صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مدیر اجرایی صندوق جم...
مرداد
۲۱
۱۳۹۳
مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل: از هر ۴دختر جوان، به یکی تجاوز می شود
مرداد ۲۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81232852-5815338

عکس: ایرنا

  مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی جوانان بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرآنلاین ،مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی جوانان گفت: این صندوق در بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه جهان در حال فعالیت است تا اطمینان داشته باشد که همه نوجوانان و جوانان در سراسر دنیا از دانش، مهارت و امکانات کافی برای دفاع از حقوق و درک موجودیت خود، همچنین تصمیم گیری آگاهانه در مورد سلامتی و خوشبختی برخوردارند.

متن کامل پیام دکتر باباتونده اوسوتیمهین به مناسبت روز جهانی جوانان، ۱۲ اوت ۲۰۱۴ برابر با ۲۱ مرداد ماه :

عبور امن و سالم از دوران جوانی به دوران بزرگسالی حق هر کودکی است. سالم بودن تنها به معنای بیمار نبودن نیست، بلکه به معنای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی است. توانایی تحقق بخشیدن به توان بالقوه فردی، کنار آمدن با استرس های زندگی، ساختن روابط سالم، کار مولد و مشارکت کامل در جامعه از مؤلفه های ضروری سلامت هستند. با این همه سلامت روان جوانان تا حد زیادی نادیده گرفته می شود و در نتیجه این غفلت، افسردگی بزرگترین عامل ناتوانی و خودکشی از مهمترین عوامل مرگ و میر در میان جوانان جهان است. به مناسبت روز جهانی جوانان اعلام می کنیم که “بهداشت روان اهمیت دارد”!

در مسیر جوانی به بزرگسالی جوانان پی می برند که چه کسی هستند، چه خواسته هایی دارند و با چه خطراتی روبروهستند. آنان درمی یابند که هویتشان چگونه با اطرافیانشان مرتبط است و یاد می گیرند به توقعات اجتماعی چگونه پاسخ دهند. روبرو شدن با عواملی مانند انگ های اجتماعی، تبعیض جنسیتی، ایدز،ناتوانی و یا حالات دیگر می تواند جوانان را در طی این مسیر به چالش بکشد. لازم است جوانان ارتباطی حمایت جویانه با معلمان، مربیان و الگوهای زندگی خود برقرار کنند تا بتوانند با خودباوری و عزت نفس پا به دوران بزرگسالی بگذارند.

در سراسر دنیا، از هر ۴ دختر جوان یکی مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد و از هر سه دختر جوان یکی قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج می کند. در مناطقی که در آنها درگیری یا بحران های انسانی در جریان است این شرایط به مراتب برای میلیون ها جوان وخیم تر است. هنگامی که جوانان از کنترل تمامیت جسمی و روانی خویش منع می شوند سلامت روانشان به خطر می افتد. اختلالات تنشی و افسردگی ناشی از چنین پیشامدهایی بی عدالتی هایی را که در حقشان می رود دو چندان کرده و بر بار مشکلاتی نظیر حاملگی های ناخواسته، بیماری ایدز و یا سقط جنین نا ایمن می افزاید. مواجهه زود هنگام با تروما و دشواری ها یکی از عوامل ثابت شده تهدید کننده سلامت روان است که قابل پیش گیری است.

دسترسی تمام جوانان به امکانات بهداشتی ضروری است. با این وجود، جوانانی که با ناتوانی های ناشی از عدم سلامت روانی زندگی می کنند از مراقبت و توجه مورد نیازشان محرومند. جوانانی که به مراکز روان درمانی مراجعه می کنند معمولا با رفتارهای تحقیرآمیز مواجه می شوند و در شرایط غیر انسانی از آنان مراقبت می شود. جوانان به خصوص آنانی که از عدم سلامت روان رنج می برند از زندگی اجتماعی طرد می شوند و از تصمیم گیری برای زندگی خود محروم می شوند. بسیاری از جوانان با ناتوانایی های روانی از حق رأی، ازدواج و بچه دار شدن محرومند که این خود مانع دسترسی آنان به مراقبت های مناسب و ایفای نقش در اجتماع و چیره شدن بر بیماریشان است.

بهداشت روان اهمیت دارد، و جامعه جهانی در برآورده ساختن تعهدات خود نسبت به جوانان راه طولانی در پیش دارد. وظیفه ما تضمین دسترسی به امکانات بهداشتی جهت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های روانی است. ما باید به انگ های اجتماعی، تبعیض جنسیتی و نقض حقوق انسانی افرادی که از عدم سلامت روان رنج می برند پایان بخشیم. وظیفه ما تضمین عبور امن و سالم از جوانی به بزرگسالی است.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه جهان در حال فعالیت است تا اطمینان حاصل کند که همه نوجوانان و جوانان در سراسر دنیا از دانش، مهارت و امکانات کافی برای دفاع از حقوق و درک موجودیت خود، همچنین تصمیم گیری آگاهانه در مورد سلامتی و خوشبختی برخوردارند. درطرح “اقدام برای دختران جوان” بر سلامت، امنیت، آموزش، تعامل و توانمندسازی دختران جوان تأکید کرده ایم. وقتی دختران جوان به آگاهی، خودباوری، اعتماد به نفس، دوستان، مربیان و امکانات بهداشتی دسترسی داشته باشند بهتر قادر خواهند بود از حقوق خود دفاع کنند. مهمتر از همه در صدد هستیم صدای جوانان و اولویت های مربوط به آنان را در برنامه ها و سیاست های مربوط به توسعه بگنجانیم.Leave a reply

Your email address will not be published.