صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنان در حوادث طبیعی...
مرداد
۲۲
۱۳۹۳
زنان در حوادث طبیعی بیشتر از مردان می میرند
مرداد ۲۲ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

N81196728-5753237

عکس: ایرنا

رویا تاجی – روزنامه نگار

بررسی‌های انجام شده توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد بیانگر آن است که زنان در مواجهه با حوادث و رخدادهای طبیعی مرگ‌بار، ۱۴برابر بیشتر از مردان آسیب‌پذیرند و جان‌شان در خطر است.

این را بررسی های سه ماهه سازمان کمک رسانی آکسفام که در هند، اندونزی و سریلانکا تهیه شده، نیز تایید می کند .تعداد زنانی که در فاجعه سونامی در آسیا کشته شدند سه برابر بیش از مردان بود.

۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ ، خیزش امواج اقیانوس ، به ازای هر یک مرد جان چهار زن را گرفت.

کارشناسان این موسسه می گویند؛ زنان بیشتر کشته شدند چون در زمان وقوع سونامی در سواحل در انتظار بازگشت شوهران ماهیگیرشان بودند و یا در خانه بچه داری میکردند.

گروه بین المللی آکسفام  تحقیقات خود را در “اندونزیایی آچه”، ناحیه “کودالور در هند” و داده های جمع آوری شده از اردوگاه های سراسر “سریلانکا” متمرکز کرد.

در چهار روستای ناحیه «آچه بسار» تعداد بازماندگان مرد سه برابر بازماندگان زن بود.

در شهر کوالا کانگوی در آچه شمالی تعداد کشته شدگان زن عدد تکان دهنده ۸۰ درصد را نشان میداد. هند نیز تجربه ای مشابه داشت و در ناحیه کودالور تعداد زنانی که جان باختند سه برابر مردان بود.

در روستای “پاچانکوپام”، همه جان باختگان زن بودند.

سریلانکا نیز سرنوشتی مشابه داشت، تعداد بازماندگان مرد در اردوگاه های اضطراری از تعداد زنان بازمانده بسیار بیشتر بود.

این عددها این آمار را می دهد که زنان در کشورهای در حال رشد در بلایای طبیعی بیشتر احتمال مرگ دارند تا مردان .

زنان آمادگی درک خطر بیشتری دارند

 دکتر یاسمین دخت ایزدخواه عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهران در این خصوص می گوید: زنان در زمره یکی از گروه های آسیب پذیر جامعه محسوب می شوند. تحقیقات نشان می دهد زنان قربانیان اصلی بحران های طبیعی هستند.

او با استناد به آمارها و تحقیقات انجام شده، می گوید: تجربه سیل ۱۹۹۲ بنگلادش نشان می دهد به دلیل وجود سنت های حاکم محدودیت های فرهنگی و ممنوعیت های اجتماعی، زنان در نجات خود با مشکلاتی روبه رو شدند و بنابراین تعداد قربانیان زن به شدت افزایش یافت.

سال ها بعد دوباره تاریخ تکرار شد و در سونامی سریلانکا، اندونزی و هند زنان زیادی به دلیل ناآگاهی کافی جان خود را از دست دادند یا به سختی به امرار معاش و زندگی پس از سانحه ادامه می دهند.

 به اعتقاد استادیار و عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهران برخی از عوامل کلی که در آسیب پذیری زنان موثر است، عبارتند از: مشارکت نابرابر زنان در تصمیم گیری های مهم، ناآگاهی زنان از حقوق خود، استفاده نابرابر زنان از امر آموزش، مشکلات اقتصادی و فقر در زنان، ارائه چهره نامناسب از زنان در رسانه ها، بی تفاوتی زنان نسبت به مسائل به دلیل نبود آگاهی و نابرابری در امر بهداشت و تغذیه.

دکتر ایزدخواه می گوید: در تحقیقات بسیاری نشان داده شده زنان آمادگی درک خطر بیشتری نسبت به مردان داشته و در عین حال آمادگی مشارکت در فعالیت های امداد اضطراری را همانند و پایاپای مردان دارند. به عنوان مثال در زلزله منجیل- رودبار اغلب خانواده هایی که در آن زن خانواده زنده مانده بود، زندگی بعد از بحران، روال بهتری داشت .

