صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آزمایش HIV از زنان ب...
مرداد
۲۲
۱۳۹۳
آزمایش HIV از زنان باردارهمراه با مراقبت‌های بارداری
مرداد ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

hiv_aidsعکس: ایلنا

آموزش‌ و مشاوره در مورد راههای انتقال و پیشگیری، به افرادی که به هر دلیلی فکر می‌کنند، در معرض این ویروس بوده‌اند، به صورت رایگان و محرمانه ارائه می‌شود.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: ازامسال در ۱۶استان کشور و در هر استان در۱۰منطقه پرخطر علاوه بر ارائه خدمات مراقبت بارداری، آزمایش‌های HIV نیز انجام می‌گیرد.

عباس صداقت در گفت‌و‌گو با ایلنا با اشاره به اینکه طرح‌های غربا‌ل‌گری را برای گروه‌های در معرض خطر در نظر گفته است، گفت: برای افزایش دسترسی افراد به آزمایش و مشاوره HIV از سال گذشته به طور رسمی تست تشخیص HIV و نظام تشخیص سریع در تمام آزمایشگاه‌ها حتی در آزمایشگاه‌های بخش خصوصی اجرایی‌ می‌شود.

وی با بیان اینکه تست‌های تشخیص سریع، به صورت اولیه است، اظهار کرد: به این منظور حتما باید آزمایش‌های تاییدی و تاکیدی به دنبال این تست‌های تشخیصی انجام شود.

صداقت ادامه داد: با عرضه تست‌های سریع و کیت‌ها در داروخانه‌ها به روش خودآزمونی مخالف هستیم و افراد برای استفاده از این کیت‌ها باید آموزش حداقلی را دیده باشند.

وی خاطرنشان کرد: البته در برخی از کشورهایی که شیوع HIV به مراتب بیشتر است، کیت‌های آزمایش سریع HIV به عنوان خودآزمونی در اختیار افراد قرار می‌گیرد اما به دلیل تبعات مثبت و منفی این آزمایش، ارائه کیت‌ها در کشورممنوع اعلام شده است.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت یادآور شد: این کیت‌ها از نوع وارداتی ودارای انواع مختلف است و هزینه تمام شده هر کدام به طور متوسط سه تا چهار دلار است که تاکنون به میزان مورد نیاز تهیه و در دسترس مراکز قرار گرفته است.

صداقت خاطرنشان کرد: در حال حاضر دسترسی به این کیت‌ها در مراکز تحت پوشش معاونت بهداشتی و آموزشی علوم پزشکی فراهم است.

به گفته وی افرادی که نیازبه آزمایش HIV و مشاوره دراین زمینه دارند، می‌توانند اطلاعات این مراکز را از سامانه ۱۱۸دریافت کنند.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت همچنین از انجام آزمایش HIV زنان باردار همراه با مراقبت‌های بارداری خبر داد و گفت: با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت مبنی بر پیشگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به کودک از امسال در ۱۶استان کشور و در هر استان در۱۰منطقه پرخطر علاوه بر اینکه به مادران خدمات مراقبت بارداری ارائه می‌شود، آزمایش‌های HIV نیز انجام می‌گیرد.

به گفته وی آموزش‌ و مشاوره در مورد راههای انتقال و پیشگیری، به افرادی که به هر دلیلی فکر می‌کنند، در معرض این ویروس بوده‌اند به صورت رایگان و محرمانه ارائه می‌شود.

 Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