صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  من "نجود" هستم مطلقه...
فروردین
۲۲
۱۳۹۲
من “نجود” هستم مطلقه ۱۰ ساله
فروردین ۲۲ ۱۳۹۲
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

 جوانترین مطلقه یمن می گوید: ” پدرم پولی را که از چاپ کتابم در آورده بودم بر باد داد”.

پدر نجود علی (Nujood Ali ) کل پولی را که او از قرداد چاپ کتابش در آورده بود را، صرف ازدواج مجدد و پرداخت هزینه های عروسی خواهر کوچکتر نجود کرد.

پنج سال از زمانی که نجود علی به عنوان جوانترین مطلقه جهان شناخته شد می گذرد.پنج سال از فرار او از دست مردی که او را به عنوان عروس ۹ ساله خریداری کرده بود می گذرد.

داستان ازدواج نجود و به دنبال آن پیروزی اش در دادگاه موجب شد تا کتاب او، به عنوان یکی از پر فروش ترین کتاب ها شناخته شود. کتابی که روزنه امیدی برای هزاران عروس یمنی است که بالاجبار تن به ازدواج داده اند. دختران جوانی که آنقدر کم سن و سال هستند که، هنوز درکی از ازدواج، رضایت، توافق و تفاهم ندارند.

قرار بود حق تألیف کتاب “من نجود هستم، مطلقه ۱۰ ساله”، صرف هزینه تحصیلات نجود شود و این فرصت را برای او فراهم کند تا به آرزوی خود که می خواست روزی وکیل شود برسد. اما او می گوید: پدرش – که اینبار خواهر کوچکترش را به مردی که دو برابر سن خواهرش سن دارد فروخته است، کل پول نجود را حیف و میل کرد.

“نجود” مضطرب و با انگشتان حنا بسته خود می گوید: “پدرم کل پول مرا صرف ازدواج دوباره خود کرده است”.

هنوز برای نجود که هم اکنون دختری ۱۵ ساله است، صحبت درباره ازدواج و شوهر سابقش بسیار مشکل است. او می گوید: “حالا او (شوهر سابقش) ۴ زن و ۱۴ فرزند دارد و از تجربه اش با من، هیچ درس عبرتی نگرفته است و تنها ماهانه بین ۲۰ تا ۳۰ دلار به من پول جیبی می دهد”.

امتحان سخت و مبارزه نجود از همان سن ۹ سالگی که پدرش او را در قبال ۷۵۰ دلار مهریه شوهر داد، شروع شد. شوهر او، فائز علی تامر (Faez Ali Thamer )، بر اساس قانون یمن تعهد کرده بود که تا یک سال پس از شروع قاعدگی نجود با او رابطه جنسی نداشته باشد اما، آنچه که به دنبال آن تعهد آمد شروع روابط جنسی و تجاوزات فیزیکی، درست از همان شب اول ازدواج بود.

“نجود” دو ماه پس از ازدواج که برای دیدار خانواده به منزل پدری اش رفته بود، آن قدم بزرگ و بی سابقه را بر داشت، فرار کرد و از دادگاه خواست تا طلاقش را از آن مرد متجاوز بگیرد.

مورد نجود در یمن موردی بی سابقه بود و در نتیجه، توجه بسیاری را به خود جلب کرد، آنچنان که نیروهای امنیتی دادگاه، جلسات این محاکمه را چون میدانی پر هیاهو و ازدحام توصیف کرده اند.

پدر و همسر نجود که هر دو در مورد سن دروغین وی تبانی کرده بودند، برا ی مدت کوتاهی در طول محاکمات، در حبس به سر بردند. کتاب داستان نجود به نام دلفین مینویی (Dolphine Minoui ) نوشته و در فرانسه چاپ شد. این کتاب به ۱۶ زبان زنده دنیا ترجمه و در۳۵ کشور به فروش رفت.

ناشر کتاب، میشل لوف  ( Michel Lofan)  با پدر نجود علی محمد الاحدل توافق کرد که تا ۱۸ سالگی “نجود” ماهانه ۱۰۰۰ دلار بابت هزینه های تحصیلی نجود به او بدهد. این پول نه تنها باید هزینه های تحصیلی نجود را تأمین می کرد بلکه با آن، خانه بزرگی نیز برای خانواده او در صنعا (Sana ) خریداری شد. اما نجود می گوید که به زور از آن خانه بیرون رانده شده است و هرگز پولی را از پدرش دریافت نکرده است.

“ا و به من گفت که آن خانه را ترک کنم و در منزل تنگ و تاریک برادر بزرگترم زندگی کنم”.

حایفا علی (Haifa Ali )، خواهر کوچکتر نجود که به تازگی با مردی که او را نمی شناخت نامزد کرده بود، در گوشه اتاق با دقت به صحبت ها گوش می داد. حایفا می گوید: “نمی خواهم ازدواج کنم، می ترسم، چون هنوز ازدواج نکرده پدرم پول مهریه را می گیرد. من می خواهم به تحصیلاتم ادامه دهم”.

نجود که عصبانیتش بر کم رویی اش غلبه کرد، صحبت حایفا را قطع می کند و می گوید: “من نمی گذارم که این ازدواج رخ دهد. من با هر روزنامه نگار و وکیلی که ممکن باشد صحبت می کنم. این کار غیر قانونی است”.

پدر این دختران از صحبت کردن با خبرگزاری گاردین (Gaurdian ) طفره رفت، اما ناشران این کتاب می گویند که برای این وضعیت راه حل دیگری پیدا خواهند کرد.

مارگو ماریس (Margaux Maris ) از نشریه میشل لوفان گفت: ما بر اساس قانون یمن نمی توانیم که به طور مستقیم و قانونی به نجود پول بدهیم و همچنین گاهی اوقات این مسأله از جانب فرانسه نیز مشکل دار می باشد.

” مشکل اینجاست که قانون یمن از موقعیت الاحدی حمایت می کند و قضات بسیاری نیز هستند که او را پشتیبانی کرده و نسبت به نجود هیچ حس ترحمی ندارند”.

رفتار و طرز تفکر نجود، در عکس العمل او زمانی که توانست طلاق اش را بگیرد خلاصه شده است، او همچنان آرزو دارد که در انگلیس ادامه تحصیل دهد و در آینده یک وکیل شود. او گفت: بر خلاف رؤیاها، واقعیت می تواند بسیار ظالم و بی رحم باشد. واقعیت همچنین می تواند زیبا و شیرین هم باشد و ما را غافلگیر کند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:     http://www.guardian.co.uk/world/2013/mar/12/child-bride-father-cash-spendLeave a reply

Your email address will not be published.