صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بدون شما این خانه ا...
مرداد
۲۹
۱۳۹۳
بدون شما این خانه امن نمی شود
مرداد ۲۹ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

 

پیشگیری و مقابله با خشونت خانگی بدون همراهی شما امکان پذیر نیست و به نظر می رسد برای دستیابی به چنین اهدافی نیازمند گفتمان ، عمل و حمایت مشترک و همگانی هستیم .

حمایتی که بدون نظر مثبت و همیاری دولت ممکن نیست . وظیفه ما صرفنظر از ارتقاء آگاهی و ظرفیت سازی جامعه ، حساس سازی و جلب توجه مردم و دولتمردان به پدیده خشونت خانگی است .

هرچه از فعالیت خانه امن می گذرد ضرورت شکل گیری این حرکت جمعی وحضورتک تک شما که صدای ما را می شنوید  بیشتر احساس می شود . حضوری که به شکسته شدن سکوت در مقابل خشونت خانگی کمک می کند . خشونتی که تا پشت درهای بسته اتفاق می افتد در معرض نگاه جامعه و قانوگذار و مجری قانون قرار نمی گیرد و چرخه خشونت متوقف نخواهد شد . واقعیت این است که این قربانیان غریبه نیستند . ما هستم یا شما ، همسایه یا خواهر و دوستان و اقوام ما . آنها با ما زندگی میکنند . درون ما ، درون خانه ، مدرسه و محل کارمان . قربانیانی که از اتهام و قضاوت بیش از خشونت می ترسند و به همین دلیل درباره خشونتی که بر آنها می رود سکوت می کنند .

هر چه از عمر خانه امن می گذرد ضرورت بازآموزی و ارتقاء دانش ، آموزش همگانی برای خودمان و مخاطبان ، سازمان های ذی نفع ، وکلا ، پلیس ، پزشکان ، قضات وحتی فعالان اجتماعی که تمرکز خود را برروی مقابله با خشونت خانگی گذاشته اند بیشتراحساس میشود .

 ضرورت برنامه ریزی و سازمان دهی و تولید مستمر اطلاعاتی که می تواند به کنترل خشونت خانگی کمک کند و همه این فعالیت ها بدون همکاری شما در هر مقام و موقعیت و تحصیلات و طبقه ای که هستید امکان پذیر نیست.

خانواده ها نیازمند آموزش و تبادل تجربه هستند . معلمان و مدیران مدارس نیازمند شناخت و تشخیص اهمیتی که این موضوع در آموزش و چگونگی پرورش کودکان دارد و حتی نهادهای “امنیتی و اطلاعاتی ” نیازمند درک ارتباط مستقیمی که میان خشونت و امنیت اجتماعی وجود دارد هستند . نهادهایی که می توانند با درک مثبت از نقش مشارکت مردم در کنترل خشونت خانگی به جای حذف نهادهای مردمی ، زمینه حضور و فعالیت آنها را برای کنترل خشونت خانگی و پیامد های آن بر جامعه فراهم کنند .

بدون شک اهداف و  فعالیتها یی که بر شمردیم با کار و فعالیت چند نویسنده و آموزشگر ولو شبانه روزی در جامعه محقق نمی شود . ما نیازمند همکاری با یکدیگر برای داشتن خانه ها و جامعه ای بدون خشونت هستیم .

بنا براین اگر وزیرهستید یا وکیل ، فعال اجتماعی یا معلم ، روزنامه نگار یا قاضی ، مترجم یا مددکار اجتماعی ، روحانی یا خانه دار می توانید با گام های کوچک در جهت تحقق آرزوی بزرگ کنترل خشونت خانگی همراه شوید .

تنها امید ما این است که “خانه امن” را خانه خودتان بدانید و با آن مهربان باشید . پیشنهاد بدهید و در اجرایی شدن آن کمک کنید .

هدف ما رفع خشونت خانگی از کودکان ، زنان ، سالمندان ،معلولان ، بیماران و حتی مردانی است که در خانه ها یشان احساس شادی و امنیت نمیکنند .

ما موفق خواهیم شد اگر دست هایمان را به هم گره کنیم .

 فرم همکاری با “خانه امن” Leave a reply

Your email address will not be published.