صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آموزش پنهان همسر آزا...
فروردین
۲۸
۱۳۹۲
آموزش پنهان همسر آزاری در خانواده
فروردین ۲۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۳
,
image_pdfimage_print

نوشته : ویدا بالیخانی 

امروزه همسرآزاری بعنوان یک نابهنجار اجتماعی که در میان اقشار مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی … مختلف به شکل ها ی متفاوت دیده شده است، به دلیل تبعات پرهزینه آن، یکی از چالشهای مهم کشورها محسوب می شود. تا جایی که مجامع وسازمانهای وابسته به سازمان ملل آن را مورد توجه قرار داده و تحقیقات گسترده ای را در سطح جوامع مختلف به انجام رسانده اند.

شاید این سوال بارها و بارها برایتان بوجود آمده باشد که چگونه ممکن است پسری که شاهد آزار و اذیت های مادرش توسط پدرش بوده خود نیز مبادرت به آزار و اذیت همسرش کند. او که شاهد رنج ها و اشک های مادرش بوده چرا رفتارهای نابهنجار پدرش را الگو قرار می دهد و آنها را تکرار می کند؟

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که پسرانی هم هستند که شاهد آزار و اذیت های مادرشان توسط پدرشان بوده اند و عبرت گرفته و سعی در رفتار صحیح با همسران و زنان خانواده خود دارند؛ اما متاسفانه تعداد کسانی که عبرت گرفته اند بسیار کمتر از کسانی است که درس گرفته و آموخته اند که همسر آزاری کنند.

جدا از تاثیر رفتارهایی که پسران در کودکی درخانواده های خود شاهد آن بوده اند، حس جاه طلبی و قدرت، خودخواهی ، و از همه مهمتر پرورش یافتن در خانواده هایی که حق بیشتری برای پسران خود نسبت به دخترانشان قائل شده اند، موجب رشد و پرورش یافتن سوءرفتار این دسته از مردان شده است.

نتیجه مطالعات محققان نشان می دهند عوامل بسیاری هستند که با همسر آزاری رابطه مستقیم دارند، عواملی چون:

 • پرورش یافتن در یک خانواده خشن و دارای سوء رفتار
 • سطح پائین آموزش و وضعیت بد اقتصادی
 • پذیرش یا نادیده گرفتن خشونت علیه زنان
 • استفاده از الکل و مواد مخدر
 • تمایل افراد مخصوصا” مردان خانواده  به کسب و نمایش قدرت شخصی
 • زندگی در جوامع و کشورهایی که عرفا” و حتی قانونا” حق بیشتری برای مردان قائل شده اند

 نتیجه پژوهشیی که توسط جامعه شناسان و روانشناسان انجام گرفته نشان می دهد غالبا”، کودکانی که در خانواده هایی پرورش یافته اند که والدین آنها درگیر سوء رفتار بوده اند در بزرگسالی هنگامی که با فرزندان خود خشونت به خرج می دهند از همان الگوهای پرخاشگرانه که والدین آنها بکار برده اند استفاده می کنند .

به گزارش بانک جهانی، در خانواده هایی که همسر آزاری روی می دهد ۱۵۰۰ بار بیشتر این احتمال وجود دارد که کودکان مورد سوءرفتار قرار گیرند. همسر آزاری نه تنها مشکلات فراوانی برای خانواده های درگیر دارد بلکه در سطوح کلان تر هزینه سنگینی به جامعه تحمیل می کند. به طوری که همسرآزاری و خشونت خانگی سالانه میلیونها دلار به اقتصاد کشورها ضرر می زند.

در مورد منشاء و ریشه همسرآزاری نظریات متعددی وجود دارند از جمله نظریه “فرهنگ خشونت” که بیان می کند: “اساس انواع گوناگون سوء رفتار مانند: همسرآزاری و سالمندآزاری را پذیرش خشونت به وسیله جامعه تشکیل می دهد.” به عنوان مثال جوامع استفاده از خشونت را نوعی ابزار برای حل تضادهای سطوح شخصی ، ملی و جهانی دانسته اند و بر اساس این نظریه در “تمامی سطوح جامعه خشونت به عنوان وسیله ای قانونی و مشروع و منطقی برای حل مشکلات پذیرفته شده است”.

“نظریه نقش جنسی”: یکی از نظریات مرتبط با همسر آزاری دیگر نظریه نقش جنسی است. ارائه دهندگان این نظریه معتقدند “نقش جنس زن در فرایند اجتماعی شدن در دوران کودکی منجر به مورد سوء استفاده قرار گرفتن در بزرگسالی پس از ازدواج می شود”.

نظریه دیگری را که باید مورد توجه قرار داد نظریه “انتقال بین نسل ها” است. بر اساس این نظریه “یادگیری اجتماعی مردان سوءاستفاده کننده از تجارب کودکی خود در خانواده یاد می گیرند که خشم خود را از راه های خشونت آمیز بیان کنند”. ارائه دهندگان این نظریه معتقدند افرادی که در کودکی در خانه خشونت را تجربه می کنند یا شاهد آن هستند در بزرگسالی به احتمال زیاد در خانه خود از خشونت استفاده خواهند کرد بدین معنا مردانی که توسط پدرانشان مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند یا شاهد مورد سوءاستفاده قرارگرفتن مادرانشان به وسیله پدرانشان بوده اند به احتمال زیاد همسر یا فرزندان خود را مورد سوءاستفاده قرار می دهند.

با توجه به متغیرهایی که موجب بوجود آمدن خشونت خانگی می شوند و در اینجا تنها مورد آموزش پنهان خشونت درخانواده بررسی شد، می توان نتیجه گرفت تحول نظام آموزشی و ارائه آموزشهای لازم در مدارس و مراکز آموزش عالی و حتی در رسانه های ارتباط جمعی، در بلند مدت می توانند هزینه های مادی و معنویی که خشونت خانگی به جوامع و کشورها تحمیل می کنند بطور چشمگیری کاهش داده و خانه ها را محیطی سالم و امن برای خانواده ها سازد.

   1. ممنوع الخروج کردن زن توسط همسرش ظرف چند دقیقه در اداره گذرنامه را لطفا در نظر بگیرید. چه راهی برای رفع آن پیضنهاد می کنید

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۲۹, ۱۳۹۲

   دوست عزیز
   شما می توانید با مراجعه به لینک زیراز خدمات مشاوره ای رایگان وکلای ما برخوردار شده و سوالات خود را با آنها مطرح کنید مسلما” آنان می توانند بوسیله مواد قانونی راههای مطمئنی به شما پیشنهاد کنند.

   http://www.khanehamn.org/hotline-online

   با تشکر
   “خانه امن”

 2. اینجا رو اشتباه نوشتید. این جمله داره میگه اونایی که عبرت گرفتند تعدادشون از خودشون کمتره!

  «اما متاسفانه تعداد کسانی که عبرت گرفته اند بسیار کمتر از کسانی است که درس گرفته و آموخته اند که همسر آزاری نکنند».

Leave a reply

Your email address will not be published.