صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »   خشونت های خانوادگی ...
شهریور
۵
۱۳۹۳
 خشونت های خانوادگی و نقش سلاح های سبک
شهریور ۵ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

ش

لگو: سبکه زنان IANSA

زمانی که مردان حاکم در جوامع به بهانه محافظت از زنان به دلیل آسیب پذیر بودن آنان، داشتن سلاح های سبک را توجیه می کنند، در حقیقت با این کار زنان را بیشتر در معرض خطر قرار می دهند.

باربارا فری – گزارشگر ویژه حقوق بشر

نمونه هایی از موارد خشونت: مکزیک

زنی به اسم “ال.ار” در سال ۲۰۰۴ همراه فرزندش به امریکا فرار می کند. در طول چند سال زندگی مشترک این زن، همیشه شوهرش او را مجبور به زندگی کردن با او و به زور و با استفاده از اسلحه با این زن تجاوز جنسی می کند و حتی زمانی که او باردار بوده، اقدام به سوزاندنش می کند و حتی خانواده او را نیز تهدید به مرگ می کرده است. پلیس برای حفاظت از او هیچ کاری نمی کند و حتی قاضی پرونده اش به جای حل مشکلش در پی اغوا کردن او بود.

یک روز شوهر “ال.ار” وقتی که خواهرش هم در خانه حضور داشته است، از او می خواهد که تنها در اتاق دیگری صحبت کنند، با وجودی که تمایلی به رفتن به آن اتاق را نداشت اما شوهرش با زور اسلحه کمری او را وادار به رفتن می کند. ال.ار می گوید:” این اولین باری بود که او اسلحه داشت و این واقعا” مرا وحشت زده می کرد. زمانی که در اتاق تنها بودیم مرا تهدید به مرگ کرد و گفت اگر با او نخوابم مرا می کشد. شوهرم گفت اگر راضی به رابطه جنسی نشوم خواهرم و خواهر زاده سه ساله ام را هم جلوی چشمم می کشد. من کاملا” ترسیده بودم و او در حالی که با اسلحه مرا تهدید می کرد به من تجاوز کرد. حس شرمندگی خفه ام کرده بود و از گفتن اینکه چه بر سرم آمده به خواهرم می ترسیدم.

پس از تمام آن اتفاقات وسایلم را جمع کردم و راهی ایستگاه اتوبوس شدم، تا به مکزیکو سیتی بروم . اما همسرم تا ایستگاه اتوبوس مرا تعقیب کرده بود و با اسلحه اش مرا واردار به برگشتن کرد. به زور ژاکتی را تنم کرد تا بتواند اسلحه اش را زیر آن پنهان کند و مرا به نزدیکترین باجه تلفن برد تا با خواهرم تماس بگیرم، و با او بگویم من این مرد را دوست دارم و می خواهم با او زندگی کنم. پس از آن مرا به خانه برد و برای چندین سال در آنجا زندانی شدم. هر بار که به پلیس مراجه می کردم آنها می گفتند این یک مشکل خانوادگی است و زندگی من به هیچ وجه در خطر نیست، بنابراین هرگز به من کمک نکردند.

گسترش سلاح سبک و نقش آن در خشونت های خانوادگی:

تکان دهنده ترین جنبه استفاده از سلاح های سبک این است که اسلحه فقط بیشترین خطر را در خیابان ها و میدان های جنگ ایجاد نمی کند، بلکه خطر آن در خود خانه هاست. در سراسر جهان، در هر نوع طبقه اجتماعی، نژاد و مذهب، در هر دین و منطقه ای، این مردان هستند که همیشه همسرانشان را مورد خشونت های روانی یا فیزیکی و یا در اکثر موارد تحت هر دو نوع خشونت قرار می دهند. قتل های خانوادگی تنها قتل هایی هستند که در آن زنان بیشترین تعداد قربانیان را تشکیل می دهند. زمانی که زنی در یک خانواده به قتل می رسد، فرد قاتل به بیشترین احتمال را دارد که همسر و یا یکی از خویشاوندان مرد او بوده باشند و اغلب داری سابقه قبلی خشونت خانوادگی نیز هستند.
خشونت های مسلحانه در واقع بخشی از چرخه تهدیدات و خشونت هایی است که زنان زیادی آنرا توسط شوهر خود تجربه می کنند. تعداد زیادی از این زنان به وسیله سلاح های سبک مجروح و یا به قتل می رسند، تعداد دیگری از آنان مرتبا با اسلحه مورد تهدید قرار می گیرند. سوال اینجاست که چرا سلاح های کمری در خشونت های خانوادگی تا این حد می توانند مرگ بار باشند؟ یکی از دلایل آن قدرت تخریب استفاده از اسلحه است که به سادگی می تواند فرد مورد هدف را به قتل برساند. دلیل دیگر اینست که وجود اسلحه در خانه و خطر مرگباری را که می تواند داشته باشد از قدرت زن در برای مقابله با می کاهد و موجب می شود که زن از خود مقاومتی نشان ندهد. تهدیدات یک شوهر زمانی اوج آسیب روانی را به زن وارد می کند که برای آن از اسلحه استفاده کند و احتمال خطر مرگ به سادگی توسط زن احساس شود.

همسر یکی از سربازان آمریکایی به محققان می گوید که شوهرش همیشه او را تهدید می کرد که “این و یا آن کار را باید برایم انجام دهی وگرنه ….” و بلافاصله به سوی صندوقچه ای که اسلحه اش را در آن قرار داده بود می دوید.

