صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ارزیابی طرح کاهش طلا...
مرداد
۲۷
۱۳۹۳
ارزیابی طرح کاهش طلاق در انتظار تدبیر معاون رئیس‌جمهور
مرداد ۲۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13034_293

عکس: مهرخانه

ما اطلاعات مربوطه را از سطح کشور و ۳۱ استانی که این طرح را اجرا کرده‌اند، جمع‌آوری و تجمیع کردیم و به معاونت امور زنان انتقال داده‌ایم و خود درصددند تا این طرح را بر اساس اطلاعات موجود آسیب‌شناسی کنند.

وضعیت طرح مطلع مهر که در راستای کاهش آمار طلاق اجرا می‌شد هنوز در دولت یازدهم مشخص نیست و در حال حاضر این طرح در مرحله ارزیابی از سوی معاون امور زنان و خانواده قرار دارد.

به گزارش مهرخانه، افزایش روزافزون آمار طلاق به‌خصوص در پنج سال اول زندگی، دولت دهم را بر آن داشت تا ایده‌ای را برای جلوگیری از بالاتر رفتن آمار طلاق بپروراند و از دل بررسی‌های موجود در این زمینه طرح مطلع مهر بیرون آمد.

اجرای این طرح با برگزاری چندین دوره کلاس مخصوص زوجین در گروه‌های مختلف در سال ۹۱ آغاز شد. زهرا سجادی معاون وقت امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که در ماه‌های پایانی دولت به معاونت ارتقا پیدا کرد، در خصوص این طرح و ضرورت اجرای آن می‌گوید: بعد از پژوهش‌هایی که پیرامون طلاق در دولت دهم داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بیشترین علت طلاق‌ها، عدم توافق یا تعامل زوجین است و عدم تعامل بیشتر در پنج سال اول زندگی مشترک اتفاق می‌افتد و به‌طور طبیعی ایران هم تحت‌تأثیر عواملی قرار می‌گیرد که باعث افزایش طلاق می شود

وی ادامه می‌دهد: با بررسی‌های انجام‌شده حاصل شد که بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها در کشور در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می‌دهد؛ لذا دریافتیم که آموزش‌های چهره به چهره در پنج سال اول زندگی مشترک باید صورت بگیرد. از سوی دیگر مشاهده می‌شد که برخی مشاوره‌های غلط در مراکز مشاوره خانواده حتی در مواردی موجب تشدید طلاق در کشور می‌شود.

سجادی می‌افزاید: به نظر ما رسید که با توجه به مسئولیتی که برای مرکز امور خانواده در نظر گرفته شده است باید این طرح آموزشی را اجرا کنیم. از مشاور راهبردی رئیس‌جمهوری خواستیم که آموزش ضمن خدمت کارکنان رسمی دولت به مدت ۵۸ ساعت تصویب بشود که البته ۲۴ ساعت آن برای شاغلین جوان است. در این طرح ۱۲۴ هزار نفر جمعیت مخاطب هستند. طبق این طرح زوجین با هم در کلاس‌ها حضور پیدا می‌کنند.

بر این اساس طرح مطلع مهر در ۳۱ استان کشور اجرا شد و زوجین جوان در سه بخش روانشناسی،‌ پزشکی و احکام آموزش دیدند، ولی اجرای این طرح با آغاز به کار دولت یازدهم متوقف شد و دفتر مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور مأموریت پیدا کرد تا گزارش‌های موجود در این زمینه را جمع‌آوری کند.

فرهمندپور: اطلاعات از ۳۱ استان جمع‌آوری شده است

فهیمه فرهمندپور؛ مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور در رابطه با آخرین وضعیت این گزارش‌گیری به مهرخانه می‌گوید: ما اطلاعات مربوطه را از سطح کشور و ۳۱ استانی که این طرح را اجرا کرده‌اند، جمع‌آوری و تجمیع کردیم و به معاونت امور زنان انتقال داده‌ایم و خود درصددند تا این طرح را بر اساس اطلاعات موجود آسیب‌شناسی کنند.

مولاوردی: باید برای اجرای این طرح برنامه‌ریزی صورت گیرد

از سوی دیگر شهیندخت مولاوردی در رابطه با ارزیابی معاونت و سرنوشت طرح مطلع مهر به مهرخانه می‌گوید: معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در بحث توان‌افزایی، ارزیابی و نظرسنجی خود در خصوص طرح‌‌های ملی مطلع مهر و رحمت که در دو دولت قبلی در کل کشور به اجرا رسیده بود را انجام داده و با همکاری دفتر امور زنان کشور فرم‌هایی را طراحی کردیم و بازخورد این طرح‌ها را گرفته‌ایم و باید برنامه‌ریزی کنیم که آیا به همان شکل ادامه بدهیم یا با رویکرد جدید این دو طرح را اجرا کنیم.

حالا اجرای این طرح بزرگ که به طور قطع کمک شایانی به کاهش آمار طلاق خواهد کرد به تصمیم معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بستگی دارد و باید دید که سرنوشت اجرای طرح مطلع مهر در سال دوم شروع به کار دولت یازدهم چه خواهد شد.Leave a reply

Your email address will not be published.