صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  مادر مکزیکی چند روز ...
مرداد
۶
۱۳۹۳
مادر مکزیکی چند روز پس از استمداد از مقامات برای حفاظت در برابر دوست پسر سابقش به قتل رسید
مرداد ۶ ۱۳۹۳
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

5188701259_60bfaf4b22_z

عکس: Phil’s 1stPix

نوشته : کمرون لنگفورد

مترجم: نرگس نقشبند

علی رغم دستور حفاظتی و درخواست مادر برای ماندن در امریکا، ماموران مهاجرت زنی را از کشور اخراج کردند که چند روز بعد به قتل رسید.

۷ ژوئن ۲۰۱۳- علی رغم دستور حفاظت از سوی قاضی تگزاس و خواهش این زن که می گفت در صورت دیپورت، دوست پسر سابقش او را خواهد کشت، ماموران مهاجرت زن را به مکزیک بازگرداندند. این زن تنها چند روز پس از بازگشت به مکزیک توسط مرد مذکور خفه شد. این ادعایی است که خانواده زن در دادگاه مطرح کرده اند.

“ماریا-اس” از سوی سه پسر زیر سن قانونیِ دختر درگذشته خود، “لارا-اس”، شکایت خود را علیه چهار مامور ناشناس اداره مهاجرت، تسلیم دادگاه فدرال کرد.

مادربزرگ بچه ها در شکایت خود نوشته است: یک قاضی دادگاه هیدالگو در سال ۲۰۰۸ پس از حمله همسر “لارا” به او با چاقو، برایش دستور فوری حفاظت در مقابل پدر بچه ها، “سرجیو-اچ” صادر کرده بود.

در شکایت آمده است: پس از آن “سرجیو-اچ”، غضبناک و خشمگین به “رینوز-ای” مکزیک برگردانده شد، جایی که طبق گزارش با یک کارتل بدنام موادمخدر کار می کرد”. روز ۸ ژوئن ۲۰۰۹، “لارا-اس” بعدالظهر را با دخترعمو و دو نفر از دوستانش می گذراند. اتومبیل آنها نزدیک “فار” در تگزاس و تقریبا نیمه های شب، به علت یک تخلف رانندگی جزیی توسط مامور اداره محلی امنیت عمومی، (DPS) متوقف شد.”

” این مامور DPA از آنها برگه مهاجرت خواست که فقط دخترعموی ” لارا ” چنین برگه ای به همراه داشت. “لارا اس” شروع کرد به گریه کردن و از مامور خواهش کرد که بگذارد او برود. “لارا” برای مامور توضیح داد که دوست پسر سابقش در مکزیک با یک کارتل مواد مخدر کار می کند، که با او رفتار بسیار خشونت باری دارد و او را تهدید به مرگ کرده است. او همچنین گفت که حکم حفاظت دربرابر “سرجیو- اچ” را هم گرفته و اگر به مکزیک برگردد” سرجیو” بی درنگ او را خواهد کشت. لارا به آن مامور گفت که سه بچه کوچک دارد و یکی از آنها قرار است عمل جراحی شود.”

اما مامور دولتی آنها را به مامور اداره مهاجرت و گمرک تحویل داد، که وی نیز آنها را به مرکز امور مهاجران در “هارلینگتون” برد.

در میانه راه “لارا-اس” اشک ریزان به متهم، “جان دو”، مامور ICE  التماس کرد وگفت: سه فرزند خردسال دارد و دوست پسر سابقش او را به محض ورود به مکزیک خواهد کشت.

بر اساس شکوائیه وارده: “وقتی گروه به مرکز مهاجرت هارلینگتون رسید، دستگیرشدگان برای انگشت نگاری و روند اداری به دفتری کوچک برده شدند. متهمین، “مارک – مو”، “رابرت – رو” و “جیمز- لو” نیز وارد این اتاق شدند. آنها همگی مامورین امنیت کشور، U.S. CBP و یا اداره مهاجرت و گمرک (ICE) بودند. “جان – دو” با آنها در اتاق ماند و پروسه اداری به انجام رساند.”

