صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  حکایت او خلق تاریخ ا...
مرداد
۳۱
۱۳۹۳
حکایت او خلق تاریخ است: دختری محلی که رهبر شد
مرداد ۳۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

WoA_namgay_300x300 jpg

عکس: Photo courtesy of Namgay Peldon / UN WOMEN 

مترجم: م.ع

Namgay Peldonهیچوقت فکر نمی کرد که در کشور هیمالیایی محصور در خشکی بوتان تاریخ ساز بشود، اما شد.وقتی که مردم در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار، در گذر از پادشاهی به دموکراسی، رای  می دادند او را به عنوان اولین  بخشدار زن انتخاب کردند. بخش ها در بوتان واحد های اجرایی هستند که تحت نظر بخش داری ها اداره می شوند.در سرزمینی که مملو از تابوهای اجتماعی است و زنان تنها با هشت و نیم درصد سهم کوچکی در سیاست دارند، داستان او را  به عنوان زنی موفق که از منطقه ای کوچک تاشیدینگ در مرکز بوتان است غیر عادی می سازد.

برنامه های بخشداری پلدون در مدت تصدی این زن در مقام بخشدار، عبارت از ساختن بیمارستانی برای بخش، بهبود بخشیدن وسایل دسترسی به مرکز بخش برای روستائیان، افزایش ذخیره های آب خوردن و کشاورزی بودند. این مادر ۳۲ ساله که دو فرزند کوچک دارد، قبلا معلم بوده  و روابط محکمی در محل دارد، وی می گوید که موفقیتش را مدیون تحصیلات و اعتقاد خلل ناپذیر به برابری انسان ها است.

فکر می کنید چه عواملی در پیشرفت شما از همه مهم تر بوده است ؟

در رسیدن من به اینجایی که هستم آموزش عاملی کلیدی بوده و نقش مهمی ایفا کرده و خانواده ام نیز بر من تاثیر زیادی گذاشته و مشوق من بوده است. علاوه بر این، شغل معلمی هم به من این امکان را داد که با جامعه رابطه نزدیکی داشته باشم و آنها موجب الهام من برای به عهده گرفتن شغل بخشداری شدند.

بزرگترین موانع بر سر راه شما چه بودند؟

بزرگترین چالش من کاستن نقش مادرانه ام به خاطر کار محسوب می شد چون در آن زمان فرزندم کوچک بود و گرفتن پرستار بچه در مدت انتخابات خیلی گران بود. من مجبور شدم برای مراقبت از فرزندم پول اضافی خرج کنم تا بتوانم در ملاقات های مهم شرکت کنم. بنابر این اگر محیط پیرامون شما رسانا نباشد زن بودن چالش بر انگیز است.

شما ازمعدود زنانی هستید که در این منطقه عمدتا مرد محور کار می کنید با این موضوع چگونه کنار می آیید؟

از آنجایی که این جامعه، مرد سالار است و من تنها بخشدار زن در کل کشور بودم، در آغاز جلب همکاری بخشداران دیگر دشوار بود، اما طی چندین سال توانستم بر این مشکل غلبه کنم. حالا آنها مرا با خود در تصمیم گیری برابر می بینند و به نظراتم احترام می گذارند. بعد از گرفتن این شغل من کارهای عمرانی زیادی انجام دادم مثلا ساختن بخشداری، بازسازی معبد قدیمی، ساختن جاده های روستایی جدید و کانال های آبیاری برای بخش، که مردم را قادر به آغاز کشاورزی و سایر کشت ها کرد.

پیام شما به نسل جوانتر چیست؟ آنها باید چه چیزی از تجربه های شما بیاموزند؟

مهم ترین پیامی که می خواهم بدهم اینست که همه انسان ها برابرند و زن بودن نباید عامل باز دارنده ای برای مشارکت فعال آنان باشد. این کار امکان پذیر است و من می توانم با اطمینان بگویم که اگر کسی توانایی اش را دارد چه زن باشد چه مرد باید در انتخابات شرکت کند.

برای زنان یا دخترانی که از پیشرفت و دستاورد های شما الهام می گیرند چه پیامی دارید؟

من تجربه خوبی از اینکه اولین بخشدار زن در بوتان بودم دارم و می خواهم همه دختران جوان را تشویق کنم که پا پیش بگذارند و در انتخابات محلی دولت کاندید بشوند.

لینک منبع  Leave a reply

Your email address will not be published.