صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  چالش های قانونی برای...
شهریور
۶
۱۳۹۳
چالش های قانونی برای دختری که باکره نیست
شهریور ۶ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۱۵
, , , ,
image_pdfimage_print

علامت-سوال

چرا جوانی که به هوای ازدواج بکارت من را برداشته راست راست راه می رود و من از ترس عاقبت کار گوشه ای کز کرده ام و گرفتار مشکلات روانی شده ام؟

پرسش:

دختری هستم که در مقطع فوق لیسانس درس می خوانم و گرفتار مشکلی شده ام که به کلی اعتماد به نفس خود را از دست داده ام. با جوانی دوست شدم. او همشهری من است. با یکدیگر عهد بستیم که تا آخر عمر با هم باشیم. باورش کردم و بدون آن که قصد داشته باشم پیش از ازدواج با او رابطه جنسی برقرار کنم، این اتفاق افتاد و پس از آن رفتار جوان نسبت به من تغییر کرد. کدام راه قانونی را پیش پایم می گذارید؟ منظورم راهی است که مطلقا خانواده از موضوع مطلع نشوند.

پاسخ:

در قوانین ایران آزادی های جنسی پذیرفته نشده است و رابطه جنسی خارج از ازدواج، جرم است و مجازات سنگینی در پی دارد. آیا شما از این قوانین با خبر بودید؟

پرسش:

با خبر نبودم. فقط می دانستم اگر آن جوان با من ازدواج نکند، نمی دانم چگونه موضوع را با خانواده در میان بگذارم. مطمئن بودم اگر مرد قول ازدواج بدهد و پس از ازاله بکارت، زیرش بزند، قانون به من کمک می کند و او را مجازات می کند.

پاسخ:

چنین نیست. البته شما می توانید شکایت کنید. ولی اولا نمی توانید آن را از خانواده پنهان نمائید. ثانیا خودتان را به درد سر می اندازید و گرفتار می شوید.

پرسش:

منظورتان این است که اگر بروم دادگاه برای طرح شکایت، خودم گرفتار می شوم؟

پاسخ:

بله، خودتان هم گرفتار می شوید.

پرسش:

او خطا کار است. چرا من باید گرفتار بشوم؟

پاسخ:

قانون هر دو را خطا کار می شناسد. چون همان طور که در بالا شرح داده شد، رابطه جنسی خارج از ازدواج از نگاه قانون ایران “جرم” است.

پرسش:

او به من تجاوز کرده است و من را فریب داده است.

پاسخ:

تجاوز و فریب با هم فرق دارد. اثبات تجاوز آسان نیست.

پرسش:

تجاوز در خانه او اتفاق افتاده. این را که می توانم ثابت کنم.

پاسخ:

ابدا وارد این موضوع نشوید. همین که معلوم بشود شما به خانه او رفته اید کافی است تا بحث تجاوز منتفی شود.

پرسش:

من طاقت ندارم او راست راست راه برود و من را که گرفتار افسردگی شده ام مسخره کند. در پاسخ می گوید برو شکایت کن.

پاسخ:

علت آن است که او از قانون خبر دارد و شما خبر ندارید.

پرسش:

در نهایت اگر شکایت کنم چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ:

هر یک از شما دو نفر یک صد ضریه شلاق می خورید.

پرسش:

من هم؟

پاسخ:

بله

پرسش:

در صورتی که با دیگری ازدواج کنم کدام خطر قانونی تهدیدم می کند؟

پاسخ:

بستگی دارد به این که آن مرد از موضوع مطلع باشد و شما را همین گونه که هستید بپذیرد یا تصور کند شما باکره اید. آن وقت می تواند شالوده ازدواج را متلاشی کند.

مثلا اگر مردی در سند ازدواج ، خودش را “مهندس” معرفی کند و پس از ازدواج معلوم شود که مهندس نیست، زن می تواند علیه او طرح شکایت کند و موجبات فسخ نکاح فراهم می شود. همچنین اگر در سند ازدواج کلمه “دوشیزه” پیش از نام عروس آمده باشد، اصل بر این است که دختر باکره است. چنانچه با وجود کلمه “دوشیزه” عروس باکره نباشد، مرد می تواند آن را مصداق شرطی قرار بدهد که ازدواج بر پایه آن انجام شده و رابطه زناشوئی را قطع کند.

