صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نزدیک به ۹۰۰میلیون ن...
شهریور
۵
۱۳۹۳
نزدیک به ۹۰۰میلیون نفر در جهان،‌ زیر ۱۸سالگی ازدواج کرده‌اند  
شهریور ۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

78e25b5e97aa5c302a66b8bc68a95530_XL

عکس: شفقنا

طبق گزارش جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد، ۷۲۰میلیون زن در سراسر جهان در سنین کمتر از ۱۸سال ازدواج کرده‌اند و در حالی که این آمار در مردان ۱۵۶میلیون نفر است.

از میان زنان و مردانی که در سنین کمتر از ۱۸سال ازدواج می‌کنند، یک سوم یا حدود ۲۴۰میلیون نفر از آنان ساکن هند هستند. این آمار نشانگر جمعیت بالای این کشور به خصوص تراکم جمعیت قابل توجه آن در مناطق روستایی با سطح سواد پایین است.

 طبق این گزارش، هند از میان ۱۰کشوری که آمار بالای ازدواج کودکان در میان دختران را دارند، رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. همچنین با بررسی کشورهایی که آمار بالایی در ازدواج کودکان دارند، می‌توان به این نتیجه رسید که شاخص توسعه انسانی زنان در این مناطق غیر از بورکینافاسو،‌ کمتر از میانگین جهانی است. در واقع این نتایج از ارتباط تنگاتنگ ازدواج کودکان و رشد اجتماعی پایین زنان حکایت دارد. این گزارش در عین حال نیز نشان‌دهنده کاهش ازدواج کودکان در جهان به ویژه در میان افراد زیر ۱۵سال است هر چند این معضل همچنان در هند نگران‌کننده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) پیش از این در سال ۲۰۱۲میلادی نیز گزارشی مبنی بر ازدواج کودکان در هند منتشر کرده بود. در واقع ازدواج‌های پیش از موقع در کنار عدم دسترسی به امکانات آموزشی از عوامل سلامت پایین مادران و نرخ بالای مرگ و میر در میان نوزادان است. ضمن اینکه بارداری‌ در سنین پایین برای سلامت مادر و فرزند بسیار زیانبار است.

بر اساس آمار به دست آمده در مرکز ملی تحقیقات سلامت خانوار هند، نرخ باروری در میان دختران ۱۵تا ۱۹سال گزارش شده که طبق آن ۱۶درصد از این دختران یا یک مورد از هر شش نفر در این گروه سنی باردار می‌شوند. همین مساله نشان‌دهنده پیامدهای بیشتر ازدواج‌های زودرس برای دختران نسبت به پسران است.

آمار مرگ و میر مادران و نوزدان نیز بر اساس آخرین گزارش‌ها قابل توجه است. نرخ مرگ و میر مادران در این کشور در سال ۲۰۰۶میلادی، ۲۵۴مورد بوده و با کاهش اندک در سال ۲۰۰۹میلادی به ۲۱۲مورد رسیده است. دولت هند در نظر دارد تا در سال ۲۰۱۵میلادی این آمار را به ۱۰۹مورد کاهش دهد. نرخ مرگ و میر در میان نوزادان نیز از ۶۸مورد در سال ۲۰۰۰میلادی به ۵۰مورد در سال ۲۰۰۹کاهش یافته است. هدف دولت برای سال ۲۰۱۵، کاهش این آمار به ۲۸مورد است که نشان دهنده نیاز به اقدامات گسترده‌ای برای رسیدن به این وضعیت است.

بر اساس اطلاعات جدید سیستم‌های آموزشی در هند، ثبت نام دختران و پسران در مقاطع راهنمایی و متوسطه روند مثبتی را طی کرده است. درحالی که آمارهای ثبت نام در مدارس راهنمایی در هند همچنان پایین است اما تفاوت‌ این آمار در میان زنان و مردان آنچنان زیاد نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی ایندیااسپند، با توجه به آمارهای اعلام شده می‌توان گفت پدیده ازدواج‌ کودکان بیشتر از آموزش‌های تحصیلی بر سلامت مادران و نوزادان تاثیر می‌گذارد و مساله‌ ازدواج کودکان و فرهنگ آن در میان مردم هند یک مبحث اجتماعی است که نیازمند سیاست‌گذاری‌های مناسب در این زمینه است.

منبع: خبرآنلاینLeave a reply

Your email address will not be published.