در ادامه شکایت آمده است: “لارا- اس” گریه می کرد و می لرزید و با متهمین صحبت می کرد. او یک بار دیگر توضیح داد که دوست پسر سابقش در مکزیک با یک کارتل خطرناک و بدنام مواد مخدر همکاری می کند، بسیار خشن است و او را تهدید به مرگ کرده. او همچنین به آنها گفت که دادگاه به او یک حکم حفاظت علیه” سرجیو- اچ” داده و سرجیو او را به محض اینکه پایش به مکزیک برسد خواهد کشت. او باز هم تکرار کرد که سه بچه خردسال دارد که یکی از آنها قرار است عمل جراحی شود.

هیچ کدام از متهمین از او سوالی نپرسید یا سعی نکردند خطری که او را تهدید می کرد بررسی و از صحت و سقم آن مطمئن شوند.

“هیچ یک از متهمین هیچ یک از حقوق قانونی او را برایش توضیح ندادند، به عنوان مثال:حق داشتن وکیل، یا حق رسیدگی به جرم در برابر قاضی امور مهاجرت به منظور ارائه دلایل مختلف برای تسکین و کمک به او.

در واقع “لارا- اس” مجاز بود به طرق مختلف جلوی اخراج خود از کشور را بگیرد، از جمله قانون منع اخراج (withholding of removal)، پناهندگی سیاسی، ویزای U (ویزای خاصی که به قربانیان جرائم مختلف اقامت و اجازه کار موقت در امریکا را می دهد)، یا به تعویق انداختن اخراج فرد برای اجتناب از خطر آسیب جدی، شامل شکنجه و رفتار خشن و تحقیرکننده است.”

در شکایت آمده است: “ماموران به جای اینکه اجازه دهند لارا نزد یک قاضی مهاجرت مشکل خود را مطرح کرده و دادرسی شود، تصمیم گرفتند او را فورا به مکزیک برگردانند.”

مادر “لارا ” می گوید: “جان – دو” ” لارا” را سوار بر ماشین به پل بین المللی “هیدالگو-رینوز” برد.

تمام راه “لارا” گریه کرده و به “جان – دو” التماس می کند که او را به مکزیک نفرستد. در ساعات آغازین روز ۹ ژوئن ۲۰۰۹ ” لارا اس” را به زور از پل رد کرده و به مکزیک فرستادند…

چند روز بعد “سرجیو- اچ”از بازگشت “لارا” به مکزیک باخبر شد. او بلافاصله سراغش رفت و او را کتک زد، گوشش را گاز گرفت تا خون زیادی از او برود.

در روز ۱۴ ژوئن ۲۰۰۹، “سرجیو- اچ” ” لارا- اس” را به زور ربود و او را به یک هتل برد، در آنجا او “لارا” را به طرز وحشیانه ای به قتل رساند و جسد او را در یک اتومبیل در حال سوختن انداخت.

“ماریا اس”، مادر “لارا” شهادت خود را به پلیس مکزیک تحویل داده است. اگرچه “سرجیو- اچ” در مکزیک زندانی شد، اما کمی بعد از زندان گریخت. اما اگر تصمیم اشتباه و خودسرانه متهمین در بازگرداندن “لارا اس” به مکزیک بدون اینکه به او اجازه دهند برای خود وکیل بگیرد تا بتواند دلایل خود برای ماندن در امریکا را نزد یک قاضی مهاجرت ارائه دهد نبود، او اینگونه به دست “سرجیو- اچ” مورد ضرب و شتم قرار نمی گرفت و به قتل نمی رسید.

“عمل متهمین و غفلتشان در این مورد وجدان انسان را غافلگیر می کند.”

خانواده مقتول برای حقوق مدنی و به علت خشونت های حین بررسی های اداره مهاجرت تقاضای خسارت کرده اند.

وکیل آنها در این پرونده “جنیفر- هاربری” از سازمان کمک های حقوقی تگزاس “ریو گراند” در “وسلاکو” است.

 لینک منبعLeave a reply

Your email address will not be published.