پرسش:

چرا برای مردان این محدودیت ها را در نظر نگرفته اند؟

پاسخ:

اگر این محدودیت ها نبود که بحث حقوق زن در سراسر جهان تا به این اندازه جدی نمی شد.

پرسش:

پس بی خیال قانون. قانون را مردها می نویسند. وقت خودم و شما را تلف کردم. 1. Anonymous said on شهریور ۷, ۱۳۹۳

  بهتر نبود ایشون رو راهنمایی می کردید با یک وکیل مشکلشون رو در میون بگذارند؟ شاید راه حل مناسب تری از بی خیال قانون پیدا کنن!

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on شهریور ۷, ۱۳۹۳

   همیشه بهترین کار این است که در رویاروئی با مشکلات، مردم به وکیل مدافع مراجعه کنند. این را همگان می دانند . اما در خصوص مواردی که با رابطه جنسی خارج از ازدواج، به خصوص از نوع عاشقانه آن مواجه می شوند، دوست دارند تا جائی که ممکن است موضوع را حتی با وکیل هم در میان نگذارند و احیانا با اسامی مستعار و غیر واقعی مشکل را در فضای مجازی که یک عرصه بسیار تاثیرگذار و کم خطر است، با کارشناسان در میان می گذارند. واضح است که کارشناس در همان حدودی که “قربانی” خشونت خانگی در فضای مجازی گزارش می دهد، از واقعیت خبر دارد و بسیاری نکته ها و ظرائف دیگر را نمی داند. در فرض حاضر، دختری که بکارت از دست داده البته اگر به وکیل مدافع مراجعه کند ممکن است به شرط بیان همه واقعیت برای وکیل به درجاتی از اعتماد به نفس برسد و وکیل حتی اگر ترجیح دهد وارد طرح شکایت کیفری نشود، با دعوت جوان خطاکار به دفتر وکالت و مذاکرات موثر، موجباتی برای دفع ضرر از دختر جوان فراهم کند و جوان خطاکار را با مشکلات قانونی دیگری که ممکن است تهدیدش کند آشنا سازد. در این صورت چه بسا به قربانی رابطه که دختری است با بکارت از دست داده، از نظر مالی و معنوی کمکرسانی بشود. همچنین در صورت اطلاع دقیق وکیل از کل ماجرا، شاید طرح موضوع فریب را وکیل به مصلحت بداند. ولی در تمام این فروض احتمال دارد، وکیل هم نتواند موکل را به گونه ای مورد حمایت قانونی قرار بدهد که دلخواه این دختران عاشق و فریب خورده است. قوانین نسبت به این پرونده ها سختگیر است و قضاتی که قانون را متناسب با مقتضیات اجتماعی تفسیر می کنند، تعداشان اندک است.
   خانه امن

   • بابک said on شهریور ۱۳, ۱۳۹۳

    این دختر خانم اگر به پزشکی قانونی مراجعه کنند براحتی میتوانند گواهی باکرگی بگیرند(بر طبق یک دستورالعمل غیر رسمی تقریبا به تمامی مراجعین گواهی را میدهند) و با وجود این گواهی مشکل ازدواج ایشان نیز حل خواهد شد. راه حل دیگر هم ترمیم بکارت توسط پزشک است که خرج خیلی زیادی هم ندارد.

