صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  مرکز"محور" خانه امن ...
فروردین
۲۰
۱۳۹۲
مرکز”محور” خانه امن زنان خشونت دیده فلسطینی
فروردین ۲۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

می (Mayy) اهل روستایی نزدیک به هبرون(Hebron) ، دختر ۱۹ ساله ای بود که از جانب خانواده اش تهدید به مرگ شد. او به کمک و حفاظت نیاز داشت و بنابراین به “خانه امن محور” که مرکزی برای حفاظت و تقویت اراده و اختیار زنان بود مراجعه کرد.

او یکی از اولین مراجعه کنندگان این مرکز بشمار می آمد. او در واقع دومین مراجعه کننده این مرکز از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۷ بود. می (Mayy) با اقامتش در این مرکز توانست از فردی خشونت دیده به فردی تحصیل کرده و دارای اعتماد به نفس تبدیل شود.

این مرکز که اولین مرکز ملی و چند منظوره در فلسطین اشغالی است، توسط “انجمن زنان سازمان ملل” تاسیس و بودجه خود را از طریق کمک های مالی دولت ایتالیا تامین می کند.

این مرکز علاوه بر اینکه خانه امنی برای زنان و فرزندان بی پناه است، اهداف و فعالیت های متعددی از جمله حفاظت و نگهداری و تقویت اراده زنان خشونت دیده ، آگاهی رسانی به جامعه و همچنین خدمات مشاوره ای حقوقی، روانی و اجتماعی را نیز حول محور خشونت های خانگی دنبال می کند.

زنانی که در سنین جوانی و یا کودکی از جانب خانواده های خود مورد تجاوزات جنسی قرار می گیرند، از صدمات روحی و روانی بسیاری رنج می برند و یکی از مشکل ترین مسائلی که برای بهبود باید با آن دست و پنجه نر م کنند، ترمیم و بازسازی عزت نفسشان است. آنها در این مبارزه یاد می گیرند تا در روابط احساسی خود حد و مرزی را مشخص کنند تا مبادا دوباره قربانی خشونت های خانگی شوند.

برای می (Mayy) بیشتر از یک سال طول کشید تا آمادگی پیدا کند؛ تا داستان خود را با اعضا مرکز “محور” در میان بگذارد. در واقع اصرار و پافشاری اعضای تیم “محور” بود که بالاخره باعث شد می (Mayy) راضی شود داستان هولناک خود را درباره تجاوزات و خشونت هایی که از جانب خانواده و اجتماع به او روا داشته شده بود را تعریف کند.

بنا بر گزارش بدست آمده از دفتر مرکز آمار فلسطین در سال ۲۰۱۱ ، ۳۵% از زنان متاهل و ۳۰% از زنان مجرد بین ۱۸ تا ۶۴ سال از جانب همسران و یا شرکای زندگیشان در معرض خشونت های فیزیکی و ۲۶% آنها در معرض خشونت های روحی و روانی هستند.

میسون رمضان Maysoon Ramadan)) مدیر مرکز “محور” می گوید:

“این مرکز برنامه هایی ترتیب داده است که آگاهی زنان را نه تنها نسبت به حقوق قانونی آنان بلکه نسبت به مسائل اجتماعی و سلامتی افزایش دهد. این مرکز با برنامه های خود قابلیت و دانش زنان را برای استفاده از منابعی که برای پیشرفت نیاز دارند بالا می برد؛ منابعی که در گذشته از آنها استفاده نمی کردند و یا از آنها بی اطلاع بودند. این مرکز همچنین سعی دارد تا با دوره های آموزشی خود قربانیان را برای کسب شغل آماده و مهارت های لازم را به آنها بیاموزد”.

برای قربانیان خشونت خانگی، مسیر خودسازی و احیای دوباره عزت نفس مسیری بسیار سخت و طولانی است و اغلب برای زنان بسیاری چون می (Mayy) درس خواندن چاره خوش آیندی نیست.

می (Mayy) که در ابتدا به دلیل فقدان تمرکز و نظم و ترتیب در زندگی تعادل روحی و روانی متزلزلی داشت، تمایلی برای درس خواندن از خود نشان نمی داد، اما طولی نکشید که راغب شد تا در یک دوره منشی گری پزشکی شرکت کند. وی از آنجا که اطمینان نداشت در آینده بتواند با این مهارتش شغلی کسب کند، برای داشتن استقلال مالی، در یک مغازه شروع به کار کرد و مرکز محور را ترک گفت.

حتی زمانی که می (Mayy) مرکز محور را ترک کرد این مرکز همچنان بر شرایط و زندگی او نظارت داشت و زمانی که از استقرار و امنیت می (Mayy) در خانواده و اجتماع اطمینان حاصل کرد، با مذاکرات طولانی و محتاطانه خود در نهایت توانست پدر می (Mayy) را متقاعد به موافقت با ادامه تحصیل وی کند.

می (Mayy) در نهایت توانست تحت نظارت مرکز محور در یک دوره پرستاری در بیمارستان کاریتاس بی بی

 (Caritas Baby)در بتهم (Bethehem) ثبت نام کند.

در طول این دوره دو ساله، مرکز محور نه تنها از نظر روحی و اجتماعی می (Mayy) را حمایت می کرد بلکه کلیه هزینه های تحصیل و زندگی او را نیز تامین کرد.

بالاخره پس از دو سال می (Mayy) فارغ التحصیل شد و در روز جشن فارغ التحصیلی در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود با لبخندی بر لب گفت : “و حالا زمان آن رسیده است که به دانشگاه بروم”. سفر او تازه آغاز شده بود.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:

http://www.unwomen.org/2013/03/in-palestine-a-centre-offers-shelter-and-changes-lives-for-survivors-of-violence

March 13th, 2013

 Leave a reply

Your email address will not be published.