صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شرایط صدور مجوز سقط ...
مرداد
۱۳
۱۳۹۳
شرایط صدور مجوز سقط درمانی اعلام شد
مرداد ۱۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81257905-5858271

عکس: ایرنا

  رئیس اداره پزشکی قانونی مرکزی تهران شرایط ضروری و مدارک لازم برای تشکیل پرونده سقط درمانی و صدور مجوز آن را تشریح کرد.

 دکترˈآمنه بیک محمدیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا در مورد شرایط ضروری برای صدور مجوز سقط درمانی گفت: شرایط ضروری برای صدور سقط درمانی به دو دسته شرایط مربوط به ناهنجاری های جنینی و شرایط مربوط به وجود یک بیماری جدی در مادر تقسیم می شود.

 وی ادامه داد: شرایط مربوط به وجود یک بیماری جدی در مادر، مشکلات و ناهنجاری های جنینی، تشخیص قطعی ناهنجاری با آزمایش ژنتیک معتبر و یا سونوگرافی معتبر، ناهنجاری یا ناهنجاریها موجب حرج مادر ، رضایت آگاهانه و کتبی مادر، سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته براساس سونوگرافی سریال معتبر و اینکه حرج مادر توسط سه متخصص مربوطه تشخیص و به تایید پزشکی قانونی برسد را شامل می شود.

به گفته بیک محمدی بهترین زمان سونوگرافی برای تعیین سن جنین ۹ تا ۸ هفتگی و در اولویت بعدی بالای ۱۱ هفتگی است.

 دکتر بیک محمدی مناسب ترین اقدام در صورت ریسک بالای تست های غربالگری را انجام به موقع آمینیوسنتز و کاریوتایپ و در صورت نیاز اکوکاردیوگرافی قلب جنین در صورت تاخیر و فقدان زمان کافی انجام آمینیوسنتز و تست های ژنتیکی سریع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در صورت نیاز برشمرد.

  رئیس اداره پزشکی قانونی مرکزی تهران با اشاره به عواقب قانونی تاخیر و یا اشتباه پزشک آزمایشگاه در پروتکل تست های غربالگری که منجر به تولد نوزاد با ناهنجاری شود که اندیکاسیون سقط درمانی داشته، گفت: در صورت شکایت مادر در این خصوص تشخیص خطای پزشکی در کمیسیون پزشکی قانونی انجام و خسارت در صورت درخواست والدین کودک پرداخت می شود.

  رئیس اداره پزشکی قانونی مرکزی تهران درباره مدارک لازم مورد نیاز برای تشکیل پرونده درخواست صدور مجوز سقط درمانی گفت: شناسنامه یا کارت ملی مادر باردار و حضور مادر در مرکز به همراه مدارک پزشکی مرتبط از جمله سونوگرافی یا آزمایش ژنتیک یا مدارک موید بیماری مادر الزامی است.

 وی ادامه داد: در صورت عدم صدور مجوز هزینه ای از متقاضی دریافت نمی شود؛ اما در صورت صدور مجوز مبلغ مورد نظر مطابق با تعرفه های مصوب اخذ خواهد شد.

 مجازات قانونی سقط عمدی جنین

 بیک محمدی مجازات قانونی سقط عمدی جنین توسط پزشک و کادر درمان را پرداخت دیه برحسب سن جنین به همراه حبس از ۲ تا ۵ سال اعلام کرد.Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