-every-day-more-than-140-million-girls-will-marry-between-2011-and-2020/Leave a reply

Your email address will not be published.