صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  جوانی را در قفس حبس ...
مرداد
۲۱
۱۳۹۳
جوانی را در قفس حبس می کنند
مرداد ۲۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

A0864222

عکس:  farsnews

مهری ملکوتی: وکیل- پژوهشگر

 امروز را سازمان ملل متحد روز جوانی اعلام کرده و بیانیه ای پیرامون اهمیت آن صادرشده است. سالهاست ویژگی های جوانی که یکی از بارزترین نشانه های آن، انتخاب پوشاک متنوع و رنگارنگ و معاشرت افراد دو جنس در محافل عمومی و دانشگاهی و شغلی و تفریحی و ورزشی است ، در ایران مورد حمله و هجوم شیوه هائی از قانونگذاری و سیاستگذاری قرار گرفته که “جوانی” را در محاصره انواع کنترل های غیر لازم و نامتناسب با مشخصات طبیعی و خدادادی آن از شادی و طراوت تهی کرده است. بایدها و نباید ها به “جوانی” که در ادبیات ایرانی از آن همچون بهاری پر شکوفه یاد شده، ماهیتی مجرمانه داده است. جوان، حتی در مواردی که باید و نباید های افراطی در حوزه اخلاق را مراعات نمی کند، و ضوابط افراطی را می شکند تا به اقتضای جوانی شادمانی کند، با احساس ناامنی و ترس و شاید احساس گناه روزگار می گذراند که شور و شوق جوانی را به تدریج در او فرو می کاهد.

در این شرایط جمعیت کشور هرچند جوان باشد، نیروی جوانی از بس مجبور است خود را کتمان کند، پیر و افسرده به نظر می رسد. رکود اقتصادی عامل دیگری است که بی رحمانه، بر جوانی می تازد و بیکاری مثل خوره به جان غرور جوانی افتد.

“خانه امن” نامه هائی از دختران و پسران تحصیلکرده و بیکار دریافت می کند که دردناک است. مردان جوان از این که کار پیدا نمی کنند و نمی توانند خانه و زندگی مستقل داشته باشند، گرفتار افسردگی می شوند و گاهی در همزیستی با خانواده به شدت خشونت خانگی از سوی پدر را تحمل می کنند و چه بسا خود نیز خشونت را نسبت به افراد خانواده بازتولید می کنند. زنان جوان از این که به چشم می بینند مراکز کاری ترجیح می دهند، مردان جوان و هم شرایط آنها را استخدام کنند، با اندوه روزگار می گذرانند و سرانجام به ازدواجی تن می دهند که هر چند ظاهر اجباری ندارد، ولی راهی است برای فرار از زندان خانه پدر و مادر. آنها نیز به استقلال نمی رسند و خشونت خانگی در خانه شوهر بر آنها تحمیل می شود.

اما مشکلات اقتصادی فقط یک وجه از مشکلات جوانان امروز ایران است. آنها با وجوه دیگری از عوامل مواجه می شوند که اساسا در صدد است جوان را در آغاز بالندگی به انفعال و افسردگی نزدیک کند. این موانع اغلب اجتماعی است و متاسفانه وقتی از سوی کارشناسان مسائل اجتماعی، مطرح می شود و مورد نقد قرار می گیرد، سیاسی داوری می شود و فرصتی باقی نمی ماند تا نقد و بررسی شده و شیوه های برخورد درست با آن در جریان تضارب آراء کشف و انتخاب بشود. بنابراین “جوانی” در فضائی که پر از محدودیت است به تدریج پژمرده می شود.

 اشاره ای به دیگر محدودیت ها و موانع

دختران جوان از آزادی های اجتماعی کمتری به نسبت مردان جوان، برخوردارند. فضای ورزشی که به آنها اختصاص داده شده در مقایسه با مردان جوان در حد هیچ است.

لحظه به لحظه فضای معاشرت افراد دو جنس تنگ تر می شود. تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و اخیرا تاکید مدیران سطح بالا و ائمه جمعه بر ضرورت تفکیک جنسیتی در فضای کار و اشتغال، شور و حال جوانی را در هر دو جنس تقلیل داده است. گوئی جوانی لاجرم مرحله ای از زندگی است که در آمیخته با گناه و فساد است و باید با ایجاد محرومیت، جوان ها را پیش از آن که مرتکب گناه شوند، با انواع تفکیک جنسیتی، مجازات کرد.

زنان جوان را که عاشق هیجان های ورزشی هستند و به اقتضای جوانی دوست دارند برای قهرمانان ورزشی در استادیوم ها هورا بکشند و کف بزنند، تحقیر می کنند و آنها را پشت درهای بسته جا می گذارند.

پارک ها را دارند به صورت غم انگیزی زنانه-مردانه می کنند. در فاصله دو صندلی می خواهند یک میز کوچک بگذارند تا آن جوان که این سوی میز روی صندلی پارک نشسته از جوان دیگری که آن سوی میز روی صندلی پارک نشسته کاملا دور باشد. دل شان خوش است که با این راه حل هائی که بر خلاف اصول مدنیت است، “جوانی” را در قفس حبس می کنند. حال آن که خوب می دانند جوانی از درون هر قفسی پر می کشد به سوی آزادی. فقط این احتمال قوی است که رسیدن به آزادی در محاصره موانع ، با دسترسی به مواد مخدر اشتباه شود و جوان های محبوس بخواهند در قفسی که برای آنها ساخته اند با این مواد به احساس نشئگی و آزادی برسند. در شرایط کنونی این رویکرد جبرانی در جمعیت جوان کشور بسیار جدی است و با این وصف آقایان افتاده اند به جان فضاهای کاری و نیمکت های پارک ها.

موانع بر سرراه جوانی در ایران یکی دوتا نیست. فقط به اقتضای روز جوانی به چند نمونه اشاره کردیم. با این تاکید که:

“جوانی” استعداد است، سازنده است، طراوت و سرزندگی است، و هنگامی که به جوان مثل یک مجرم بالفطره نگاه کنند، “جوانی” تبدیل می شود به نیروئی ویرانگر که ناکامی های خود را در مواد مخدر می جوید و بسیار ویرانگری های دیگر که تا فرصتی دست دهد، به آن سمت می شتابد.

روز جوانی بر جوان های ایرانی گرامی باد.Leave a reply

Your email address will not be published.