 2. Azadeh said on شهریور ۷, ۱۳۹۳

  بعد از حکم شلاق ، آیا دادگاه این آقا را وادار به عقد کردن این خانم نمیکند؟

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on شهریور ۷, ۱۳۹۳

   ازاده خانم
   دیده شده که در پرونده های منکراتی و در فرض بازداشت زن و مرد با اتهام رابطه جنسی، موجباتی فراهم می کنند تا بدون صدور حکم شلاق ، مرد خطاکار فی المجلس و با پند و اندرز به ازدواج متقاعد بشود. شخصا دیده ام که در این موارد در دفتر ریاست مجتمع شیرینی هم تعارف می کرده اند. ولی جوانهای ایرانی، دختر و پسر، این گونه ازدواج را توهین نسبت به کرامت انسانی خود تلقی می کنند و اساسا این ازدواج های دادگاهی به آنها اعتبار و احترام دلخواهشان را نمی بخشد. به علاوه اگر به اهمیت “رضایت” دو طرف برای زناشوئی معتقد باشیم، در ازدواج هائی از این دست، رضایت درونی دو طرف محل اشکال است. آنها ازدواج را بر تحمل شلاق ترجیح داده اند و رضایت شان ناشی از اراده آزاد نیست. به همان اندازه بی اعتبار است که اقاریر زیر شکنجه زندانیان.
   در مورد این که شلاق بخورند و پس از آن وادار به ازدواج بشوند، گمان نمی کنم یک زوج شلاق خورده که به علت طرح شکایت زن علیه مرد، اتفاق افتاده است، بتوانند زندگی زناشوئی محبت آمیزی را سامان بدهند. از همان آغاز خصم یکدیگر خواهند بود. چرا اساسا باید یک چنین امکانی را راه حل بدانیم ؟

   خانه امن

   • متوجه منظور شما هستم. ولی یادم هست سالها پیش در شیراز پسر همکار من همین معامله را با یک دختر خانم انجام داده بود. دادگاه بعد از صدور و اجرای حکم شلاق آن پسر را وادار کرد که دخترخانم را عقد کند. بعد از عقد اینها هرگز همدیگر را ندیدند و پسر دختر را طلاق داد ولی لااقل یک اسم در شناسنامه اش بود و به جای عنوان “هرجایی” (ببخشید) عنوان مطلقه را یدک میکشید که کمی بهتر است. یعنی کمتر بد است.

 3. farshad said on شهریور ۷, ۱۳۹۳

  بابا والا و بللا دیگه الان این قضیه بکارت برای خیلی از پسرها الویت نیست…فقط یکی باشه بساز و بمون باشه (و مسلما نه تحت هر شرایطی) همین کفایت میکنه…و قدر دانی (دو طرفه البته)…همین! همین که مرد احساس کنه قدرش دونسته میشه (و اونهم باید همین حس رو به زن بده), همین برای بسیاری از مردها بسه…والا به خدا خانمها (نه همشون) توقعاتشون خیلی بیشتره. اگه دلشون رو به همین شادیهای کوچیک زندگی خوش کنن و وارد زندگی بشن و در مواقع مشکل و بحران, مسوولیت برابر با مرد حس کنند و تمام تلاششون رو برای حل مشکل بکنند (که اونهم باید دو طرفه باشه), خیلی چیزا حله به خدا… بسیاریشون اما نمیخوان…نمی کنن…مرغ طوفان نیستن در بحرانهای رابطه… بیشتر مسوولیت رو به گردن مرد می اندازند… مشکل اینه, نه پرده بکارت.

 4. ایکاروس said on شهریور ۱۲, ۱۳۹۳

  خاک بر سر دختری که در مقطع فوق لیسانس درس می خونه ولی وقتی ازش پرسیده میشه «در قوانین ایران آزادی های جنسی پذیرفته نشده است و رابطه جنسی خارج از ازدواج، جرم است و مجازات سنگینی در پی دارد. آیا شما از این قوانین با خبر بودید؟» جواب میده با خبر نبودم!

 5. ایرج said on شهریور ۱۲, ۱۳۹۳

  خدمت خانوم محترم عرض کنم که جساسیت بیش از جد شما بیشتر به خود شما آسیب میرساند درصورتی که درصد بالایی از دختران قبل از ازدواج این تجربه را کرده اند وبیشتر پسرها نیز زیاد به این موضوع اهمیت نمیدن زندگی کن وپیش برو…..

