صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اجلاس لندن: دختران م...
مرداد
۲
۱۳۹۳
اجلاس لندن: دختران مایملک ما نیستند
مرداد ۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

6531073447_52d54dfaa3_o

عکس: Zuhair A. Al-Traifi

خانه امن: اجلاس یونیسف علیه ناقص سازی جنسی دختران و ازدواج اجباری با همکاری دولت بریتانیا و صندوق کمک به کودکان سازمان ملل ( یونیسف) روز دوشنبه ۲۱ جولای در لندن برگزار شد.

محور اصلی این اجلاس مبارزه با مثله سازی جنسی زنان و ازدواج اجباری است. یونیسف هدف از برگزاری این همایش را کمک به زنان و دختربچه ها برای کاهش خشونت و سوء استفاده جنسی، ارتقاء آموزش و ترویج آگاهی اعلام کرد. حرکتی که با عنوان Kicks Starling  به منظور بهره مندی از حقوق دوران کودکی انجام می شود.

یک روز قبل از شروع “همایش دختران” مستندی درباره وضعیت زنان و دخترانی که ختنه می شوند و یا تن به ازدواج اجباری می دهند پخش شد. محور این فیلم مستند پایان دادن به اعمال مضر علیه دختران بود.

همچنین ۲۱ جولای، یک روز قبل از “اجلاس دختران” نمایشگاهی به منظور اطلاع رسانی پیرامون پیامدها، خظرات و آسیب های ختنه و ازدواج اجباری دختران در دانشگاه اقتصاد لندن برگزار شد.

در جریان این اجلاس “آنتونی لیک”، رئیس یونیسف به شرکت کنندگان گفت که دختران مایملک ما نیستند. آنها حق دارند سرنوشت خود را تعیین کنند.

همچنین معاون وزیر وزارت توسعه بین المللی انگلستان در سخنرانی اختتامیه این همایش گفت: هر روز تعداد زیادی از زنان و دختران در سراسر جهان ختنه می شوند. صدای خاموش این زنان جان، آزادی و حقوق آنها را به خطر انداخته است.

نیک کلک Nick Clegh  ختنه و ازدواج اجباری زنان را از قدیمی ترین و افراطی ترین روش ها برای کنترل زندگی و بدن زنان و دختران برشمرد. کنترلی که در طی سالها با سکوت در برابر درد و نادیده گرفتن این زنان همراه بوده است.

وی ضمن آنکه این حرکت جهانی را جرات پیدا کردن فعالانی دانست که آماده اند” توطئه سکوت را بشکند تصریح کرد این فعالان به شکل باور نکردنی در حال به چالش کشیدن هنجارهای فرهنگی منسوخ شده و مقابله با تعصب و سوق دادن جهان به فعالیت بیشتر برای توانمند سازی زنان و حقوق برابر هستند. حقوقی که سزاوار این زنان است

وی ختنه را نشانه بی احترامی ، انزوا، خشونت و مرگ برای زنان دانست و گفت: ما می توانیم همه چیز را تغییر دهیم.

 هم اکنون ۷۰۰ میلیون از زنان قربانی ازدواج در کودکی شده اند که نیمی از آنان در اسیای جنوبی زندگی می کنند. از هر ۳ مورد یکی مربوط به هندوستان است.

طبق گزارش یونیسف ۱۳۰ میلیون زن و دختر از ۲۹ کشور افریقایی و شرق میانه قربانی ناقص سازی جنسی هستند.

هم اکنون در انگلستان صدها نفر از دختران در معرض خطر ازدواج اجباری قرار دارند و قربانیان از آزار جسمی، روحی، مالی و جنسی رنج می برند.

 منابع: https://www.gov.uk/government/speeches/girl-summit-2014-nick-clegg-speech

http://www.girlsummitpledge.com/Leave a reply

Your email address will not be published.