صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  توصیه های پیش از ازد...
شهریور
۱۳
۱۳۹۳
توصیه های پیش از ازدواج : خودتان را چقدر می شناسید؟
شهریور ۱۳ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

10363930676_c2efdefede_z

عکس: LadyDragonflyCC – >;<

عبدالسمیر اخی زاده – فوق لیسانس علوم جنایی

قرار نیست همین که به دوره نوجوانی و جوانی رسیدید و سن وسال برای ازدواج مناسب بود، دست به کار شوید و دنبال شریک زندگی تان بگردید. البته درست است که سن و سال یکی از مهم ترین معیارها برای داشتن ازدواجی موفق است ولی همه  چیز نیست، به این معنا که تمام دخترها و پسر هایی که به سن ازدواج می رسند، آماده پذیرش این مسئولیت نیستند و در واقع نمی توانند در زندگی مشترک شان موفق شوند.

پس اگر شما هم به فکر ازدواج افتاده اید یا می خواهید همسر آینده تان را انتخاب کنید. اول با خودتان صادق باشید، فکر کنید واقعاً  آماده ازدواج و زندگی با همسرتان زیر یک سقف هستید یانه؟ با خودتان خلوت کنید و ببینید چه انتظاری از زندگی مشترک دارید و با چه هدفی می خواهید این مسیر نو و ناشناخته را آغاز کنید؟ متخصصان و مشاوران هم این نظر را تایید می کنند و می گویند پیش از ازدواج باید خودتان را بهتر بشناسید و به طور دقیق نیازها و اهداف تان را تعیین کنید تا بتوانید زندگی مشترک موفقی داشته باشید.

چرا ازدواج می کنید؟

آیا تا به حال این سؤال را از خودتان پرسیده‌اید؟ این که چرا و برای چه ازدواج می‌کنید؟ اگر پرسیده‌اید که چه بهتر اما هنوز به فکر نیافتاده‌اید یا تلاش کرده و پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید. همین حالا صادقانه به این سؤال فکر کنید و به خودتان پاسخ دهید و بدون تعارف، دلایلی را که  باعث شده وارد این مسیر شوید، مشخص کنید حتی بد نیست فهرستی از مزایا و معایب طرف مقابل و همسر آینده‌تان را تهیه کنید و خوبی‌ها و بدی‌های رابطه‌تان و زندگی مشترکی را که قرار است در آینده داشته باشید. بنویسید. اگر قرار است خودتان را مجبور«لطفاً به کلمه مجبور دقت کنید» به ازدواج کنید بهتر است همین حالا مسیرتان را تغییر داده و به زندگی مجردی‌تان ادامه دهید. اگر می‌خواهید همسر آینده‌تان را وادار به این کارکنید نیز بدانید، چنین ازدواجی به نفع هیچ یک از شما دو نفر نخواهد بود و فضای زندگی خود را با خشونت آراسته می‌کنید، پس به هیچ‌وجه مرتکب چنین خطاهایی نشوید و یادتان باشد برای فرار یا اجتناب از چیزی، تن به ازدواج‌های خیالی ندهید که این نوع ازدواج نمی‌تواند عامل خوشبختی شما باشد. باید افزود که اکثر ازدواج های فی البداهه امروزی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند.که هیچ‌کدام قادر به شفاف‌سازی آن فضای مملو از حسادت و بغض نیست.

ازدواج موفق یا عروسی باشکوه؟

جشن عروسی، کیک چند طبقه، گل‌های رنگارنگ، لبخندها و تبریک‌ها و… همه این‌ها بسیار باشکوه، هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی است، اما یادتان باشد منظور از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک فقط همین نیست. زندگی و یک عمر همراه شدن با فردی دیگر، موضوعی بسیار مهم تر و البته طولانی تر از این مهمانی‌هاست و برای همین بیشتر باید به آن فکر کنید؛ البته بدون هیجان و با تعقل و تأمل.

یادتان باشد مراسم عروسی فقط یک روز است، اما ازدواج باید یک عمر پایدار بماند و همین موضوع اهمیت انتخاب همسر مناسب را بیشتر و بهتر نشان می‌دهد. البته یادتان باشد، این یک عمر زندگی هم باید کیفیت داشته باشد، یعنی این که هدف فقط زندگی کردن در کنار هم و همراه با فردی دیگر نیست. این دو نفر باید کنار هم و همراه هم زندگی شاد، شیرین و موفقی را تجربه کنند، در کنار هم رشد کنند و به ایده آل‌ها خود برسند.

پس از همین امروز در باره۴۰ – ۵۰ سال آینده‌تان خوب فکر کنید و حداقل به همین اندازه که برای برنامه‌ریزی مراسم عروسی و نامزدی وقت می‌گذارید، به داشتن زندگی موفق در آن سال‌ها هم فکر و برایش برنامه‌ریزی کنید.