 6. نازنین said on شهریور ۱۳, ۱۳۹۳

  خانم عزیز، به عنوان زنی که در شهرستان بزرگ شده و تجربه عاشقی و فداکاری و خیانت و سواستفاده از احساسات زنانه ی ایرانی رو داره، بعد از سالها، دلم می خواد باهات این حرف رو در میون بذارم که این ضربه برای تو ضربه بیداری و خودشناسی و کسب اعتماد به نفس جدیده. در این جامعه بی عدالت که بی عدالتیش نه از دولت بلکه از سنت عمیق خدا_پدرسالاری شروع می شه باید بدونی که در این جنگ عصبی تو بازنده خواهی بود و باید تلاش کنی، واقعا تلاش کنی، نگاه و زندگیت رو عوض کنی. متاسفانه قانون فاسدهرزگی فکری بوجود می یاره همونطوری که می بینی اون مرد از رنج تو لذت می بره. تو نخواهی تونست کثافت بودن همه ی این چیزها رو بهش بفهمونی پس راه خودت رو در پیش بگیر. ما تو این جامعه به هر حال ضربه می خوریم چون قانونش خرابه چون برابری نیست، این نبود دیرتر با یه نفر دیگه یه جور دیگه.

 7. ایکاروس، انسان یک ماشین حساب نیست که بتونه این معادله رو که به این سادگی تو انجام می دی ازش انتظار داشت و بعد به این راحتی و به این زشتی محکومش کرد. سیستم اجتماع و تربیت ایرانی بسیار پیچیده تر از این حرفهاست. در مورد این خانم که اصلا قضیه عشق بوده، اگه آدم بخواد اول شرایط رو بسنجه و کتاب قانون رو بخونه بعد بره توی یک رابطه که دیگه اسمش عشق صادقانه به دیگری نیست که، می شه همون قضیه مهریه و قرارداد ماشین حسابیه ازدواج ایرانی. این سنت ها تغییر نمی کنه مگر اینکه ما نگاهمون رو تغییر بدیم و قضاوتهامون اینقدر پیش پا افتاده نباشه. در ضمن دانشگاه های ایران که وضعش معلومه.

 8. ایکاروس said on شهریور ۱۴, ۱۳۹۳

  نادر خان، یعنی برای خبردار شدن از این که در جمهوری اسلامی ایران آزادی های جنسی پذیرفته نشده احتیاج به خوندن کتاب قانون هست (اونم برای کسی که ادعا می‌کنه دانشجوی فوق لیسانسه)! متاسفم که از کامنتت هم چیز زیادی درک نمی‌شه کرد: ماشین حساب، معادله، پیچیدگی سیستم اجتماع و تربیت ایرانی، عشق صادقانه، سنت، تغییر نگاه، قضاوت پیش پا افتاده و … رو بی ربط و باربط گفتی که توجیه کنی چطور کسی (ادعا می‌کنه) نسبت به قواعد اسلامی‌ای که از از همون روز اول ورود به دبستان با شدت تو صورت هر دختربچه‌ای کوبیده می‌شه بی‌خبر مونده!؟

  • حالا که چی؟ هیچ دختر تحصیل کرده ای نباید جرات آزادی فردی به خودش بده؟ منظورت اینه که هیچی نباید تغییر کنه و می گی خاک بر سر این دختر که به خودش آزادی عاشق شدن داده؟! این طرز تفکر یعنی چی آقا جان؟ چرا اینقدر بهت بر می خوره؟ به جای کوبیدن محض و آش ساختن از حرف های من سعی کنیم با هم ببینیم مشکل واقعی کجاست. بیخود این زن بیچاره رو با بیشعوری محکوم می کنی می گی تقصیر خودشه؟؟؟ خوب اینو که همون جمهوری اسلامی همش داره رک و پوست کنده می گه دیگه : اگه حجابت رو رعایت نکنی یعنی داری می گی بیا به من تجاوز کن!!

   • ایکاروس said on شهریور ۱۵, ۱۳۹۳

    کلا حالت خوب نیست مثل اینکه، شایدم با زبان فارسی خیلی آشنا نیستی! اوکی خوش باش واسه خودت 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published.