صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  250 هزار مادر در کشو...
مرداد
۲۳
۱۳۹۳
۲۵۰ هزار مادر در کشور با مشکلات فرزند اوتیسم خود درگیر هستند
مرداد ۲۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81272510-5883463

عکس: ایرنا

  مدیر عامل انجمن اوتیسم گفت: هم اکنون بیش از ۲۵۰ هزار مادر در کشور با مشکلات فرزند اوتیسم خود درگیر هستند.

به گزارش  ایرنا، سعیده صالح غفاری روز پنجشنبه در نشست تعامل و گفت و گوی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با سازمان های مردم نهاد افزود: این مادران مشکلاتی مانند مشکلات سلامت روان، اضطراب و افسردگی دارند.

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی شناخته می شود.

غفاری با بیان این که، اوتیسم اختلالی است که مانند ایدز گریبانگیر تعداد زیادی از افراد می شود یادآور شد: از هر ۵۰ تولد در جهانی یک نوزاد مبتلا به اوتیسم و در ایران از هر ۱۰۰ تا ۱۵۰ تولد یک نوزاد مبتلا به اوتیسم است.

غفاری تصریح کرد: جمعیت مبتلایان به اوتیسم در کشور در حال افزایش بوده و علت آن مشخص نیست، اما این قشر آموزش پذیر بوده و انجمن اوتیسم نیز آمادگی دارد تا مبتلایان به این بیماری را شناسایی کند.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.

۵۰ % از کودکان اوتیستیک قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به کار بردن ضمیر “من”  از ویژگی های کلامی این کودکان است. از مسائل دیگر تکلمی، تکرار کلمات و جملات اطرافیان است.Leave a reply

Your email address will not be published.