صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  11 میلیون هرگز ازدوا...
فروردین
۲۸
۱۳۹۲
۱۱ میلیون هرگز ازدواج نکرده در کشور
فروردین ۲۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۴
image_pdfimage_print

خانه امن: توقع نابجای خانواده ها و توجه به معیارهای مادی ، باورهای اشتباه و افراطی نسبت به نظر اطرافیان، بیکاری یا برخوردار نبودن از امنیت شغلی، شرایط نامناسب مسکن و ترس از هماهنگ نشدن با شرایط مالی همسر آینده به عنوان مهمترین دلایل ازدواج نکردن دختران و پسران محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا ، از این جمعیت ۱۱ میلیون نفری ۴۸ درصد را زنان و۴۶ درصد را مردان تشکیل می دهند.

این درحالی است که جامعه شناسان ازدواج دختران و پسران را عامل بسیار مهمی برای برخورداری از جامعه و نسلی سالم تاکید می کنند.

به گفته این جامعه شناسان ،در کشور ما هر چند روند حرکت به سمت مدرنیسم با شتاب زیادی رو به گسترش است،اما همچنان بسیاری از پدیده های اجتماعی به شکل سنتی پیگیری می شوند.

ازدواج جزو مسایلی است که باوجود آمیختگی های بسیاربا جلوه های مدرن وغربی، همچنان از پایه های سنتی برخوردار است ، یکی از ویژگی های سنتی ازدواج ایرانی ، اقدام پسران یا خانواده آنها برای انتخاب زوج است.

ˈهومن رازقیˈجامعه شناس دراین زمینه گفت: توقع نابجای خانواده ها و توجه به معیارهای مادی ، باورهای اشتباه و افراطی نسبت به نظر اطرافیان به عنوان مهمترین دلایل ازدواج نکردن دختران و پسران محسوب می شود.

وی افزود:همچنین نارضایتی پسران نسبت به نحوه پوشش دختران در جامعه، افزایش سطح توقع دختران، رقابت های نابجای برخی خانواده ها در انتخاب همسر آینده فرزندانشان ، توجه افراطی به ویژگی های ظاهری، برخوردار نبودن از مهارت های اجتماعی برای انجام مناسب مراحل مختلف ازدواج و هماهنگ نبودن معیارهای پسران با خانواده به عنوان دلایل مهم دیگر است.

رازقی ، بیکاری یا برخوردار نبودن از امنیت شغلی، شرایط نامناسب مسکن و ترس از هماهنگ نشدن با شرایط مالی همسر آینده را نیز از عوامل مهم دیگر عدم ازدواج دختران و پسران بیان کرد.

این جامعه شناس تصریح کرد: امروزه هزینه سنگین ازدواج مربوط به خواستگاری، مراسم بله برون و جشن نامزدی و برگزاری مراسم عروسی،جوانان بویژه پسران را از فکر تشکیل زندگی مشترک منصرف می کند.

ˈ فاطمه محبی ˈپژوهشگر شورای فرهنگی ،اجتماعی زنان نیز در این زمینه گفت: بر اساس آخرین پژوهش ها ۸۷ درصد پسران پوشش نامناسب دختران را از دلایل بی تمایلی به بحث ازدواج عنوان کرده اند.

وی افزود: همچنین نتایج این پژوهش ها نشان داده است ۷۱ درصد پسران نیز دلیل بی تمایلی به ازدواج را تنگناهای اقتصادی . معیشتی عنوان کرده اند.

محبی با بیان اینکه عدم باور پسران ودختران به برکت زندگی پس از ازدواج (۸۰ درصد)، مهریه های سنگین (۵۸ درصد)، توجه به زیبایی و ظواهر (۷۵ درصد)، توقعات بالای پسران و دختران در انتخاب همسر (۷۴ درصد)، ضعف خانواده پسر در یافتن دختر مناسب برای ازدواج (۵۰ درصد) از دیگر نتایج این پژوهش ها بیان کرد.

وی درباره عوامل اجتماعی تاخیر در بحث ازدواج ، اظهار داشت: افزایش طلاق و تاثیر آن در ترس از ازدواج، پیدا نشدن گزینه مناسب برای دختران، مشکلات خانوادگی از جمله اعتیاد پدر یا موقعیت پایین اجتماعی و والدین بیمار از جمله عوامل اجتماعی تاخیر در بحث ازدواج به شمار می رود.

این پژوهشگر ، با بیان اینکه اشتغال زنان نیز یکی از دلایل عدم ازدواج آنان است ، ادامه داد: دختران با کسب درآمد در خود نوعی استقلال مالی احساس می کنند که سطح توقعات از همسر آینده را از لحاظ اقتصادی افزایش می دهد.

محبی تصریح کرد: برای حل معضل ازدواج نکردن دختران و پسران باید زمینه ها و امکانات مالی برای برخورداری آنان از یک سطح نسبتا متوسط اقتصادی فراهم شود.  1. “این جمعیت ۱۱ میلیون نفری ۴۸ درصد را زنان و۴۶ درصد را مردان تشکیل می دهند. ” ۶٪ بقیه چه جنسیتی دارند !!!!!

  2. خانم.ف said on فروردین ۲۹, ۱۳۹۲

    فکر نمی کنید در این میان افرادی هستند که اصلا تمایلی به زندگی با جنس مخالف را ندارند یعنی همجنسگرا هستند ؟!

  3. I think it’s better khan eh man do not support marriage. In marriage there is more risk for violence against women. You should support A new way of living together, making children but without getting married, like in the West.
    But also, you should support lesbian women who never want to get married. Marriage for a lesbian is like being raped every time she is forced to have sex

Leave a reply

Your email address will not be published.