همچنین در هند نیز بعد از زلزله ۱۹۹۳ در “لاتور”  شبکه ای متشکل از ۳۵۰۰ زن از گروه های خودگردان فعالانه به نیازهایی از قبیل رسیدگی به امرار معاش، تامین آب و نیازهای بهداشتی، حفظ سلامت و آموزش در کنار موارد دیگر پرداختند. (استراتژی بین المللی کاهش سوانح، هند ۲۰۰۷)

پس از زلزله آستانه لرستان در فروردین ۱۳۸۵ نیز زنان نقش بسیار مهمی در بازسازی پس از سانحه برعهده داشتند.آنها همچنین از نظر روحی و احساسی به خانواده هایشان کمک کرده و در موارد متعدد دیگر از قبیل آماده کردن غذا، جمع آوری آب و تهیه سوخت کمک شایانی کردند. نقش بسیار موثر آنان در حفظ و تامین مایحتاج خانواده حتی بیش از مردان برآورد شده است.

 فعالیت های عمده زنان در کاهش خطر سوانح

 زنان می توانند نقش بسیار مهمی در گسترش فرهنگ ایمنی جامعه ایفا کنند و در مراحل مختلف یک بحران چه در عملیات پیشگیری و چه حین و پس از وقوع بحران از توانمندی های خود تا حد ممکن استفاده کنند. این را دکتر ایزدخواه می گوید.

به اعتقاد او باید به زنان قدرت بیشتری داد تا بتوانند در خصوص «ایفای نقش فعال در طراحی، تصمیم گیری، برنامه ریزی و مشارکت در برنامه های کاهش خطرهای ناشی از زلزله»به عنوان بخشی از طرح توسعه ملی فعالیت کنند.

این استادیار ادامه می دهد: همچنین مشارکت زنان در طرح های تخصصی و فنی مربوط به زلزله، آموزش، پژوهش و تدوین برنامه های جامع کاهش خطر، تشکیل گروه های کاری، پژوهشی و شوراهای اجرایی برای ارائه تجربیات و مشارکت در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توصیه می شود.

 به اعتقاد عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهران یادگیری درباره زلزله و خطرهای ناشی از آن و شناخت و آگاهی در خصوص هر پدیده یی می تواند به کاهش خطرات ناشی از آن پدیده منجر شود بنابراین زنان باید درباره زلزله، خطرات آن و منابع مربوط شناخت کافی پیدا کنند.

همچنین در کلاس های مربوطه شرکت کرده و سعی در گسترش فرهنگ ایمنی در خانه و محل کار کنند. تبادل اطلاعات و تجربیات با دوستان، همسایگان، کودکان و خانواده یکی از راه های توسعه فرهنگ پیشگیری و ایمنی است.

ایزدخواه با اشاره به مشارکت و برنامه ریزی در اقدامات کاهش خطر در سه فاز قبل، حین و پس از زلزله ادامه می دهد: در این مرحله زنان می توانند به آموزش خانواده خود در خصوص موارد ایمنی سانحه و تمرین آن بپردازند. همچنین ضروری است مواردی از قبیل تهیه لوازم مورد نیاز جهت خروج از خانه، مدیریت مورد نیاز، دانستن اصول پزشکی اولیه، کنترل بیماری ها، بهداشت محیط و تهیه غذا را فراگیرند. زنان قادرند با آگاهی هنگام زلزله به کمک سایرین پردازند.

آنان پس از زلزله نیز می توانند در تهیه مایحتاج کمک کرده و علاوه بر تامین معاش، در صورت از بین رفتن مرد خانه، از نظر روحی روانی به افراد خانواده و همسایگان تسلی بخشند. همچنین در راستای سازماندهی به مواردی از قبیل گردآوری اطلاعات و جمع آوری ضروریات افراد خانواده و محله، همکاری در رابطه با اطلاع رسانی سریع، حمایت از افراد آسیب دیده و کودکان بی سرپرست، مدیریت اردوگاه ها، تشکیل انجمن ها و مشارکت فعال در امر اسکان مجدد، توانبخشی، بازسازی و… بپردازند.

به گفته این استاد دانشگاه نقش زنان در تولید غذا و آماده سازی آن، همین طور تدارکات ضروری به منظور رفع سوء تغذیه در زمان اضطرار بسیار حساس است و آنها می توانند در ساعات و روزهای اولیه پس از زلزله به آماده سازی و توزیع غذا در بین کودکان، سالمندان و نیازمندان و کمک به مجروحان و بیماران پرداخته و همزمان با شروع عملیات بازسازی در فعالیت های مربوط به کشاورزی یا تولید مواد غذایی در کارخانه ها همکاری کنند چرا که شواهد نشان می دهد نقش زنان در یاری رساندن به کودکان، سالخوردگان و معلولان و کاهش تنش ها و آسیب های روانی در آنان جهت حفظ آرامش روحی در هر دو مرحله قبل و پس از زلزله بسیار مثبت بوده است.

 منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1844741Leave a reply

Your email address will not be published.