صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  راه‌اندازی کمپین بین...
مرداد
۲۲
۱۳۹۳
راه‌اندازی کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران
مرداد ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

roban sorati

عکس: اسنا

مجری کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران گفت: با توجه به افزایش ابتلا و همچنین کاهش سن ابتلا در ایران کمپین روبان صورتی در زمینه آشناسازی خانواده‌ها با سرطان سینه فعالیت می‌کند.

صدرا شریعتمداری روز چهارشنبه در نشست خبری طرح کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران که جهت اطلاع رسانی درباره سرطان پستان فعالیت می‌کند، گفت: در حال حاضر برندهای مختلفی از سراسر دنیا در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی برای ارتقای سلامت، ورزش و فرهنگ کشورها تلاش می‌کنند.

وی افزود: ما سعی می‌کنیم با تهیه کتابچه و انیمیشن و ارسال پیامک برای افزایش آگاهی مردم فعالیت کنیم و در این راستا نیز هفته آینده با برگزاری پیاده‌روی در پارک بانوان به گسترش آگاهی خانواده‌ها و بانوان درباره بیماری سرطان پستان اقدام می‌کنیم.

 به اعتقاد مجری کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران ، بهترین راه برای کاهش نرخ ابتلا به بیماری‌ این است که از موسسه‌های خیریه حمایت کرده و از برندهای جهانی که در ایران فعالیت می‌کنند نیز کمک بگیریم.

 وی افزود: هدف این کمپین ایجاد نگرانی برای خانواده‌ها و بانوان برای مراجعه به پزشک نیست ، به عبارت دیگر می‌خواهیم اطلاعات مورد نیاز درباره بیماری سرطان پستان و روش‌های پیشگیری از آن را در جامعه ترویج دهیم.

 همچنین دکتر علی منصوری پزشک و عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران نیز در سخنانی گفت: ما به دنبال انجام واکسیناسیون، سونوگرافی و ماموگرافی و … در سطح کشوری نیستیم بلکه هدف این کمپین اطلاع رسانی است.

 وی ادامه داد: طبق آمار منتشر شده از هر هفت خانم یک نفر مبتلا به سرطان سینه است و در ایران نیز در حال حاضر ۷۰ هزار زن مبتلا به این بیماری بوده و تحت درمان هستند.

به گفته این پزشک، هر سال در ایران ۷۰۰۰ مورد جدید سرطان سینه گزارش می‌شود که این آمار تنها مربوط به کسانی است که بیماری آنها تشخیص شده و تحت درمان هستند و در خصوص کسانی که درمان نمی‌شوند اطلاعات دقیقی در دست نیست.

 وی تاکید کرد: سرطان سینه جزو بیماری‌هایی است که علائم و عوارض شدیدی را برای بیمار به دنبال دارد و تعداد افراد مبتلا که شناسایی نشده باشند بسیار کم است.

 دکتر منصوری از علائم ابتلا به سرطان سینه به تغییر شکل و رنگ سینه اشاره کرد و گفت: بانوان در صورت مشاهده تغییر رنگ و شکل سینه حتما باید به پزشک مراجعه کرده تا مراحل تشخیص و درمان صورت گیرد.

 وی تاکید کرد: ‌از عوامل تاثیرگذار در این بیماری سن، جنسیت، سابقه فامیلی و ژنتیک است، اما آمارها نشان دهنده این هستند که ۸۰ درصد کسانی که به این بیماری مبتلا هستند سابقه فامیلی و یا ژنتیکی نداشتند و در واقع باید گفت سبک زندگی مهمترین عامل در ایجاد این بیماری است.

 وی ادامه داد: خوردن شیر تازه، کلسیم و لبنیات و همچنین ورزش کردن باعث کاهش ابتلا می‌شود ولی عواملی چون چاقی، اضافه وزن و همچنین عدم تحرک و مصرف بی رویه هورمون‌ها باعث افزایش ضریب ابتلا می‌گردد.

 دکتر منصوری در پاسخ به سوال اختصاصی خبرنگار ایسنا در ارتباط با اینکه مسائلی چون پارازیت‌ها در میزان ابتلا به این بیماری تاثیرگذار است یا خیر؟ گفت: در این زمینه آماری به طور رسمی منتشر نشده است اما تحقیقات نشان دهنده این هستند که پارازیت‌ها باعث کاهش نرخ باروری خصوصا در آقایان می‌شود.Leave a reply

Your email address will not be published.