صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وزیر کار: غیرت دینی ...
مرداد
۱۳
۱۳۹۳
وزیر کار: غیرت دینی را در این می دانم زنی با فقر و گرسنگی سربربالین نگذارد
مرداد ۱۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMG12235198

«غیرت دینی را در این می دانم زنی با فقر و گرسنگی سربربالین نگذارد، غیرت دینی تقویت بنیان خانواده است. تعداد زنان سرپرست خانوار به صورت تصاعدی افزایش یافته است، بنابر این غیرت دینی این است که اشتغال در کشور به ویژه برای این قشر رونق گیرد و آسیب های اجتماعی کاهش یابد، حقوق معلولان ادا شود، هیچ زنی از روی استیصال به کار تن در ندهد و بتواند مهر مادری را به نمایش بگذارد.»

پس از اظهار نظرهای مدافعان و مخالفان طرح تفکیک جنسیتی شهرداری تهران و نامه نگاری های میان شهرداری تهران و وزارت کار ، علی ربیعی وزیر کار با انتشار یادداشتی درباره موضع وزارت کار در خصوص جداسازی کارکنان مرد و زن در شهرداری نظر خود را اعلام کرد.

وزیر کار در یادداشت خود می نویسد:

بنا نداشتم فرصت محدودی را که در دولت تدبیر و امید برای بهبود معیشت و رفاه مردم به ویژه کارگران و گروه های آسیب پذیر در اختیار دارم به مجادلات بی حاصل اختصاص دهم، آن هم در ایامی که جنایات رژیم صهیونستی درغزه خواب را بر هر انسانی حرام کرده است.

اما با توجه به موضع گیری برخی عزیزان درباره اختلاف برداشت میان معاون بین الملل این وزارتخانه و شهرداری تهران به نظر می رسد بیان صریح دیدگاه دراین خصوص ضروری است.

  1.  بی تردید برخی کنواسیون های بین المللی و روابط حاکم بر جهان امروز غیرعادلانه، ظالمانه و دربرخی موارد ابزار دست ظالمان است.

  این بدین معناست که پذیرش بی قید و شرط برخی کنوانسیون های بین المللی ظلمی آشکار به تمدن های بشری است و سبب از بین رفتن میراث فرهنگی کشورها خواهد شد.

  1. اما از سوی دیگر نمی توان تمامی کنوانسیون های بین المللی را نامربوط خواند و بهانه دست دستگاه های تبلیغاتی بیگانه داد که چهره نظام اسلامی را مخدوش سازند.

یکی از سیاست های مدبرانه دولت تدبیر و امید مبارزه با «ایران هراسی» بوده است و در این چارچوب وظیفه همگانی این است که با تدبیر و هوشمندی با حفظ ارزش های اسلامی و ملی خود موارد و کنوانسیون هایی را که دولت جمهوری اسلامی ایران در آن ها عضویت داشته و مفاد آن ها با ارزش های دینی، فرهنگی ما تعارضی ندارد اجرا و در عین حال با یک استراتژی مدبرانه تحول در ساختار روابط بین الملل و برخی کنوانسیون ها را پیگیری نماییم.

  1. حضور موثر زنان در جامعه یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در باره اشتغال زنان باید به این امر توجه کنیم که جمهوری اسلامی ایران تحت تعالیم اسلام عزیز و در عمل به آرمان های انقلاب، حضور با نشاط زنان در جامعه را به عنوان یک امر مسلم پذیرفته است و همان گونه که رهبری معظم انقلاب فرموده اند «واقعا این یکی از بزرگ ترین افتخارات نظام اسلامی است که در سایه نظام اسلامی این همه زن فرزانه و تحصیل کرده و خوش فکر و ممتاز از لحاظ فکری و عملی درجامعه ما وجود دارند؛ خیلی نعمت بزرگی است و مایه افتخار است».

در این میان این وظیفه سنگین مدیران اجرایی کشور است که فضای کار را به گونه ای فراهم کنند که از یک سو حریم خانواده به عنوان بنیادی ترین نهاد زندگی بشری حفظ شود و از سوی دیگر هیچ گونه تبعیضی به زنان جامعه تحمیل نشود.

  1. به جاست که دراینجا یادآور شوم که به عنوان یک فرزند انقلاب، غیرت دینی را هم درایستادگی مقابل زورگویی های ظالمان جهان وهم در ارتقای کرامت بانوان می دانم. غیرت دینی را در این می دانم زنی با فقر و گرسنگی سربربالین نگذارد، غیرت دینی تقویت بنیان خانواده است. تعداد زنان سرپرست خانوار به صورت تصاعدی افزایش یافته است، بنابر این غیرت دینی این است که اشتغال در کشور به ویژه برای این قشر رونق گیرد و آسیب های اجتماعی کاهش یابد، حقوق معلولان ادا شود، هیچ زنی از روی استیصال به کار تن در ندهد و بتواند مهر مادری را به نمایش بگذارد.
  2.  متاسفانه درماه های اخیر عده ای تلاش می کنند میان دستگاه های خدمت گزار و مدیران اختلاف انداخته، آنان را دچار تقسیم بندی خود ساخته نمایند و درگیری های حیدری و نعمتی را راه بیاندازند.

البته تصمیمات درون دستگاهی باید به نحوی اتخاذ شود تا بهانه به دست بد خواهان و تفرقه افکنان ندهد. راه درست این است که اینگونه تصمیمات همواره با هماهنگی دستگا ههای مسئول در سطح ملی اتخاذ شود.

شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیزدر پایان نشست وزیر کشور با شورای اجتماعی با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص طرح تفکیک جنسیتی شهرداری گفت: ما این بحث را پیگیری می‌کنیم البته خود آقایان معتقدند که این طرح تفکیک جنسیتی نیست بلکه سالم‌سازی در ادارات محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه نظر شما در مورد اظهارات اخیر رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری مبنی‌ بر اینکه این طرح تفکیک جنسیتی نیست‌ بلکه تنها اتاق‌‌ های خانم‌ها و آقایان تغییر پیدا کرده است، چیست، افزود: برداشت افراد در موارد مختلف متفاوت است از نظر ما وقتی دو جنس را در اتاق‌های جداگانه از یکدیگر جدا می‌کنند، معنایی جز تفکیک جنسیتی نمی‌تواند داشته باشد.

منابع:ایلنا – ایلناLeave a reply

Your email address will not be published.