صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ثبت 61 هزار طلاق و 2...
شهریور
۱۷
۱۳۹۳
ثبت ۶۱ هزار طلاق و ۲۹۰ هزار ازدواج در ۵ ماه گذشته
شهریور ۱۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

65536-IMG00140992

عکس: وکلات آنلاین

سازمان ثبت اسناد و املاک از جمله سازمان‌های مرتبط با مردم است که از زمان فعالیتش حدود ۱۰۰ سال می‌گذرد، طی این مدت با تغییر شیوه‌های سنتی در ریاست سازمان و اصلاح فرآیندها و شفاف‌سازی امور، اکنون شاهد کاهش مراجعات مردم و سلامت اداری و سیاست‌محوری در این سازمان هستیم.

در اجرای این سیاست‌ها و تاکتیک‌های ثبت اسناد، شیوه‌هایی اتخاذ شده است که از جمله این شیوه‌های اجرایی می‌توان به ثبت الکترونیک اسناد، اجرای ثبت الکترونیک شرکت‌ها، ثبت اسناد شرکت‌ها، ثبت اختراعات، ثبت طرح‌های صنعتی، مالکیت و مکانیزه کردن ثبت اسناد کشور و تبدیل اسناد مالکیت دفترچه‌های قدیمی به اسناد کاداستری تحت سیستم نام برد که این امر از شیوه‌هایی بوده که در اجرای این سیاست‌ها عملیاتی شده است.

به گزارش مهرخانه احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکشنبه‌شب در نشست خبری خود با خبرنگاران اصفهانی با اشاره به وضعیتی از ثبت اسناد استان اصفهان اظهار کرد: ۶٫۴ درصد از جمعیت کل کشور در اصفهان است که ۷٫۹ درصد از ادارات ثبت در استان اصفهان و هشت درصد از پست‌های سازمانی کشور در اصفهان قرار دارد.

۶۱ هزار طلاق و ۲۹۰ هزار ازدواج در پنج ماه گذشته در کشور رخ داده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آمار کشوری تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌های کشور اشاره کرد و افزود: طی پنج ماه گذشته، ۲۹۶ هزار و ۳۰۹ ازدواج و ۶۱ هزار و ۸۵۲ طلاق در کشور رخ داده است.

تویسرکانی اضافه کرد: ۶٫۹ درصد معاملات کشور در استان اصفهان در این مدت چهار ماهه اخیر رخ داده است.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که در صدور اسناد ثبت هرچند کار کارشناسی انجام می‌شود، اما گاهاً اشتباهاتی نیز در ثبت اسناد صورت می‌گیرد که همین مسئله سبب ثبت اطاله دادرسی می‌شود، برای چنین مواردی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟ گفت: در شیوه‌های جدید چنین مشکلاتی کمتر داریم و این اشتباهات مربوط به گذشته بوده است و در این زمینه در صدد رفع مشکلات هستیم.

این مسئول در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر سلامت اداری و نحوه برخورد دستگاه قضایی با این موارد بیان کرد: شیوه‌هایی برای پیشگیری از وقوع جرم در نظر گرفته شده است و در این زمینه نباید منتظر حوادثی باشیم و سپس پیشگیری کنیم، چنانکه باید تدابیری اندیشید که آسیب‌هایی که سبب این موارد می‌شود، شناسایی کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه در معوقات بانکی اختیارات نا به جا بوده و نظارت و کنترل به اندازه کافی نیست، افزود: ما سیاست‌گذاری کردیم و چنانکه بحث تمهیدات و کارهای سیستمی در میان باشد اجرا می‌کنیم چنانکه در گذشته بخشی از خدمات در این واحدها می‌شد اما امکان عبور و نظارت آنها مشکل و بررسی آنها مقدور نبود که این مشکل تقریباً با عمده خدمات الکترونیکی حل شده است.

تویسرکانی اضافه کرد: اکنون در دفترخانه اسناد ثبت، امکان پرینت وجود دارد و این تهیه اسناد سبب ارتقای سلامت اداری شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید گفته می‌شود مشاوران املاک، حلقه واسط بین خریدار و فروشنده هستند و حق ثبت اسناد ندارند، این وضعیت مشاوران املاک به کجا رسید؟ بیان کرد: اقداماتی که مشاوران انجام می‌دهند یک معامله عادی است و رسمی نیست و معامله رسمی به موجب قانون باید در دفاتر رسمی باشد چرا که اگر اختلافی در مفاد پیش آید، دستگاه قضایی بتواند اجرای مفاد را تضمین کند.

وی افزود: متأسفانه مشاوران املاک، واحد صنفی و زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند و ما تقاضا داشتیم که اگر مشاوران املاک اقدام حقوقی انجام می‌دهند باید زیر نظر دستگاه‌های قضایی و ثبت اسناد باشند.

کاهش ازدواج غیرقانونی توسعه ازدواج ثبتی در جامعه است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر زیان‌های افزایش ازدواج موقت و ازدواج با اتباع بیگانه، پاسخ داد: در قانون حمایت خانواده قانون‌گذار ثبت ازدواج موقت را به پشتوانه ازدواج دائم منحصر کرده است و به همین جهت ازدواج‌های غیررسمی کمتر شده است.

 وی بیان کرد: کاهش ازدواج غیرقانونی، توسعه ازدواج ثبتی در جامعه است و این پیشگیری از آسیب‌ها و دعاوی می‌شود و در این رابطه با هر میزان تسهیلات قائل شویم و ازدواج دائم صورت گیرد، تبعات کمتری داریم.

این مقام قضایی گفت: در مورد ازدواج با اتباع بیگانه باید فرهنگ‌سازی شود که ازدواج با اتباع بیگانه انجام نشود چرا که خساراتی به همراه دارد و توصیه ما این است که در شهرهایی که حضور اتباع بیگانه بیشتر است خانواده‌ها در چارچوب مقررات و قانون زندگی کنند.

وی افزود: محصول این ازدواج‌ها کودکانی هستند بدون شناسنامه، چنانکه گاهی شاهد هستیم زوج بدون اطلاع زوجه کشور را ترک کرده است.Leave a reply

Your email address will not be published.