مسئله استفاده از اسلحه در خانه به طور خیلی ریشه ایی به مسئله خلع سلاح بستگی دارد. تقریباً از ۹۰۰ میلیون جنگ افزار تولید شده در جهان بیشتر از ۷۵ درصد آن در دست اشخاص قرار دارند، که اکثر آنان را مردان تشکیل می دهند و معمولا محل نگهداری آن نیز خانه است. اسلحه نگهداری شده در خانه به احتمال بیشتر برای تهدید و یا مجروح کردن اعضای فامیل استفاده می شود تا علیه متجاوزین خارج از خانه.

برای دومین سال این کمپین ۱۶ روزه، به دنبال پیدا کردن راه حلی برای یکی از خطرناک ترین جنبه های افزایش سلاح های سبک است: “مرگ ها و جراحات بوجود آمده علیه اعضای خانواده توسط اسلحه”.

به عنوان مثال، از هر سه قتلی که علیه زنان در فرانسه و آفریقای جنوبی صورت گرفته یکی از آنان به وسیله اسلحه بوده است. متاسفانه در آمریکا این آمار بیشتر، یعنی از هر سه قتل زنان دو قتل توسط اسلحه صورت می گیرد. معمولاً خانه به عنوان یک سرپناه امن پنداشته می شود اما زمانی که پای اسلحه به میان می آید، خطر مرگ ساکنین خانه به چند برابر می رسد. این گفته را می توان با یک آمار خیلی وحشتناک ثابت کرد: با وجود اسلحه در خانه، ۳ برابر بیشتر احتمال می رود که زنان قربانی قتل های خشونت بار شوند. زمانی که جرایم خشونت بار را بررسی می کنیم، نقش جنگ افزارهای سبک را نیز در آن تحت پوشش قرار می دهیم. با اینکه بعضی از سلاح های استفاده شده در موارد قتل های داخلی جنبه قانونی داشتند، اما موارد سوء استفاده آن حتی توسط اعضای امنیتی مانند پلیس و سربازان در اوقات خارج از وظیفه نیز رقم بالایی را تشکیل می دهند.

خشونت های مسلحانه در خانواده ها و کشورهای پس از جنگ نیز مشاهده می شود و مواردی از قبیل گردش آزادانه اسلحه میان مردم، شرایط پس از جنگ، فقر و بیکاری، رکود خدمات اولیه اجتماعی و حاکمیت فرهنگ جنگ سالارانه همه با هم مسایل خشونت های داخلی و خانوادگی را شدت می بخشند.

فعالیت های پیشنهاد شده

کمپین خلع سلاح خشونت های خانوادگی – شبکه زنان ایانسا

این اولین کمپین بین المللی به منظور از بین بردن یکی از خطرناک ترین و در عین حال ناشناخته ترین انواع خشونت علیه زنان است. “استفاده از جنگ افزارهای سبک در خشونت های خانوادگی”. برای معلومات بیشتر به این وبسایت مراجعه کنید: http://www.iansa-women.org/disarm_dv

  • حمایت کردن: مجرمین خشونت های خانوادگی باید خلع سلاح شوند. از قوانین علیه خشونت های خانوادگی که تملک سلاح را در خانه غیرقانونی می داند حمایت کنید. حداقل، پلیس باید قبل از اهداء جواز برای تملک اسلحه باید با طرفین خانواده صحبت کند.استرالیا، کانادا، آفریقای جنوبی و ترینیداد و توباکو از جمله کشورهایی هستند که دارای ساختارهای مشابه در قوانین استفاده از اسلحه و خشونت های خانوادگی هستند. این چنین قوانین هم تشکیل دهنده ارزش ها هستند و هم انعکاس دهنده آنها، مخصوصا ارزش های یک جامعه عاری از خشونت که همچنین می توانند یک تغییر حقیقی ایجاد کنند. به طور نمونه کانادا قوانین منع استفاده از سلاح را در سال ۱۹۹۵ تصویب کرد که موجب ۱۵ درصد کاهش آمار قتل و کشتار تا سال ۲۰۰۳ شد. در حقیقت ۴۰ درصد کاهش در قتل زنان شده بود.
  • با خشونت های خانوادگی مخصوصا زمانی که بر علیه یک شریک زندگی صورت می گیرد به عنوان یک جرم جدی برخورد کنید و از زنانی که خشونت های خانوادگی شان را گزارش می دهند حمایت کنید: بیشتر زنانی که توسط شوهر خود مورد خشونت قرار می گیرند آنرا یا به دلیل ترس و یا به دلیل عدم دسترسی به نهادهای قضایی و پلیس گزارش نمی دهند. دولت ها و نهادهای قضایی مسئولند تا زنانی که قربانی خشونت می شوند، (چه در خانه و چه در بیرون از خانه) را تشویق کنند تا موارد خشونت را گزارش دهند و در صورت گزارش دهی از آنها حمایت کنند. در نهایت مجرمین و عاملان خشونت را به سزای اعمالشان برسانند.
  • مسئولین و مجریان قانون باید آموزش داده شوند تا از خشونت های خانوادگی که توسط افراد مسلح صورت می گیرد جلوگیری شود: مجریان قانون باید نخستین کسانی باشند که در حالات خشونت های خانوادگی مداخله کرده و جوابگو باشند. نیروهای پلیس باید طوری تحت آموزش قرار گیرند که در صورت مشاهده چنین خشونت هایی حساس، موثر و قانونمندانه برخورد کنند.
  • تمام جنگ افزارها باید با دقت تحت محافظت قرار گیرند: مالکین اسلحه باید مجبور شوند تا اسلحه هایشان را در جایی امن محفوظ نگه داشته و مهمات آن را جدا نگه دارند.  قانون استفاده از اسلحه در بلاروس طوری است که باید مهمات و سلاح تخلیه شده و در صندوق های جداگانه نگهداری شوند.

 لینک منبع

منابع:

 

http://www.iansa-women.org/node/238.

 Leave a reply

Your email address will not be published.