صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مشاور وزیرکشور: احیا...
مرداد
۳۰
۱۳۹۳
مشاور وزیرکشور: احیای حقوق اقتصادی زنان ضروری است
مرداد ۳۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81279212-5894875

عکس : ایرنا

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده گفت: احیای حقوق اقتصادی زنان در خانواده های ایرانی ضروری است و تحقق این مهم در گرو تعریف بسته مطالبات زنان کشور است.

به گزارش ایرنا ˈفهیمه فرهنمندپورˈعصرسه شنبه در نشست مشترک با تشکل های مردمی فعال در حوزه زنان استان مرکزی افزود: طرح توسعه کمی اشتغال زنان تنها راه حل برون رفت از مشکلات پیش روی زنان نیست و پرداختن به این موضوع به تنهایی کافی نیست و حتی بر مشکلات می افزاید.

وی با تاکید بر ضرورت تعریف بسته حمایتی از جامعه زنان کشور برای پیگیری مشکلات و مسائل پیش روی این قشر گفت: یکی از اجزا و اقلام این بسته حمایتی باید تولید فرصت های شغلی برای زنان باشد.

مشاور وزیر کشور با بیان این که همه مسائل با شغل زنان حل نمی شود گفت: اگر چه زنان امروز گمان می کنند با اشتغال و استقلال مالی آینده خود را تضمین می کنند اما چه بسا این جسارت باعث می شود تا زنان جامعه به هر قیمتی و تحت هر شرایطی در عرصه اجتماعی با هدف تامین استقلال مالی حاضر شوند جسارتی که هر گز نمی توان از آن به عنوان استقلال مالی یاد کرد.

فرهمندپور ادامه داد: استقلال مالی گاه زنان ما را دچار توهم نیاز به مستقل شدن از خانواده ها می کند و این توهم سرآغاز شکل گیری معضلات اجتماعی است.

وی با بیان این که خود طرفدار زنان دارای اعتماد به نفس و خودباور است گفت: علیرغم این تفکر من امروز به عنوان مسئول حوزه بانوان و خانواده در کشور ابراز نگرانی می کنم از جامعه ای که در آن دخترانش جسور و قوی رشد می کنند و پسرانش وامانده و فاقد اعتماد به نفسند، باید بترسیم از آینده جامعه ای که خترانش با پوشیدن کتانی و تیپ های اسپرت در جامعه حاضر می شوند و پسرانش زیر ابرو برمی دارند و موهایشان را بلند می کنند.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده گفت: متاسفانه تبعیض تاریخی به زنان در ایران شده باعث شده تا عده ای امروز راه را گم کرده و فکر کنند باید در تلافی آن اقدام امروز با این روش حق مردان را کف دستشان بگذارند.

فرهمندپور تاکید کرد: رشد متوازن جامعه در گرو رشد متناسب آن جامعه است و در فضایی که که مردانش ضعیف بار بیایند زنانش هرگز خوشبخت نخواهند بود.

وی با بیان این که به عنوان یک فعال اجتماعی در حوزه زنان به دنبال تشکیل خانواده های متوازن و جامعه ای متعادل است گفت: باید جریان آگاهی بخشی در کشور به عنوان یک هدف شکل بگیرد تا بتوانیم در راستای آن مطالبات حوزه زنان را پیگیری کنیم.

مشاور امور بانوان و خانواده وزیر کشور با بیان این که در بسته حمایتی از زنان باید موضوع احیا و احقاق حقوق اقتصادی زنان در خانواده ها به جد دنبال شود گفت: براساس آموزه های دینی و حقوق اسلامی زن نان آور خانه نیست و این مهم باید در جریان آگاهی بخشی جامعه زنان گوشزد شود.

فرهنمند پور با یادآوری تاکیدات دینی و حقوق اسلامی مبنی بر ایجاد بسترهای مشارکت زنان در امور اجتماعی گفت: قبل از پیش بینی فرصت های شغلی برای زنان باید بدانیم بر اساس نظام حقوقی موجود ، امنیت اقتصادی زن در ساختار حقوقی خانواده را لحاظ کنیم.

وی تاکید کرد: نباید زنان ما حاضر باشند برای دستیابی به استقلال مالی دست به هر کار رذلی بزنند بلکه باید بدانند شغل در حوزه های تخصصی برای نمایش توانمندیهای زنان است نه تامین پول تو جیبی آنها چرا که اگر اینگونه نباشد معنای نفقه و ازدواج دیگر چه خواهد بود؟

مشاور امور بانوان و خانواده وزیر کشور در ادامه بر ضرورت توجه به حمایت های اجتماعی در قالب بسته حمایتی از زنان تاکید کرد و گفت: تامین اجتماعی و حمایت از زنان سالمند جزو لاینفک این بسته حمایتی باید باشد.

فرهنمند پور با اظهار تاسف از نوع نگرش دختران تحصیل کرده بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی مبنی بر اشتغال برای کسب درآمد گفت: این نگرش باعث شده تا افسردگی در بین دختران تحصیل کرده بالا برود.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه آگاهی بخشی به زنان گفت : توسعه فعالیت های اجتماعی دختران باید به عنوان یک امر مهم در راستای ترویج شادابی و افزایش اعتماد به نفس دختران جوان فرهنگ سازی شود.

مشاور امور بانوان و خانواده وزیر کشور با بیان این که تشکل های مردم نهاد نقش مهمی دارند گفت: تشکل های غیر دولتی باید با بهره گیری از ماهیت غیر سیاسی و غیر انتفاعی خویش در راستای آگاهی بخشی به زنان اقدام کنند.

فرهمندپور با تاکید بر ضورورت هدفگذاری درست در حوزه زنان گفت: باید با بهره گیری از تجارب ارزنده و مثبت جهانیان در این حوزه، جامعه زنان را در راستای پیشبرد اهداف خود یاری کنیم و این مهم محقق نمی شود مگر با دخالت مستقیم تشکل های مردم نهاد که از جنس مردم اند و جامعه به آنها اعتماد دارد.

رییس خانه تشکل های مردم نهاد استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در استان مرکزی۴۳۰ تشکل مردمی فعال است که ۶۰ درصد فعالان آنها را زنان تشکیل می دهند.

ˈسیاوش آقاخانیˈ ادامه داد: نشرآگاهی در جامعه به عنوان اولین و بزرگترین هدف تشکل های مردمی استان مرکزی است و اعضای تشکل ها در تلاشند تا با اگاهی بخشی به مردم در بخشهای مختلف زمینه کاهش آسیب ها را فراهم کنند.

وی ادامه داد: انجام وظایف زمین مانده بخش دولتی و نظارت بر اجرای وظایف این بخش از دیگر وظایف تشکل های مردم نهاد استان است.

مشاور وزیر کشور هم چنین، با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک دیدار و در نشست شورای اداری استان شرکت کرد.

فرهمند پور، در سفر سه روزه به استان مرکزی علاوه بر تشکیل نشست منطقه ای سیاسگذاری امور زنان و خانواده منطقه چهار کشور با سمن های زنان، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی زن استان مرکزی و فعالان و نخبگان زن استان نشست جداگانه خواهد داشت و ضمن شرکت در نشست خبری سیمای آفتاب از مراکز فعال اقتصادی و فرهنگی زنان بازدید می کند.Leave a reply

Your email address will not be published.