از همسرتان توقع بیش از حد نداشته باشید.

زن و شوهرهایی که پیش از ازدواج فکر می‌کردند بعد از آغاز زندگی مشترک قرار است فضای بسیار متفاوتی را تجربه کنند و به دنبال یک زندگی ایده آل بدون دردسر و مشکل بوده و هستند. معمولاً مدتی پس از شروع زندگی جدید دچار سرخوردگی و یاس می‌شوند و احساس بدی نسبت به زندگی زناشویی پیدا می‌کنند.علتش هم همان طرز فکر غیر واقعی قبل از ازدواج است. هیچ کس نگفته و جایی ننوشته که ازدواج همه مشکلات زندگی انسان‌ها را از بین می‌برد، بلکه همه مشاوران این حوزه می‌گویند سال‌های نخست زندگی مشترک باید صبر و آرامش بیشتری داشت، باید در کنار مسائل ساده‌تر گذشت و چشم بر بعضی تفاوت‌ها بست، چرا که دو نفر با خلق و خوی متفاوت می‌خواهند زیر یک سقف و در یک چهاردیواری زندگی کنند. پس اگر شما هم گاهی فکر می‌کنید زندگی‌تان پر از مشکل و درد سر شده، بد نیست نگاهی به اطرافتان بیندازید تا بهتر متوجه شوید همه انسان‌ها با چنین مسائلی روبه رو هستند. تنها تفاوتی که میان همسران موفق با دیگران وجود دارد، این است که آن‌ها می‌دانند دو انسان، دو نوع سلیقه و دو اخلاق متفاوت دارند، پس متوجه می‌شوند که چطور باید مشکلاتشان را حل کنند و می‌توانند به بهترین شکل ممکن این مسائل را پشت سر بگذارند.پس اگر شما هم جزو آن گروه هستید که فکر می‌کنند ازدواج تنها راه حل برای از بین بردن مشکلاتشان است و اعتقاد دارند شروع زندگی مشترک زیر یک سقف همه مسائل را حل می‌کند، باید فعلاً از این کار یعنی شروع زندگی خودداری کنید. بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت یک ازدواج موفق باید پایه محکم و استواری داشته باشد که البته این پایه با تارو پود عشق و علاقه، از خود گذشتگی احترام،اعتماد و منافع و عقاید مشترک ساخته شود. پس آن‌هایی که در زندگی مشترک با مشکل مواجه می‌شوند، در واقع این اصول اولیه را با انتظارات غیر واقعی‌شان اشتباه گرفته‌اند و فراموش کرده‌اند هدفشان از تشکیل زندگی مشترک چیست. یکی از این توقعات بی جا و متأسفانه متداول در جامعه ما این است که زن یا شوهر فکر می‌کنند همسرشان وظیفه دارد تنهایی و احساس ناراحتی آن‌ها را برطرف کند. البته همه ما انسان‌ها به حس تعلق و دوست داشته شدن و دوست داشتن نیاز داریم ولی نباید این احساسات را با برطرف کردن احساس ناراحتی یا تنهایی اشتباه بگیریم . البته همه افراد وظیفه دارند احساس پذیرش، صمیمیت و دوست داشته شدن را در وجود همسرشان ایجاد کنند. اما فراموش نکنیم ازدواج، درمانی برای رفع احساس تنهایی یا ناراحتی ما نیست و نمی‌تواند چنین حسی را در وجود ما از بین ببرد یا حداقل برای همیشه چنین اتفاق نمی‌افتد. همسران تنها وظیفه دارند احساس دوست داشته شدن و پذیرش را در وجود یکدیگر تقویت کنند، اما اگر یکی از آن دو چنان احساس کرد تنهاست یا ناراحتی زیادی را تجربه می‌کرد، به جای این که از همسرش توقع داشته باشد، خودش باید برای تغییر این شرایط دست به کار شود، شاید گفتگو با یک مشاور، راه حل مناسبی باشد.

منابع و مآخذ

۱٫            احمدی،مجید،«ازدواج و پند های زندگی»،قم انتشارات،جمال۱۳۷۷٫

۲٫            اردستانی،احمد صادقی،«اخلاق زن و شوهر و تنظیم خانواده»تهران انتشارات، حافظ نوین ۱۳۸۴٫

۳٫            ازدواج موفق،عباسی، رحیمی،قم نشر جنگل،۱۳۸۷٫

۴٫            زنگنه،محمد،«بررسی جامعه‌شناختی عوامل موثر بر خشونت شوهران علیه زنان، دانشکده  علوم انسانی،اصفهان،۱۳۸۰٫

۵٫            غفرانی،محمدجعفر،«ازدواج چرا و چگونه»تهران نشر زمین،۱۳۷۹٫

۶٫            مجلسی،محمدباقر،«ازدواج و آداب زناشویی»،قم انتشارات فرا گفت،۱۳۸۵٫Leave a reply

Your email address will not be published.